What would you like to search for?

Our News

Наслідки російської військової агресії для зубрів в Україні — за оцінками експертів WWF-Україна


Повномасштабна війна Росії проти України розпочалася 24 лютого 2022 року і призвела до окупації приблизно 20% української території. З перших днів війни в зоні російського впливу опинились території Конотопської та Заліської субпопуляцій зубра. Понад місяць тут господарювали росіяни, що не могло не відобразитися на загальному стані зубрів. 


Південні квартали НПП "Залісся" разом з навколишніми селами стали ареною бойових дій на три тижні. Територія Залісся зазнала потужних артилерійських та мінометних обстрілів, по лісових дорогах пересувалися військові підрозділи й техніка. Значні території парку були заміновані, що й досі залишається великою проблемою для безпеки тваринного світу в цих краях. Крім цього було значно пошкоджені огорожі, що несе ризики втечі тварин з периметру під охороною на неконтрольовану територію, де вони можуть стати легкою здобиччю для браконьєрів.

На сьогодні Заліські зубри залишились без самців. Це означає, що популяція безплідна вже другий рік поспіль. Якщо у найближчі терміни не організувати транслокацію хоча б одного бика, субпопуляція зубра у Заліссі приречена на вимирання. 
Російські війська окупували північні райони Сумської області дуже швидко і майже без жодного опору, тому на території Конотопського лісового господарства активних бойових дій не було. Росіяни не заходили вглиб лісу, але при цьому активно патрулювали лісові дороги та мінували територію навколо. Рев і шум військової техніки стали стресом для тварин, зокрема зубрів, які перемістилися вглиб лісу, покинувши звичні місця проживання. Майже через рік тварини повернулися до місць постійної
підгодівлі. Це дозволило науковцям з'ясувати, що маленьких зубрів, які народились би впродовж року в стаді немає. Найімовірніше, це відголос стресового ефекту від втручання в їх середовище.

Наслідком російського вторгнення на території України стало скасування проєкту з відновлення зубра в Чорнобильській зоні відчуження, який розроблявся Товариством друзів зубрів (European Bison Friends Society) та фінансово підтримувався Всесвітнім фондом природи (WWF). Спільні дії мали започаткувати нову популяцію, створивши нове стадо з 9 зубрів, яких планували перемістити з Польщі. Для утримання тварин перед випуском у дику природу було побудовано новий вольєр площею 4 гектари.  Нарешті, коли транспортний етап проєкту був ретельно спланований і майже готовий до початку, почалася війна, і проєкт був призупинений.


Попри російську окупацію цих територій, вольєр зубрів залишився вцілілим. Тож команда WWF-Україна вважає що, фінальна стадія проєкту реінтродукції зубра може бути перезапущена після перемоги України та повного розмінування території.

Дану статтю підготували експерти WWF-Україна Остап Решетило та Віталій Смаголь у рамках наукової конференції до 100-річчя реституції зубра

З повним переліком тез та статей можна ознайомитись тут.

У 2023 році виповнюється 100 років з дня заснування Міжнародного товариства захисту європейського зубра, організації, яка взялася за реституцію виду, знищеного під час Першої світової війни. Діяльність Міжнародного товариства охорони європейського зубра призвела до усунення загрози зникнення європейського зубра, і через багато років вдалося відновити цей вид у природі. Наразі популяція виду у 200 разів більша від вихідної століття тому завдяки спільній роботі багатьох людей та установ.


У 2021 році за участі фахівців-експертів було видано аналітичний матеріал щодо становища зубра в Україні з його ретроспективним оглядом і баченням майбутнього збереження і розвитку. Цей матеріал ліг в основу затвердженого Міндовкіллям нацплану дій щодо цього виду.

 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію