What would you like to search for?



ПРОТИДІЯ НЕЛЕГАЛЬНИМ РУБКАМ
© WWF-Ukraine

Нелегальні рубки для отримання деревини — основна загроза для лісів України. Мова йде не лише про незаконні рубки, здійснені без жодних дозвільних документів (які також зустрічаються під назвою “самовільні”), а і про рубки, здійснені із наявною дозвільною документацією, та які відбуваються з порушенням законодавства. Процедури погодження рубок прописані в низці нормативно-правових документів, проте, часто недостатньо чітко. Це створює конфлікти і системні порушення. 

Показники обсягу незаконних рубок різняться залежно від методології оцінки і визначення самого поняття незаконної рубки: значення коливаються від 0,1% до 20-30%*. Згідно з даними Державного агентства лісових ресурсів, у 2016 році незаконна заготівля деревини становила 27 000 кубометрів, тобто 0,17% від загальної кількості деревини. За оцінками незалежних експертів та Світового Банку цей показник може становити приблизно 3,2-4,8 млн кубометрів деревини.

Окремою загрозою є рубки у старих лісах природного походження, зокрема пралісах та квазіпралісах. Молоді насадження не здатні компенсувати втрати, пов'язані з порушенням старолісся, зокрема втрату оселищ грибів, тварин і рослин, що потребують старих лісових ділянок. Саме тому, одне з основних завдань — збереження цінних лісів, їх ідентифікація та запуск офіційних процедур надання їм природоохоронного статусу.

У випадку офіційних дозволених рубок лісів, мова може йти про “недоцільні рубки”. Це  екологічно не обгрунтовані рубки, проведення яких призводить до непотрібного знищення лісових оселищ у лісах, що мають велику природоохоронну цінність.

*Nellemann, C. (Editor in Chief); Henriksen, R., Kreilhuber, A., Stewart, D., Kotsovou, M., Raxter, P., Mrema, E., and Barrat, S. (Eds). 2016. The Rise of Environmental Crime – A Growing Threat To Natural Resources Peace, Development And Security. A UNEP INTERPOL Rapid Response Assessment. United Nations Environment Programme and RHIPTO Rapid Response–Norwegian Center for Global Analyses, www.rhipto.org - доступно тут)

© Andriy Plyha / WWF Україна
Неналежне маркування лісорубного стовпчика (відсутність інформації про площу й номер виділу) є порушенням,що уможливлює махінації з площами вирубок
РОБОТА WWF-УКРАЇНА

WWF-Україна працює над підвищенням інституційної спроможності правоохоронних органів, місцевих громад і активістів у боротьбі з незаконними рубками лісів. Зокрема у проєкті громадського моніторингу “Лісова варта”.

Зараз WWF-Україна продовжує роботу з протидії незаконним рубкам з акцентом на їхнє попередження. Це включає тренінги, рекомендації і методики WWF, які можуть сприяти реалізації громадського контролю у процесі погодження рубок, дотриманню законності та конструктивному діалогу між місцевими громадами та лісовими господарствами. Місцеві жителі зможуть захищати цінні для них ліси, беручи активну участь у процесах прийняття рішень, а лісові господарства знизять рівень напруженості у відносинах з ОТГ та зможуть без перешкод здійснювати свою діяльність, враховуючи екологічні та соціальні аспекти лісового господарства.

Інша діяльність WWF з протидії нелегальним та надмірним рубкам:

  • підвищення обізнаності правоохоронних органів в питаннях управління цінними лісами,

  • розробка змін до законодавства для боротьби з незаконними рубками,

  • регулярні моніторингові виїзди у ліси найбільшої природоохоронної цінності для перевірки на наявність незаконних або не доцільних рубок.

Корисні матеріали та ресурси від WWF-Україна: