What would you like to search for?

Our News

Ведмідь не спить взимку — що це означає і чим ризиковано

Зимовий сон необхідний ведмедям, щоб пережити зиму, а ведмедицям, ще й для того, щоб привести потомство. До зими клишоногі готуються протягом літа та осені, наїдаючи запаси жиру, а тоді знаходять зручний барліг і залягають у нього до весни. Та у цього “правила” є виключення.

Чому не спить ведмідь?

Якщо ведмедицям зимовий сон справді необхідний, щоб народити та виплекати малят, то ведмеді-парубки можуть і не лягати спати. У теплу зиму, якщо є доступ до їжі вони гуляють й до весни. А можуть й декілька разів прокидатися та засинати знову. Причини цьому різні — раптова відлига, турбування, недостатній запас жиру і відчуття голоду.

Саме у такі теплі та безсніжні зими як ця, необхідно бути особливо обачними у Карпатах, адже є небезпека зустріти вуйка (так називають ведмедя гуцули).

Це варто знати, щоб уникнути зустрічі з ведмедем-сновидою.

По-перше, які шанси зустріти ведмедя у дикій природі? Популяція ведмедів в Україні налічує орієнтовно 300 особин в Українських Карпатах (до порівняння у сусідній Румунії від 6 до 8 тисяч особин). На Поліссі фіксують лише поодинокі заходи клишоногих з білоруської та російської територій. Відтак наші експерти вважають, що шанси на зустріч (особливо взимку) малоймовірні. 

Раціон ведмедя у Карпатах на 60-80% складається з рослинної їжі — ягід, грибів, плодів, пагонів, трави, коріння тощо. Очевидно, що взимку цієї їжі обмаль або немає зовсім, тому ведмідь шукатиме коріння рослин, живу здобич і падло. Але також може наближатися до людських поселень, адже там можна вполювати свійську тварину, або покопирсатися у смітнику у пошуках недоїдків. Голодний ведмідь — дратівливий, непередбачуваний і більш агресивний.
 
  • Катаючись на лижах чи перебуваючи у поході взимку — не шуміть і не галасуйте. Десь поруч може спати ведмідь!
  • У Карпатах намагайтеся не залишати сміття у контейнерах без замка. Ведмідь може відчути аромат людської їжі на відстані декількох кілометрів. 
  • У поході — тримайтеся туристичного маршруту та своєї групи, не заходьте у лісові хащі.
  • Навесні остерігайтеся зустріти ведмедицю з ведмежатами. Мами, захищаючи своє потомство, можуть атакувати без вагань!  
Що робити, якщо ви таки зустріли ведмедя.

При зустрічі з ведмедем - зберігайте спокій і не намагайтеся втікати, адже клишоногі бігають швидко. Не обертаючись спиною до тварини, неспішно відходьте на безпечну відстань. Не потрібно панікувати, робити різких рухів, кидати у ведмедя сніжки чи каміння, верещати - реакція може бути непередбачуваною. 

Відверніть увагу ведмедя, кинувши йому щось зі своїх речей, наприклад шапку, шаль чи рукавиці. Запах ваших речей може зацікавити тварину на деякий час і це дозволить вам відійти на безпечну відстань.

Більше порад, як діяти при зустрічі з ведмедем у нашій серії інфографік "Як поводитися у місцях, де живуть ведмеді".

На зображенні до новини: чорний ведмідь у печері, Канада. Зображення ілюстративне. © Howard Buffett-WWF-US
 
© WWF-Україна
Слід ведмедя у Карпатському лісі на території Ясінянського лісо-мисливського господарства, 2022 рік.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію