What would you like to search for?

Our News

Навіщо виділяти праліси в межах національних природних парків. Пояснює WWF-Україна

6 115,9 га найцінніших лісів було визначено в межах національних природних парків за сприяння WWF-Україна. Кількість пралісів, квазіпралісів та природних лісів у НПП “Синьогора”, НПП “Черемоський”, Карпатському НПП, Ужанському НПП та Карпатському біосферному заповіднику збільшилась. Відтепер ці ліси отримають додатковий рівень захисту та залишаться недоторканими!

Національні природні парки (НПП) та біосферні заповідники є об’єктами природно-заповідного фонду, територіями, що мають диференційоване зонування, відповідно до цілей території. Крім заповідної зони, що має найвищий охоронний статус і де праліси захищені від проведення рубок, в їх межах виділяють також рекреаційні та господарські зони (у НПП), або буферні та зони антропогенних ландшафтів (у біосферних заповідниках), що створені задля поєднання природоохоронних цілей із рекреаційними та господарськими.

Землекористувачем згаданих територій може бути не об’єкт заповідного фонду, а лісгосп, чиї території входять до нацпарку чи біосферного заповідника без вилучення. Тут з обмеженнями, але продовжують здійснюватися лісогосподарські заходи. Виділення пралісів, квазіпралісів та природних лісів дозволить додатково захистити ділянки лісу за межами заповідної зони і незабаром включити їх до її складу. 

У межах НПП “Синьогора”, роботи з визначення приналежності лісових ділянок до пралісів, квазіпралісів та природних лісів проводилися вперше. Загалом,  було визначено 1226,9 га найцінніших лісів. Ці роботи  надзвичайно важливі, враховуючи, що НПП “Синьогора” створено нещодавно і парк не має затвердженого зонування території.

Також перші роботи були проведені з виділення старовікових лісів в межах НПП “Черемоський”, де визначено 157,1 га квазіпралісів. Роботи з визначення цінних лісів у національному парку продовжуються. 

У межах Карпатського НПП було виділено 696,1 га пралісів та квазіпралісів в лісах, які належать Верховинському райагролісу і знаходять в господарській зоні парку, але найближчим часом увійдуть до заповідної і будудь захищені від рубок.

Карпатський біосферний заповідник відомий своїми пралісами, що входять до списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Разом з тим, площу лісів, що потребують найвищого рівня охорони, було розширено на 2466, 9 га завдяки роботам з ідентифікації пралісів у лісгоспах, чиї землі входять в заповідник без вилучення, а саме: у межах Рахівського ЛДГ (Квасівське, Рахівське, Устеріцьке, Говерлянське лісництва), Великобичківського ЛМГ (Діловецьке, Костилівське) та Ясінянське ЛМГ (Свидовецьке лісництво). Деякі з цих ділянок увійшли до складу біосферного заповідника під час останнього розширення, а інші є частиною буферної та зони антропогенних ландшафтів. Згідно з отриманим статусом пралісів, вони мусять увійти до складу заповідної зони.

Подібна ситуація склалася і в Ужанському НПП. Додатково до охоронюваних у заповідній зоні пралісів, найвищий охоронний статус отримали 474,7 га пралісів у межах 3 лісництв — Волосянківського, Жорнавського та Костринського, що належать  ДП “Великоберезнянське ЛГ” і входять без вилучення до Ужанського НПП. 

Інформація, отримана  від НПП “Верховинський”, НПП “Зачарований край” та НПП “Синевир” підтверджує, що найцінніші ділянки лісів знаходяться у заповідній зоні або будуть до неї включені незабаром і вже охороняються в межах національних парків.

WWF-Україна дякує всім згаданим національним паркам, заповідникам та лісгоспам за співпрацю для збереження найцінніших лісів України!
Virgin forest Poland
© Adam Lawnik/WWF
6 115,9 га найцінніших лісів було визначено в межах національних природних парків за сприяння WWF-Україна
Унікальні карпатські праліси необхідно зберегти для нащадків
© WWF Ukraine
Виділення пралісів, квазіпралісів та природних лісів дозволить додатково захистити ділянки лісу за межами заповідної зони

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію