What would you like to search for?

Our News

WWF-Україна закликає Президента підписати указ про розширення Карпатського біосферного заповідника

WWF-Україна підтримує розширення території Карпатського біосферного заповідника на площу у 8381,6 га і закликає Офіс Президента України підписати проєкт Указу Президента України "Про зміну меж Карпатського біосферного заповідника, щоб забезпечити надійний захист унікальних букових пралісів Карпат. 

 

Наприкінці 2020 року Карпатський біосферний заповідник підготував проєкт, який передбачає розширення території КБЗ на площу 8381,6 га. Значна частка цієї території — майже 4 тисяч гектар, вкрита старовіковими лісами, серед яких і унікальні букові праліси на схилах хребта Красна. 

 

Раніше букові ліси вкривали знану частину Європи, однак надмірні рубки та потреба людини в територіях для розбудови інфраструктури та ведення сільського господарства призвела до їх масштабного знищення або трансформації. На сьогодні у Центральній та Східній Європі залишилося менше ніж 320 тисяч га пралісів, 100 тисяч га з яких — в Україні. Упродовж століть ці ліси формувалися без значного впливу людини й стали еталонами добре збережених лісових екосистем. Карпатський біосферний заповідник, з прилеглими до нього територіями, посідає особливе значення в охороні пралісів.

 

Праліси Карпатського біосферного заповідника є природоохоронною візитівкою Карпат. Близько 20000 гектар пралісів мають статус об’єкта Світової природної спадщини ЮНЕСКО і включають найбільший в Україні Угольсько-Широколужанський пралісовий масив. Розширення території біосферного заповідника є логічним подальшим кроком для комплексної охорони букових пралісових масивів Закарпаття. 

 

На території, пропонованій під розширення, зростають 2157,1 га пралісів, квазіпралісів та природних лісів, ідентифікованих WWF-Україна, зокрема в межах ДП “Мокрянське ЛМГ”. Ці ділянки набули офіційного статусу через погодження відповідними лісовими господарствами, проте досі не отримали статусу об’єктів природно-заповідного фонду — пралісових пам’яток природи. При включенні території до біосферного заповідника вони мають увійти до його заповідної зони, що забезпечить їм найвищий охоронний статус.

 

Додатково, 9532 га території біосферного заповідника, що на разі входять до установи без вилучення, мають бути передані від лісових господарств до власності заповідника, що було погоджено лісовими господарствами. На цій території знаходяться близько 1800 га пралісів, квазіпралісів та природних лісів, ідентифікованих WWF-Україна, що також набули офіційного статусу і мусять стати частиною заповідної зони КБЗ. Передача цієї території у склад заповідника забезпечить надійне дотримання охоронного режиму. 

 

Проєкт розширення території КБЗ без зауважень погоджено з усіма зацікавленими сторонами, зокрема Кабінетом Міністрів України, але досі не підписано Президентом України. Зволікання з підписанням проєкту ставлять під загрозу збереження найцінніших лісів України. Річ у тім, що попри погодження державними лісогосподарськими підприємствами передачі земель до складу заповідника, вони не припиняють на цих територіях свою господарську діяльність.

 

Крім того, розпочата реформа лісової галузі, яка передбачає реорганізацію державних лісогосподарських підприємств, може відтягнути реалізацію проєкту розширення на невизначений час через потребу повторного погодження території з реорганізованими лісгоспами. 

 

На фоні підвищеної уваги з боку влади до теми довкілля загалом, та лісів зокрема, зволікання з підписанням рішення щодо розширення заповідника може звести нанівець всі зусилля з його підготовки та з охорони найцінніших лісів в околицях КБЗ.

 

WWF-Україна підтримує розширення території Карпатського біосферного заповідника і звертається до Офісу Президента України з відповідним зверненням. Сподіваємося, що Указ Президента України щодо розширення території Карпатського біосферного заповідника буде підписано вже найближчим часом.

Праліс у Карпатському біосферному заповіднику, Свидовецький масив
Праліс у Карпатському біосферному заповіднику, Свидовецький масив

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію