What would you like to search for?

Our News

Тікати чи завмерти. Поради мандрівникам у місця, де живуть ведмеді від WWF-Україна

Вже вдруге від початку 2021 року з’являються новини про зустріч туристів з ведмедями на гірськолижних курортах у Румунії. Останній випадок трапився 9 березня в околицях міста Предял, де група лижників з інструктором випадково зустріли тварину на трасі. 
Спочатку ведмідь спостерігав за людьми на віддалі, але потім почав обережно наближатися. Ініціативу у “спілкуванні з твариною” взяв на себе інструктор: він постійно неголосно говорив та відвертав увагу на себе. І коли ведмідь зацікавився ним — почав спускатися на лижах по схилу. Тварина деякий час переслідувала інструктора, а потім зупинилася та сховалася у лісі. 


Детальніше як усе відбувалося можна побачити на відео, знятому на екшн-камеру. Його переглянули наші експерти — Андрій-Тарас Башта (еколог, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту екології Карпат) та Ігор Дикий (зоолог, полярник, кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології ЛНУ ім. Івана Франка) і прокоментували поведінку тварини та людей у цій ситуації: 
 
Ведмідь

Судячи з розмірів — це був молодий ведмідь. Тварина не проявляла агресію і, скоріше за все, просто зацікавилася людьми. Однак варто пам’ятати, що навесні ведмеді голодні, більш агресивні та можуть раптово атакувати. 

З поведінки ведмедя також зрозуміло, що він не боїться людей, хоча мав би. Цілком ймовірно, що хижак раніше вже досліджував околиці курорту у пошуках їжі на смітниках біля готелів та ресторанів. Також туристи, які зустрічають диких тварин у природі можуть підгодовувати їх своєю їжею. Тварини звикають до такого і частіше проявляють зайву цікавість. 

Взимку та ранньої весни у місцевості, де водяться ведмеді також варто пам’ятати, що їхній зимовий сон — радше дрімота. Під час нього тварина може відчувати небезпеку або чути гучні звуки та покинути барліг. 

Поведінка інструктора

На думку експертів, звичайно, інструктор ризикував. Але, з огляду на ситуацію, його дії були правильними. На відео можна побачити, що його група була численною, серед дорослих туристів є також діти. Напевне, саме тому інструктор вирішив активно привертати увагу тварини до себе і відводити якомога далі від групи.

Проте, перед тим як повторювати такі дії доцільно буде оцінити свої власні можливості. Цілком ймовірно, що цей інструктор був досвідченим лижником і зміг вправно спуститися схилом, постійно контролюючи відстань до тварини. Наслідки могли бути непередбачуваними, якби він, наприклад, впав чи не зміг їхати достатньо швидко. 
Порада експертів

Зберігати спокій і не пробувати бігти чи втікати. Як видно на відео з румунського Предяла, ведмеді можуть бігти доволі швидко і протягом тривалого часу. Навіть дуже добре фізично підготовленій людині буде важко змагатися з ними. Найкраще рішення — не обертаючись спиною, неспішно відходити на безпечну відстань.
Не потрібно панікувати, робити різких рухів, намагатися відганяти ведмедя камінням, сніжками чи палицею, а також різкими звуками. Реакція тварини може бути непередбачуваною. 

Щоб відвернути увагу ведмедя йому можна кинути щось зі своїх речей, наприклад шапку, шаль чи куртку. Це може зацікавити тварину на деякий час і дозволить відійти на безпечну відстань. В січні цього року в околицях Предяла стався подібний випадок, коли ведмідь раптово погнався за лижником по схилу. Тоді тварину вдалося відволікти від переслідування наплічником. Ведмідь зупинився його досліджувати, а лижник отримав нагоду віддалитися.   Проте варто остерігатися у лісі зустрічі з ведмежам та його мамою. Ведмедиці, захищаючи своє потомство, можуть атакувати без вагань.

Як поводитися у місцях, де живуть ведмеді 

Нам невідомо про жоден летальний для людини випадок зустрічі з ведмедем у дикій природі в Україні, який міг статися за останні 5 років. Але це не означає, що такого взагалі не може відбутися. За даними всеукраїнського опитування, яке провів WWF-Україна спільно з соціологічною агенцією Info Sapiens, 51% опитаних українців вважають, що правильна поведінка може врятувати від небезпеки при зустрічі з ведмедем, а 52% — хочуть дізнатися більше про такі правила поведінки. 

Відомо, що основна популяція ведмедів в Україні мешкає в Карпатах. Тож існує великий шанс зустріти бурого і на українських лижних курортах, або в поході мальовничими гірськими хребтами. Почуватися впевненіше у своїх діях при зустрічі з ведмедем допоможуть поради для тих, хто збирається у похід, на прогулянку у ліс або живе поруч з дикою природою. Поради зібрані у 4 інфографіки, які можна також завантажити на цій сторінці. 

Мандруючи карпатськими національними парками та заповідниками також зверніть увагу на інформаційний борд WWF-Україна “Як поводитися у місцях, де живуть ведмеді”. Їх вже можна побачити на 20 популярних туристичних маршрутах у:
  • 7 національних природних парках: НПП Сколівські Бескиди, НПП Черемоський, НПП Гуцульщина, НПП Синевир, Ужанський НПП, Карпатський НПП, 
  • Карпатський біосферний заповідник, 
  • Природний Заповідник Горгани, 
  • 5 лісомисливських господарствах: Вигодське ЛГ, Надвірнянське ЛГ, Брустурянське ЛМГ, Мокрянське ЛМГ, Осмолодське ЛГ. 

У 2021 році 22 інформаційні борди з’являться також у Галицькому НПП, Ведмежому притулку Біла Скеля, Київському зоопарку, Ведмежому притулку Домажир, Резиденції Синьогора, Карпатському біосферному заповіднику, Ясінянському ЛМГ, Великобичківському ЛГ, Болехівському ЛГ, Брошнівському ЛГ, Гринявському ЛГ, Делятинському ЛГ та Тячівському ЛГ. 
Як поводитися, якщо зустріли ведмедя
Андрій-Тарас Башта, еколог, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту екології Карпат
Ігор Дикий, зоолог, полярник, кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології ЛНУ ім. Івана Франка
52% опитаних WWF-Україна українців хочуть дізнатися більше про правила поведінки у дикій природі

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію