What would you like to search for?

Our News

WWF-Україна ініціював “Українську лісову платформу” для формування спільного бачення нової лісової політики країни

23 квітня відбувся Перший форум “Української лісової платформи”, присвячений обговоренню проблем управління і фінансування лісової галузі України та впровадження нової лісової реформи. На заході були присутні різні гравці лісової галузі  — від представників державних органів, природоохоронних організацій, деревообробного бізнесу, до представників об’єднань громад та профспілкових організацій. Всі вони зібралися разом, щоб знайти точки дотику у баченні майбутнього лісів та лісової галузі України.
 
“Українська лісова платформа” —  це багатосторонній незалежний майданчик для обговорення і формування спільного бачення та цілей майбутньої лісової політики, створений за ініціативи Всесвітнього фонду природи  WWF-Україна. Головною метою платформи є організація ефективного діалогу та співпраці між усіма зацікавленими сторонами для вироблення спільного бачення принципів та цілей лісової політики, які рівноправно враховують економічні, екологічні та соціальні аспекти розвитку лісової галузі в Україні. Більше про “Українську лісову платформу” та її діяльність можна дізнатися на офіційній сторінці.
 
Створення платформи, як ніколи актуальне. Нещодавно в лісовій галузі України почалися довгоочікувані системні зміни. Так минулого року, робочою групою, ініційованою Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів, було створено проєкт Державної стратегії управління лісами до 2035 року, який нещодавно пройшов етап СЕО. В березні цього року Державне агентство лісових ресурсів України (ДАЛРУ) анонсувало старт лісової реформи. І щоб системні зміни були успішно були імплементовані, потрібно мати спільне розуміння всіх гравців галузі, куди і як має рухатися лісова галузь.

На Першому форумі “Української лісової платформи” з баченням майбутнього та системних змін виступали ключові посадові особи, відповідальні за реформування  лісової галузі: Перший заступник міністра Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів Богдан Боруховський, Голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець, а також представники провідних громадських організацій, товариств, підприємств, що представляють економічні, соціальні та екологічні інтереси, зокрема Голова Громадської ради при ДАЛРУ Ігор Лицур, Голова Товариства лісівників України Ю.Марчук, директор МБО “Екологія-Право-Людина” Олена Кравченко, директор Національного представництва FSC в Україні Павло Кравець, Член правління Української асоціації меблевиків Оксана Донська. 
 
Обговорення головних тем форуму відбувалося в рамках трьох блоків.
Блок І.Чого ми маємо досягти в майбутньому? Яким має бути майбутнє лісів/лісової галузі? 
Блок ІІ. Модель управління лісами України: сильні та слабкі сторони запропонованої моделі; які аспекти управління можуть потребувати додаткових інституційних, нормативних кроків, додаткового взаємоузгодження, яка допомога і від кого може бути потрібна при реалізації.
Блок ІІІ. Фінансування лісової галузі України. Сильні та слабкі сторони пропонованої моделі; які аспекти фінансування можуть потребувати додаткових інституційних, нормативних кроків, додаткового взаємоузгодження, яка допомога і від кого може бути потрібною при реалізації.

Учасники всебічно підійшли до рефлексії над піднятими питаннями та почули позиції  сторін, що представляють різні точки зору. 

Серед висловлених тез було багато точок дотику в розумінні бачення майбутнього. Всі учасники платформи згодні, що: 
  • є потреба комплексного підходу і врахування всіх складових сталого розвитку. Зокрема, представники деревообробної галузі також задекларували важливість врахування екологічної складової.
  • Реформа потрібна й одним з перших її кроків має бути оптимізація кількості лісгоспів.  
  • Збереження самосійних лісів на землях аграрного призначеннях є важливим пріоритетом;
  • Наявна фінансова система з надмірними податками і недофінансуванням лісової галузі однозначно потребує змін. 
 
Разом з тим, ряд моментів потребують доопрацювання. В учасників не було єдиного бачення, щодо  деталей  оптимізації лісгоспів (в які терміни це має відбутись, які регіони це має охопити, яка кількість лісгоспів має бути залишеною і якими шляхами це має відбуватись, тощо), так і джерел і механізмів фінансування лісової галузі. 
 
Для напрацювання рішень піднятих проблем наступним кроком роботи платформи передбачається створення робочої групи.
 
Враховуючи спільність поглядів учасників платформи на майбутнє лісової галузі на стратегічному рівні, і розбіжності в деталях реалізації,учасниками платформи було висунуті пропозиції винести на робочу групу питання розробки чернетки або бачення національного плану дій для реалізації стратегії, а також розробки нормативно-правових актів з питань, в яких існує загальний консенсус. 
 
Перша зустріч робочої групи планується на кінець травня, дату та час зібрання буде оголошено пізніше. На першому зібранні будуть пріоритизовані запропоновані теми, визначено склад підгруп і подальший формат роботи. Запрошуємо представників лісової галузі зареєструватися для участі у робочій групі.
 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію