What would you like to search for?

Our News

В Україні стартувала перша кампанія WWF на підтримку рисі

Сьогодні Всесвітній фонд природи WWF Україна розпочинає різдвяну кампанію зі збору коштів для проведення досліджень популяцій рисі. Адже, повноцінний захист найбільшої дикої кішки Європи, яка є рідкісною в Україні, без грунтовних даних щодо її чисельності і поширення — неможливий. 

Рись — вид включений до Червоної книги України зі статусом «рідкісний», станом на 2009 рік його чисельність оцінювалась у близько 500 особин. Однак, дані є застарілими і не відображають реальне становище популяцій, а також не дають змогу попередити будь-які загрози для неї. Вирубка старовікових лісів та пралісів, браконьєрство, активна господарська діяльність, неорганізований туризм і джипінг продовжують витісняти рись зі звичного для неї середовища існування. Зараз критично важливо визначити скільки рисей залишилося, які оселища сприятливі для їхнього існування, і що потрібно зробити для збереження і відновлення її популяції. 

Міжнародний досвід довів: моніторинг разом із запровадженням Національного плану управління видом дозволяють ефективно підтримувати і, навіть, збільшувати популяції рисей. Так, наприклад, в Іспанії, завдяки урядовій програмі, вдалося врятувати рись від вимирання. Програма передбачала збільшення кормової бази для рисі, а також обов’язкове врахування її міграційних шляхів при зведенні інфраструктурних об’єктів. В сусідній Польщі, за допомогою «фотопасток» і штучного інтелекту вдається відстежувати чи не кожну рись, а у поєднанні з реінтродукцією — відновлювати її чисельність. Подібні європейські практики WWF Україна перейняла і вже запроваджує в Україні. Однак, для їхнього успішного впровадження необхідна підтримка держави.

“Запровадження Національного плану управління риссю на рівні профільного Міністерства може стати прецедентом в Україні. Він з одного боку, дозволить забезпечити сталий і довготривалий захист рисі, а з іншого — може стати поштовхом для системних змін у природоохоронній сфері. Адже, за прикладом рисі, подібні плани управління можна буде розробляти і запроваджувати для інших видів, зокрема ведмедя бурого та осетрових риб, які знаходяться на межі вимирання.” — коментує керівник напрямку «Рідкісні види» WWF Україна Богдан Вихор.  

Рись веде надзвичайно потаємний спосіб життя і обирає віддаленні важкодоступні місця, а тому моніторингові дослідження — складний і ресурсозатратний процес. До 20 січня 2020 року організатори планують зібрати 400 000 грн, які дозволять підсилити програму WWF Україна «Врятуємо рись!». Зібрані кошти будуть спрямовані на закупівлю фотопасток, спорядження і пального для проведення моніторингу на території заповідних територій Полісся і Карпат. Наступним кроком стане розробка і впровадження Національного плану дій з управління видом на державному рівні. 

Підтримати програму можна за лінком.

Програму «Врятуємо рись!» вже підтримують WWF Polska та соціально-відповідальний бізнес в Україні. Зокрема, «Моршинська», яка окрім фінансування моніторингових досліджень, в рамках проекту «Разом за природу» привертає увагу до збереження рисі, в тому числі через проведення конкурсу «Символ Карпат», встановлення скульптури рисі в Моршині і виготовлення унікальних браслетів із зображенням рисі, які будуть поширюватися серед громадськості, частина коштів від продажу яких буде спрямована на підтримку програми. Це також студія Animagrad з анімаційним фільмом «Мавка. Лісова пісня», в якому будуть показані 13 видів флори та фауни Полісся, занесених до Червоної книги України, в тому числі й рись. У партнерстві з проектом було започатковано акцію «Дім для рисі», у межах якої частина коштів від продажу окремих ліцензійних товарів буде спрямована на дослідження популяції євразійської рисі на Поліссі та поліпшення умов в ареалах її проживання. Цей проект здобув перемогу в конкурсі від Глобального Договору ООН в Україні Partnership for Sustainability Award 2018 за сталі партнерства у категорії «Планета». Також ведуться перемовини щодо можливості перерахування частини коштів від показу мультфільму в Україні та світі для реалізації програми. 
Рись євразійська
рись у снігу

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію