What would you like to search for?

Our News

В Чернівецькій області створено перші пралісові пам’ятки природи

30 березня 2021 року Чернівецька обласна рада проголосувала за створення перших в Чернівецькій області пралісових пам’яток природи. Мережа природно-заповідного фонду області збільшиться на 727,9 га завдяки включенню 18 пралісових пам’яток природи в межах ДП “Берегометське лісове господарство” та ДП “Сторожинецьке лісове господарство”.

Статус пралісової пам’ятки природи відтепер забезпечує надійний захист найцінніших лісів Чернівеччини, адже забороняє всі види рубок, будівництво споруд, прокладання шляхів, випасання худоби, проїзд транспорту та будь-яку іншу господарську діяльність людини, яка може зашкодити лісовій екосистемі.

Крім того, навколо пралісових пам’яток природи встановлюються охоронні зони завширшки не менше подвійної висоти дерев, які входять до складу об'єкта.У цих зонах також забороняються суцільні, санітарні та поступові рубки.

Такий повний та посилений режим охорони дозволяє зберегти старовікові ліси недоторканими. А це, своєю чергою, призводить до існування численних оселищ для багатьох рідкісних видів тварин, грибів і рослин, які здебільшого не можуть існувати в господарські освоєних лісах.

Цінні ліси Буковини представлені масивами букових та смереково-буково-ялицевих лісів. У таких лісах, під кронами старих дерев, знаходять домівку такі типові та рідкісні види тварин, занесені до Червоної Книги України, як олень шляхетний, козуля європейська, ведмідь бурий, рись, кіт лісовий, вовчок, яструби, канюк звичайний, сова довгохвоста, саламандра плямиста, гадюка звичайна та багато інших. 

WWF-Україна вітає Чернівецьку область зі створенням довгоочікуваних пралісових пам’яток природи. Роботи з виділення найцінніших лісів України почалися ще у 2010-х роках. У межах Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, WWF-Україна та інші організації попередньо ідентифікували 93 777 га потенційних пралісів, квазіпралісів та природних лісів, зокрема і ділянки в межах Берегометського та Сторожинецького лісових господарств, які отримали офіційний природоохоронний статус.

Нині триває робота щодо включення до пралісових пам’яток природи ще 250,6 гектара цінних лісів Буковини, що знаходяться на території Путильського лісового господарства.

Загалом, протягом 2020 року, за ініціативи WWF-Україна було створено 9 пралісових пам’яток природи загальною площею 880,3 га на Закарпатті і 34 пралісові пам’ятки природи загальною площею 4527,5 га в Івано-Франківській області. А впродовж 2021 ще 21 пралісову пам’ятку природи на площі 3447,1 га в Закарпатській області в межах Рахівського, Великобичківського, Ужгородського, Великоберезнянського та Свалявського лісгоспівДо цього моменту існувало лише 4 пралісові пам’ятки у Львівській області загальною площею в 105,2 га. Таким чином,за останні два роки площа пралісових пам’яток природи збільшилась майже у 100 раз!

Для того, щоби кожен охочий міг дізнатися де саме знаходяться праліси й інші цінні ліси України та отримати детальну інформацію про них, WWF-Україна представив оновлену інтерактивну Карту найцінніших лісів України: http://gis-wwf.com.ua/.

Цінним лісам без статусу потрібна особлива увага громадськості, адже вони офіційно не захищені й можуть стати жертвами рубок. Карта стане в пригоді не лише природоохоронцям, які займаються заповіданням лісів у рамках роботи своїх організацій, а й усім небайдужим громадянам. 

Активісти й журналісти можуть онлайн слідкувати за тим, щоб у старовікових лісах не відбувалися незаконні рубки. У випадку коли потенційно з’явиться лісорубний квиток, цю рубку можна буде попередити. Для цього потрібно звірити дані з Реєстру лісорубних квитків та інформацію з Карти найцінніших лісів України. Якщо ви виявите, що лісорубний квиток виписано на ділянку цінного лісу або станете безпосереднім свідком рубок такого лісу, незалежно від того отримав він уже статус пралісу чи ні, необхідно звернутися до WWF-Україна.

WWF-Україна має на меті  зберегти найстаріші ліси України для майбутніх поколінь. Разом з тисячами українців ми зважаємо на їхню цінність та виступаємо за збереження, тому сприяємо, щоб якомога більша кількість пралісів отримала посилений охоронний статус. 

Якщо ви теж хочете зробити свій внесок у збереження пралісів, долучайтеся до  загальнонаціональної кампанія WWF-Україна по збереженню старовікових лісів: https://wwf.ua/forests/.  

У букових лісах, під кронами старих дерев, знаходять домівку рідкісні види тварин

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію