What would you like to search for?

Our News

Європарламент не зміг зупинити катастрофічний гідроенергетичний проєкт, що загрожує місцевим громадам і зникаючим видам Нижнього Дунаю

WWF та CEE Bankwatch Network ставлять під сумнів причини, через які Єврокомісія внесла цей багаторічний проєкт на річці Дунай до списку пріоритетних інвестицій.

 

Небезпечний гідроенергетичний проєкт Турну-Мегуреле – Нікополь на Нижньому Дунаї був доданий до переліку пріоритетних інвестицій ЄС незважаючи на те, що він збільшить ризик затопплення понад 100 міст і сіл, загрожуватиме природоохоронним територіям та виживанню видів, що перебувають під загрозою зникнення, і порушуватиме власні політики ЄС.

Це жахливе рішення прийнято менше ніж за місяць до того, як світ збереться на Конференції щодо біорізноманіття 2024 COP16 (26 жовтня - 1 листопада), щоб обговорити, як прискорити дії із захисту річок у рамках Глобальної рамкової угоди про збереження біорізноманіття. Ця стратегія зобов'язує ЄС захистити 30% своїх річок та інших внутрішніх вод.

Європейський Парламент вирішив ігнорувати спільний заклик Bankwatch*, WWF та 36-ти інших природоохоронних організацій приділити більше часу та ретельно переглянути наукові докази та соціально-економічні аргументи проти проєкту**

 

Гідроенергетичний проект Турну-Мегуреле – Нікополь (проєкт будівництва великої греблі на річці Дунай), який розробляли ще понад 40 років тому, так і не зміг зацікавити інвесторів. Причина в тому, що цей проєкт надто дорогий, а електроенергії від нього буде не так багато, як очікували. Крім того, така гребля може завдати великої шкоди природі та людям, які живуть неподалік.

 

Крім негативного впливу на довкілля та життя громад, цей проект призведе до руйнування місцевої економіки, яка залежить від сільського господарства, риболовлі та туризму. Крім того, буде ускладнено судноплавні роботи на річці, а також виникнуть додаткові ризики для атомної електростанції в Козлодуї, Болгарія. 

 

Не вимагаючи продовження періоду його перевірки, Європейський парламент мовчки дав зелене світло цьому гідроенергетичному проєкту. У результаті 24 вересня цей екологічно та соціально руйнівний проєкт було офіційно додано до Переліку транскордонних проєктів у сфері відновлюваної енергетики (CB RES), що відкриває шлях для його фінансування ЄС через програму "З'єднуючи Європу".

 

"Ми розчаровані тим, що Європейський парламент не скористався можливістю детально проаналізувати цей проєкт. Без належної оцінки його поспішне затвердження підриває цілі ЄС щодо захисту біорізноманіття та кліматичної стійкості," — пояснює  Ірен Люціус (Irene Lucius), регіональна директорка з природоохорони WWF Центральної та Східної Європи.   — "Окрім екологічних ризиків, проєкт завдасть непоправної шкоди громадам Румунії та Болгарії. Більше ніж 100 міст і сіл опиняться під водою через греблю, що спричинить масштабні затоплення сільськогосподарських землях, житлових районів та важливих об'єктів інфраструктури."

 

Заклик до негайних дій від Європейської комісії

CEE Bankwatch Network, WWF та 36 партнерських організацій терміново закликають Європейську комісію виключити проєкт Турну-Мегуреле – Нікополь зі списку пріоритетних проєктів у сфері відновлюваної енергетики.

"Комісія повинна швидко виправити цю помилку", — каже Андрей Ралєв (Andrey Ralev), координатор кампанії з питань біорізноманіття CEE Bankwatch Network. — "ЄС стикається з кризою біорізноманіття та клімату, тому продовжувати проєкти, що лише поглиблюють ці проблеми, безвідповідально і недалекоглядно. Існують сталіші енергетичні альтернативи, такі як сонячна та вітрова енергія, які можуть швидше й дешевше задовольнити потреби регіону, не руйнуючи природні оселища і не загрожуючи місцевим громадам. Проєкт Турну-Мегуреле – Нікополь — це застарілий і затратний проєкт, який завдає шкоди, і ЄС не може собі дозволити його підтримувати".

Природоохоронні організації підкреслюють, що гідроенергетичний проєкт Турну-Мегуреле – Нікополь суперечить не лише ключовим екологічним законам та політикам ЄС, таким як  Оселищна директива і Водна рамкова директива. Він також суперечить міжнародним зобов'язанням держав-членів ЄС, зокрема в рамках історичної Куньмінсько-Монреальської глобальної рамкової угоди про біорізноманіття, підписаної у грудні 2022 року.

Примітки: 

*CEE Bankwatch Network – це міжнародна мережа екологічних організацій, яка працює в регіоні Центральної та Східної Європи. Вона об'єднує 17 членів та кілька неурядових організацій, розташованих у різних країнах регіону. Мережа є однією з найбільших у своєму роді в Центральній та Східній Європі. Штаб-квартира Bankwatch розташована в Празі, Чехія.

 

** Делегований акт, надісланий до Європейського парламенту та Ради ЄС для двомісячної перевірки 24 липня, додав цей проєкт до списку транскордонних проєктів у сфері відновлюваної енергетики (CB RES), що підлягають фінансуванню за програмою "З'єднуючи Європу". Європейський парламент і Рада ЄС мали два місяці на перевірку списку та могли його схвалити, відхилити або запросити продовження терміну перевірки на два місяці. Посилання на делегований акт:

 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=PI_COM%3AC%282024%295129&qid=1723042928236  

Додаткова інформація:  

Бріфінг щодо пріоритетного проекту ЄС Турну-Мегуреле – Нікополь, який загрожує громадам та екосистемі Нижнього Дунаю. Вересень 2024. 

Зображення

Завантажити додаткові зображення можна за посиланням

Контактна інформація:

 

WWF:

Ірен Люціус, регіональна директорка WWF у Центральній та Східній Європі

Електронна пошта: ilucius@wwfcee.org

 

Bankwatch :

Андрей Ралєв, активіст кампанії з біорізноманіття

Електронна пошта: andrey.ralev@bankwatch.org

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію