Основні результати II Форуму Української гідроенергетичної платформи | WWF ukraine
Основні результати II Форуму Української гідроенергетичної платформи

Posted on 26 October 2018

23 жовтня відбувся другий Форум Української гідроенергетичної платформи. У заході взяли участь більш, ніж 70 учасників: експертів, науковців, представників влади, ЗМІ та бізнесу.

23 жовтня відбувся другий Форум Української гідроенергетичної платформи. У заході взяли участь більш, ніж 70 учасників: експертів, науковців, представників влади, ЗМІ та бізнесу.

Головні питання, що були розглянуті у експертному колі:

 

📌Проблеми малої гідроенергетики;

📌Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року;

📌Питання стосовно демонтажу гідротехнічних споруд, які більше не виконують свої функції, з метою відродження природного стану річок.

 

“Питання удосконалення існуючих стандартів для МГЕС і розробки екологічних стандартів для малої енергетики України залишається відкритим. Процедура проходження ОВД вступила в силу 18 грудня 2017 року. Наразі більше 25 проектів малої гідроенергетики зазначені в реєстрі ОВД. Та під час Форуму експерти зазначили наявність проблем з якістю проведення ОВД. Тому Міністерство екології та природних ресурсів України підтримало ініційований Всесвітнім фондом природи процес розробки рекомендацій щодо звіту ОВД для МГЕС”, - розповідає координатор з питань екологічної політики WWF Світлана Матус.  

 

Проаналізувавши цю ситуацію, Всесвітній фонд природи WWF  також ініціював створення бази експертів, що можуть якісно провести ОВД й запрошує таких експертів долучатися до процесу. Незабаром на сайті Української гідроенергетичної платформи з’явиться відповідний розділ, де можна буде зареєструвати себе як експерта з ОВД.  

 

Ще одним важливим питанням, що було розглянуто на Форумі стала необхідність перегляду/скасування Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року, що була схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 р.

 

Варто зазначити, що прийняття цього нормативного акту відбувалось з системними порушеннями норм чинного законодавства на стадіях його підготовки й погодження, що спричинило обурення громадськості та несприйняття документу заінтересованими міністерствами, які надали суттєві зауваження та пропозиції до проекту Програми головному розробнику - Міненерговугілля.

 

На думку експертів, подальша реалізація Програми розвитку гідроенергетики до 2026 року (далі Програма-2026), в тій редакції, що була затверджена Урядом, призведе до невідворотних процесів знищення (затоплення) національних природних парків, природно-заповідних рекреацій, негативно вплине на екологічну ситуацію окремих територій та об’єктів, та відповідно на погіршення стану здоров’я населення.

 

В першу чергу, це стосується планів з будівництва каскаду Верхньодністровських гідроелектростанцій, що передбачено Програмою-2026. В рамках цього Проекту передбачене будівництво шести руслових/дериваційних гідроелектростанцій сумарною потужністю 390 МВт.  

 

WWF вважає, що Проект матиме значний негативний вплив на довкілля та створить соціальну напругу в регіоні, тому він має бути вилучений з Програми-2026. Будь-які роботи щодо реалізації Проекту мають бути припинені. Детальніше з ризиками від реалізації цього проекту можна ознайомитись у офіційній Позиції Всесвітнього фонду природи.  

 

Також на Форумі Всесвітній фонд природи у партнерстві з Державним агентством водних ресурсів України оголосили про початок роботи з демонтажу гідротехнічних споруд, що більше не виконують своїх функцій. Заступник голови Держводагентства Михайло Хорєв висловив свою повну підтримку цій ініціативі, та відмітив, що в Україні існує велика кількість непрацюючих гідротехнічних споруд, що все ще залишаються бар’єрами та фрагментують річки. Тому першим этапом цієї роботи має стати саме інвентаризація та створення відкритої бази таких об’єктів.

 

Саме з цією метою під час Форуму було анонсовано презентацію нового мобільного додатку AMBER, який дозволить створити онлайн-карту гідротехнічних споруд та інших антропогенних перешкод на річках України.

II Форум Української гідроенергетичної платформи
© WWF Ukraine
II Форум Української гідроенергетичної платформи
© WWF Ukraine
II Форум Української гідроенергетичної платформи
© WWF Ukraine
II Форум Української гідроенергетичної платформи
© WWF Ukraine