What would you like to search for?

Our News

Природа не знає кордонів. Українські та румунські інспектори обмінялися досвідом охорони Дунаю

Наталія Гозак, WWF Україна, координаторка напрямку з охорони рідкісних видів

На початку липня інспектори українського Дунайського біосферного заповідника відвідали колег з румунського Біосферного заповідника Дельти Дунаю для обміну досвідом у ключових напрямках роботи. Зустріч відбулася у рамках проекту “Життя дунайським осетровим” (2016-2020 рр.), який реалізується Всесвітнім фондом природи WWF і фінансується програмою ЄС LIFE.

Метою візиту став обмін інформацією стосовно принципів організації промислового рибальства в дельті Дунаю, боротьби з браконьєрами, режимів охорони заборонених до вилову осетрових як в українській, так і в румунській частинах заповідної дельти, обмін досвідом щодо здійснення практичних заходів по збереженню цих цінних видів риб – сучасників динозаврів.

Учбова поїздка українських інспекторів до Румунії складалася з теоретичної та практичної частин. Обмін загальною інформацією мав місце в офісі румунського біосферного резервату в м. Тульча. Сторони обговорили правовий статус осетрових, особливості їхнього перебування та міграції в дунайських водах двох держав, результати наукових досліджень та рекомендації науковців. Крім того, румунські колеги розповіли про існуючу практику періодичних випусків молоді осетрових в Дунай з попереднім їхнім чіпуванням. Обговорювались підходи щодо визначення місць та термінів заборони на рибальство в цілому в період нерестової міграції осетрових та скату їх молоді, конкретні заходи щодо недопущення нелегального вилову осетрових. 

Були створені дві групи, куди увійшли румунські та українські працівники служби охорони єдиного транскордонного резервату, які два дні – 3 і 4 липня здійснювали спільні рейди по території прилеглій до гирла Суліна в дельті Дунаю та по самому гирлу Суліна. Групи базувались в двох населених пунктах – м. Суліна та с. Кришани. 

Учасники рейдів перевіряли документи у румунських рибалок на право вилову риби, роботу рибоприймальних пунктів та обліку на них виявленої риби, застосування тих чи інших знарядь лову. Як відомо, в румунській частині біосферного резервату зареєстровано близько 1100 рибалок, які фактично здійснюють вилов риби за ліцензіями. Щорічно, за відповідну плату, кожний рибалка отримує квоту розміром від 3 до 3,5 т, щоб запобігти перевилову. Рибалка самостійно ловить рибу і має право здавати її на різні рибоприймальні пункти в залежності від ціни і зручності її доставки на той чи інший рибний пункт. За румунським законодавством, на одного із членів сім’ї, який мешкає у сільському населеному пункті дельти, офіційно оформляється право на вилов 3 кг риби на добу двома видами знарядь лову: або двома ятерями, або двома сітками, які реєструються та відповідно маркуються. Щорічно в румунській частині дельти виловлюється до 2-3,5 тис. тонн риби.

У цілому, учбова поїздка інспекторів служби охорони ДБЗ до румунських колег була цікавою та корисною, тим більше, що з причин відсутності достатнього фінансування останній схожий візит відбувся 20 років тому.

Загальний висновок, який зроблено учасниками румунсько-української зустрічі рейнджерів, зводиться до того, що нелегальний промисел осетрових є як у румунській, так і українській частинах дельти. Колеги відзначили певні позитивні результати щодо обмеження цього промислу і боротьби з браконьєрством, особливо, коли спільно діють працівники заповідників, правоохоронці, рибінспекція, прикордонники, органи влади. 

Проте, у цій великій і благородній справі ми перебуваємо на початку складного і тернистого шляху, яким треба, без сумніву, йти вперед. Перебування наших інспекторів охорони в румунській заповідній дельті, їхня спільна робота з колегами навіть в такому короткочасному візиті є, як ми вважаємо, прикладом впевнених і твердих кроків вперед на такому шляху.
© WWF Ukraine
Наталія Гозак, WWF Україна, координаторка напрямку з охорони рідкісних видів
© Danube Delta Biosphere Reserve
Учбова поїздка українських інспекторів до Румунії складалася з теоретичної та практичної частин

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію