Всесвітній день міграції риб | WWF ukraine
© World Fish Migration Day
21 квітня

Всесвітній день міграції риб

Повноводні, вільнотекучі річки надають численні переваги людям та природі. Вони живлять ґрунтові води, забезпечують баланс поживних речовин землі, підтримують заплави, а також дають чисту воду та харчування місцевим громадам. І практично усюди вони є домівкою для уразливого прісноводного біорізноманіття.

Деякі з найбільш знакових і важливих прісноводних видів це мігруючі риби. Вони рухаються складними системами зв'язаних річок і струмків до моря, і навпаки. Втім, багато з них ніколи не досягають свого кінцевого пункту призначення через десятки тисяч великих та малих гребель, які протягом багатьох поколінь руйнували річки та блокували маршрути міграції риби. І навіть цього нині виявляється недостатньо: будівництво тисяч додаткових гребель все ще планується

Негативний вплив будівництва гребель, а ще зміни клімату та надмірний вилов нині є головними загрозами для мігруючих риб, таких як осетрові, вугри та лососі.

21 квітня, завдяки Всесвітньому дню міграції риб, світ згадує про взаємозв'язок між рибою, річками та людьми. З більш ніж 1000 організаціями, які в цей день планують місцеві, глобальні та онлайн-заходи, ми прагнемо підвищити обізнаність про важливість вільнотекучих річок та мігруючих риб.

 
Спеціально до цьогорічного Всесвітнього дня міграції риб, Всесвітній фонд дикої природи WWF та Всесвітнє товариство охорони осетрових риб (WSCS) опублікували Віденську декларацію — 23 ключові рекомендації щодо збереження осетрових риб у всьому світі.
 
Цей документ, по суті, є інструкцією із переліком заходів, які мають бути реалізовані для збереження диких популяцій осетрових риб, які нині, згідно Міжнародного союзу охорони природи, вважаються найбільш вразливою родиною Червоного списку — 85% усіх видів осетрових є під загрозою зникнення.
 
Віденська декларація звертається до державних органів вжити негайних заходів в першу чергу у таких напрямках:
 
  • Забезпечити, щоб важливі для осетрових риб оселища були придатними для їх розмноження, зимування та міграції;
  • Мінімізувати негативний вплив рибного господарства на види;
  • Створити стабільні стада місцевих популяцій у штучних умовах (ex situ);
  • Розглядати зариблення як тимчасовий захід із обов’язковим моніторингом його ефективності;
  • Забезпечити й узгодити контроль за нелегальною торгівлею продукцією осетрових на міжнародному та внутрішньому ринках, зокрема підсилити експертний супровід правосуддя;
  • Моніторити аквакультурне виробництво й забезпечити простежуваність її продукції, у виняткових випадках — співпрацювати щодо створення стабільних стад місцевих популяцій;
  • Залучати громадськість до підтримки й лобіювання перерахованих заходів.
© World Fish Migration Day

WWF в Україні 21 квітня запрошує долучитися до двох подій, на яких ви зможете дізнатися більше про мігруючих риб та вільнотекучі річки.

В українському America House Kyiv в рамках Earth Fest координаторка проекту "ЖИТТЯ дунайським осетровим" Наталія Гозак проведе інтерактивну гру-квест "Рибний бізнес", мета якої пояснити у форматі гри, як можна ефективно і розумно використовуючи природні ресурси, і які небезпеки приховує їх нераціональне використання.

У Кучминому яру відбудеться екологічний квест "Міграція риб" за участі координаторки з екоосвіти WWF в Україні Тетяни Карпюк. Учасники події зможуть "пережити" неймовірну мандрівку мігруючої риби особисто та дізнатися про всі загрози, що чатують на неї на шляху до нерестовища та назад.

© World Fish Migration Day

Разом задля щасливої риби!


Цього року Всесвітній день міграції риб оголосив конкурс найкращого малюнка щасливої риби. Долучитися може кожен! Головне встигнути до дедлайну подачі заявок 27 травня!

 

WWF в Україні так само долучається до конкурсу. Надсилайте свої роботи нам на сторінку. Вони будуть опубліковані у окремому альбомі, а автори найкращих робіт отримають пам'ятні призи від панда-команди.

 

Хай щасливих мігруючих риб стане більше!