Водно-болотні угіддя України | WWF ukraine
© WWF Ukraine / Nikolay Bazhanov

Водно-болотні угіддя
України

Звільнити річку

Водно-болотними угіддями вважаються природні комплекси боліт, заплавних лук і лісів, а також плавні та мілководні водойми чи їх ділянки глибиною до 6 метрів. Крім прісних територій, сюди відносять також солонкуваті та солоні, наприклад, морські акваторії, глибина яких під час відпливу також не перевищує 6 метрів.

Захист та відновлення таких територій є запорукою збереження біорізноманіття: близько 40% усіх відомих людству видів рослин та тварин оселяються саме у водно-болотних угіддях. Крім того, вони захищають міста і містечка від повеней, підвищують родючість ґрунтів та забезпечують харчуванням мільярди людей.

Майже 1 мільярд людей по всьому світу забезпечений роботою завдяки наявності заболочених територій. Водно болотні-угіддя утримують близько 30% вуглецю, який поглинається суходолом, що пом’якшує вплив змін клімату. Вони також, наче фільтр, очищують прісну воду, яка потім потрапляє у наші пляшки. І це далеко не всі їхні послуги.    

Щороку 2 лютого весь світ відзначає День водно-болотних угідь, аби ще раз нагадати представникам влади та бізнесу, що їхня втрата — одна з найбільших загроз для існування не тільки рік та водойм, але й, без перебільшення, усього людства.

© WWF Ukraine / Irina Kostenko

Рамсарська конвенція

Основні положення щодо захисту водно-болотних угідь міжнародного значення були закріплені 2 лютого 1971 року підписанням Рамсарської конвенції в іранському місті Рамсаре. Тоді її підписали 18 країн. Цей документ став першою глобальною угодою з охорони та збереження природних ресурсів. Наразі до Конвенції приєдналися вже 170 країн світу, серед яких і Україна. Мережа водно-болотних угідь міжнародного значення у нашій країні вже нараховує 50 територій.

© WWF Ukraine / Nikolay Bazhanov

WWF Україна та збереження ВБУ

Більше 20 років WWF Україна працює над відновленням плавнів та інших водно-болотних угідь до природного стану. Серед реалізованих проектів у цьому секторі варто відзначити відновлення двох дунайських островів – Єрмаков (2300 га) та Малий Татару (738 га). 
Також успішним був проект WWF з відновлення болота Чорне Багно на Закарпатті. 
Наразі Всесвітній фонд природи шукає нові території для пілотних проектів з відновлення. Тож ми закликаємо усіх охочих приєднатися та допомогти нам у цій важливій справі!

WWF