The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Our News
Позиція WWF-Україна щодо будівництва МГЕС на річці Шопурка
WWF-Україна виступає проти від будівництва малої гідроелектростанції (МГЕС) на річці Шопурка, оскільки долина річки належить до Смарагдової мережі, що має особливе загальноєвропейське екологічне значення. Будь-яке втручання в цю територію може серйозно вплинути на природні процеси та біорізноманіття, а знищення цінних природоохоронних територій суперечить євроінтеграційним зобовʼязанням України.
Крім того, що долина річки Шопурка офіційно належить до Смарагдової мережі (річка є правою притокою транскордонної Тиси), на правому березі річки, біля ділянки можливої забудови, знаходиться лісовий заказник загальнодержавного значення “Діброва”.
Унікальні природні умови, цінні рибні ресурси та ключова роль у збереженні біорізноманіття визначають Шопурку як критично важливий елемент екосистеми регіону. Збереження природних оселищ та екосистем є пріоритетним завданням для підтримки екологічної рівноваги та збереження біорізноманіття.
Річка Шопурка зберігає сприятливі умови для існування 19 видів іхтіофауни, з яких 6 видів занесено до Червоної книги України:
- мінога угорська (Eudontomyzon danfordi);
- лосось дунайський (Hucho hucho);
- харіус європейський (Thymallus thymallus);
- марена звичайна (Barbus barbus);
- марена дунайсько-дністровська (Barbus petenyi);
- ялець-андруга (Telestes souffia).
Зміни в гідрологічному режимі та середовищах існування
Зміна природного гідрологічного режиму річки є основною екологічною проблемою, що може вплинути на місця розмноження риб та їхнє природне середовище. Будівництво та експлуатація міні-ГЕС можуть призвести до таких негативних впливів:
- зміна гідрологічних умов;
- обміління русла в посушливі періоди;
- зміна режиму транспорту наносів;
- зміна гідроморфологічних характеристик русла;
- зміна структури оселищ;
- зміна кормової бази риб.
Ризики недосягнення екологічних цілей ПУРБ
Станом на 2024 рік, масиви поверхневих вод річки Шопурка характеризуються добрим екологічним станом, гідроморфологічне навантаження (те що впливає на зміну гідрологічного режиму, форми русла, безперервності течії та зарегульованості стоку) – відсутнє.
Однак будівництво міні-ГЕС може змінити гідрологічні умови, що позначиться на видовому складі гідробіонтів (морські та прісноводні організми, що постійно живуть у водному середовищі) і загальному екологічному стані водних екосистем. Це створює ризики для виконання екологічних цілей Плану управління річковим басейном (ПУРБ) від 31.12.2024 р., і суперечить євроінтеграційним зобов'язанням України.
Висновок
Зважаючи на унікальність біорізноманіття річки Шопурка та її долини, яка є частиною Смарагдової мережі, вважаємо будівництво міні-ГЕС неприпустимим. Це рішення суперечить зобов’язанням України в рамках євроінтеграції щодо охорони природних екосистем.

© WWF-Ukraine
Долина річки Шопурка офіційно належить до Смарагдової мережі