What would you like to search for?

Our News

Поради від WWF-Україна: як придбати чорну ікру та осетрину без шкоди для природи і власного здоров'я

У Великодні свята багатьом хочеться побалувати себе чимось смачненьким. Чорна ікра та осетрина можуть стати розкішним доповненням до великоднього застілля, але є кілька важливих моментів, які слід врахувати. Осетрові – зникаючі види риб, їхній вилов є незаконним. Купуючи продукти з осетрових, слід бути особливо уважним! Адже ви можете придбати підробку або нелегальну браконьєрську продукцію. Щоб не стати співучасником знищення осетрових видів риб в Україні, прислухайтесь до порад від Всесвітнього фонду природи Україна (WWF-Україна).
 

Страви з осетрових – екзотика та делікатес на столах українців. Проте так було не завжди! Ще 160 років тому етнограф Олександр Афанасьєв-Чужбинський описував, як у пониззі Дніпра та біля Кінбурнської коси рибалки ловили осетрів та величезних білуг. Під час нересту води Дунаю та Дніпра ледь не кишіли «червоною рибою» – так колись називали представників осетрових видів риб (білуга, стерлядь, севрюга, осетер). Річки Дунай, Дністер, Дніпро були й частково залишаються оселищами для осетрових риб. Попри це, сьогодні вони – рідкість для цих річок, а деякі види й зовсім зникли, як-от осетер атлантичний та осетер шип.

 

У ХХ столітті дамби гідроелектростанцій перегородили осетрам шлях до нерестовищ у верхній течії річок. А масовий вилов і браконьєрство призвели майже до повного їх винищення. Сьогодні вільноживучі осетрові види риб занесені до Червоної книги України і гостро потребують охорони та збереження.

 

Один із способів збереження цих прадавніх риб — відповідальне споживання осетрових! 

 

Торгівля дикою осетриною та її продукцією заборонена як в Україні, так і за кордоном. Єдиний легальний спосіб насолодитися делікатесом – це осетрина, вирощена штучно в умовах аквакультури (тобто на осетрових фермах). У світі існує багато аквакультурних підприємств, які пропонують якісну та, головне, легальну осетрину. Такі підприємства є і в Україні.
 

Чому варто обирати осетрину та чорну ікру, вирощені на підприємствах аквакультури? 

1. Статевої зрілості різні види осетрових досягають у різному віці. Найпершими дозрівають самці стерляді (з 4-5 років). Самиці цього виду стають готові до нересту в умовах дикої природи лише з віку 7-8 років. Напевне, найдовше дозріває білуга. Самиці цього виду у дикій природі дають ікру не раніше 16-річного віку. Більше того, нерестяться осетрові не щорічно, а через певний проміжок часу (2-5 років). Ось чому вилов молоді цих риб особливо негативно впливає на виживання осетрових у дикій природі. Аквакультура допомагає зменшити тиск на дикі популяції, даючи можливість людям споживати осетрину без шкоди для природних ресурсів.


2. Підприємства аквакультури відіграють важливу роль у відновленні популяцій осетрових. Молодь, вирощена в аквакультурних господарствах, випускається у природне середовище. Згодом, після дозрівання в морі, риби повертаються у річки для нересту, що допомагає відновлювати перерваний життєвий цикл виду.

 

3. Легальна аквакультура – гарантія безпеки! Державне регулювання виробництва аквакультурної продукції гарантує дотримання санітарних норм, правил транспортування та зберігання. Це робить «фермерську» осетрину та чорну ікру безпечними для вживання.
 

Браконьєрська та контрабандна продукція несе в собі значні ризики для здоров'я: 

  • Нехтування санітарними нормами: виробництво та пакування без дотримання правил може призвести до зараження ікри бактеріями та іншими збудниками.
  • Порушення температурного режиму.
  • Заборонені консерванти: для збереження нелегальної ікри можуть використовуватися хімічні речовини, антибіотики, барвники та інші небезпечні для здоров'я компоненти.
  • Ризики вживання дикої осетрини: деякі види диких осетрових можуть накопичувати в своїх тканинах шкідливі речовини, такі як ртуть, що може бути небезпечно для людей.

Декілька простих правил, як обрати чорну ікру та осетрину і не нашкодити власному здоров’ю та природі: 

1. Де купувати? Не купуйте чорну ікру та осетрину "з рук в руки" — існує висока ймовірність, що така продукція є контрабандою. Продукцію з осетрових варто купувати у спеціалізованих магазинах, підприємствах аквакультури або великих супермаркетах, які дбають про свою репутацію і не ризикуватимуть продавати нелегальні продукти.  
2. Зверніть увагу на ціну! Дешева ікра може бути підробкою.
3. Шукайте на упаковці маркування, яке гарантує законний та екологічний видобуток. На баночці з ікрою має бути стрічка з кодом CITES (Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення). Цей код підтверджує законне виготовлення чорної ікри на аквакультурній фермі.
4. На офіційному веб-сайті СITES розміщено перелік зареєстрованих аквакультурних підприємств з виробництва продукції осетрових та зазначено, чи можуть вони здійснювати експорт та/чи перепакування продукції осетрових у поточному році згідно з вимогами СITES. 
5. Севрюга, через свою вибагливість та пізнє настання статевої зрілості, практично не вирощується в штучних умовах. Тому ікра та м'ясо севрюги, які ви можете зустріти на ринку, найчастіше мають нелегальне походження. Найпоширенішими видами, які вирощують в аквакультурі, є: сибірський осетер, стерлядь, гібрид російського та сибірського осетрів. Рідше зустрічаються: російський осетер і бестер (гібрид білуги та стерляді).

Як правильно вибрати чорну ікру:

1. Зовнішній вигляд:
- Ікринки: цілі, без тріщин, однорідного розміру та кольору.
- Консистенція: розсипчаста, не рідка, не надто тверда.
- Розмір: залежить від виду осетрових. Найбільша – у білуги, дрібна – у севрюги.
- Колір: від сірого до чорного, можливі відтінки (сіро-бурштиновий, оливковий).

2. Смак:
- Ніжний, вершковий, без сторонніх присмаків.
- Легкий солонуватий присмак.
- Відсутність різкого рибного запаху.

3. Ознаки підробки:
- Ідеально кругла форма ікринок.
- Різкий рибний запах.
- Рідка або занадто тверда консистенція.
- Неоднорідний колір.
- Наявність штучних добавок.

Боротьба з браконьєрством та незаконною торгівлею осетриною ведеться на державному рівні. Але що можемо зробити ми, звичайні покупці? Віддаючи перевагу легальній аквакультурі, ми знищуємо економічну основу браконьєрства, підтримуємо стійке рибальство і забезпечуємо екологічну безпеку України.


 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію