What would you like to search for?

Our News

Протягом поколінь мешканці Карпат зберігають давні традиції співжиття з дикою природою

Поколіннями мешканці Українських Карпат живуть поруч з дикою природою. Таке сусідство забезпечує людям дім, роботу та їжу. Та часом воно може закінчуватися конфліктами з дикими тваринами, а саме з ведмедями, рисями та вовками, які населяють карпатські ліси. Хижаків приваблює можливість легко вполювати свійську тварину чи розорити беззахисну пасіку. А господарі за таку шкоду, буває, готові братися за зброю. 

Вівчарство і пасічництво — традиційні промисли, які поколіннями годували сім’ї та сприяли розвитку Карпатського регіону. Проте навіть один напад хижака може відчутно змінити ситуацію – за один раз вовк може “зарізати” з десяток овець, а ведмідь розорити до двох десятків вуликів. Такі випадки – значна матеріальна втрата для місцевого господаря. Саме тому здавна українці шукали різні методи захисту від незваних гостей. Високі огорожі, ватри, трембіти, шумові інструменти, а також пастуші собаки – давно поширені інструменти захисту. Деякі з них і досі використовуються, інші – залишились частиною місцевого фольклору.

Команда WWF-Україна зібрала чотири відеоісторії про давні традиції співжиття людей з дикою природою в Українських Карпатах — це гуцульська садиба-фортеця ґражда, батіг-пуга або корбач, пастуші собаки та інструменти, які вівчарі використовували на полонині. Герої відео — місцева господиня, фермери та краєзнавець — розповідають про своїх предків, їх глибоке розуміння природи, любов до свого краю і ремесла, а також про пошуки шляхів мирного співжиття.  
 


Переглянути відео та дізнатися історії про традиційні інструменти співжиття мешканців Карпат можна на сторінці фонду у Facebook. 
 
 

Сьогодні на фермах, полонинських господарствах та пасіках у Карпатах починають використовувати сучасні інструменти співжиття — електричні огорожі. З 2018 по 2022 рік WWF-Україна безплатно надав 34 комплекти електроогорож місцевим господарям. Також експерти фонду проводять навчання про можливості інструментів співжиття і протидію конфліктам з дикою природою. Співжиття людей і великих хижаків в Українських Карпатах можливе! 
 
 

Відео створено WWF-Україна у межах проєкту LIFE EuroLargeCarnivores “Життя великим хижакам”

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію