What would you like to search for?

Our News

34 пралісові пам’ятки природи площею 4527,5 га створено за поданням WWF-Україна на Івано-Франківщині

Івано-Франківська обласна рада проголосувала за створення 34 пралісових пам’яток природи загальною площею 4527,5 га в межах семи лісгоспів Івано-Франківської області. Статус пралісової пам’ятки природи забезпечить найвищий рівень охорони і допоможе зберегти найцінніші ліси Прикарпаття недоторканими.

Це суттєвий крок до розширення площі об’єктів природно-заповідного фонду України загалом і Прикарпаття зокрема. Надзвичайно важливо, що розширення відбувається саме за рахунок заповідання найцінніших лісів Карпат. Частина площі створених пам'яток природи охоплюють ліси, що не входили до складу заповідного фонду; частина пралісових пам'яток підняла охоронний статус лісів, що вже перебували в межах заказників.

Що таке пралісова пам’ятка природи?

Пам'ятками природи називають окремі унікальні природні об'єкти, що мають наукове, пізнавальне, історичне та культурно-естетичне значення. 

Пралісова пам’ятка природи — це одна з підкатегорій об’єктів природно заповідного фонду. Вона з’явилася в Законі "Про природно-заповідний фонд України" у 2017 році, разом із появою в Лісовому кодексі України понять "праліс, квазіпраліс та природний ліс".

Пралісові пам’ятки природи створюються з метою охорони пралісів, квазіпралісів та природних лісів – незмінених або малозмінених господарською діяльністю лісів, що росли без втручання людини, зберегли свою природну структуру, віковий та видовий склад, динаміку і відіграють важливу роль у збереженні біорізноманіття.

Чому пралісам та квазіпралісам важливо отримати статус пралісової пам’ятки природи?

Статус пралісової пам’ятки природи забезпечує надійний захист найцінніших лісів, адже забороняє всі види рубок, будівництво споруд, прокладання шляхів, випасання худоби, проїзд транспорту та будь-яку іншу господарську діяльність людини, яка може зашкодити лісовій екосистемі.

Крім того, навколо пралісових пам’яток природи встановлюються охоронні зони завширшки не менше подвійної висоти дерев праліса. У цих зонах також забороняються суцільні, санітарні та поступові рубки.

Такий повний та посилений режим охорони дозволяє зберегти старовікові ліси недоторканими. А це, в свою чергу, призводить до існування численних оселищ для багатьох рідкісних видів тварин, грибів і рослин, які, здебільшого, не можуть існувати у господарські освоєних лісах.

Як лісу набути статус пралісової пам’ятки природи?

Шлях, який має “пройти” ділянка лісу, щоб стати пралісовою пам'яткою природи, довготривалий.

Першим кроком є польові дослідження з метою визначення пралісів, квазіпралісів та природних лісів на місцевості. У межах Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, WWF-Україна та інші організації попередньо ідентифікували 93 777 га потенційних пралісів, квазіпралісів та природних лісів.

Наступний етап — підготовка та погодження Висновку про належність ділянок лісу відповідним критеріям. Цей процес відбувається відповідно до офіційно затвердженої 2018 року “Методики визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів та природних лісів”. Станом на червень 2020 року, з лісовими господарствами було погодженно більше 25 тис. га пралісів, квазіпралісів та природних лісів в межах трьох областей. 

Лісове господарство на основі висновку має дати згоду як землекористувач на створення пралісової памятки природи. В цей час також готується відповідна документація: наукове обґрунтування та картографічні матеріали, на основі яких в обласний департамент ОДА надсилається Клопотання про створення об'єкту природно-заповідного фонду. Після позитивного розгляду документів, готується відповідний проєкт рішення на найблище засідання відповідної обласної ради. 

Останній і найважливіший крок — голосування за створення пралісових пам’яток природи на сесіях обласних рад. Відтепер, після голосування Івано-Франківської обласної ради, в області створено 34 пралісові пам’ятки природи загальною площею 4527,5 га в межах семи лісгоспів області. Нещодавно Закарпатська обласна рада також проголосувала за створення трьох перших пралісових пам’яток природи в межах Хустського лісового дослідного господарства.

Які подальші плани роботи WWF-Україна по створенню пралісових пам’яток природи?

WWF-Україна має на меті надати якомога більшій кількості старовікових лісів посиленого охоронного статусу. Загалом, зусиллями Всесвітнього фонду природи, статус пралісових пам’яток природи наразі можуть отримати приблизно 22 тисячі гектарів пралісів, квазіпралісів та природних лісів в межах лісових господарств Закарпаття та Івано-Франківщини.

WWF-Україна дякує Івано-Франківському ОУЛМГ і підприємствам, в межах яких були створені пралісові пам'ятки, а також департаменту екології і депутатам Івано-Франківської обласної ради, які проголосували за створення пралісових пам’яток природи та допомогли зберегти найцінніші ліси карпат. Окремо висловлюємо подяку нашим експертам та колишньому колезі Роману Волосянчуку, який дав старт цій важливій роботі!
Івано-Франківська обласна рада проголосувала за створення 34 пралісових пам’яток природи загальною площею 4527,5 га
Статус пралісової пам’ятки природи забезпечить найвищий рівень охорони і допоможе зберегти найцінніші ліси Прикарпаття недоторканими

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію