The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Нелегальні рубки для отримання деревини — основна загроза для лісів України. Мова йде не лише про незаконні рубки, здійснені без жодних дозвільних документів (які також зустрічаються під назвою “самовільні”), а і про рубки, здійснені із наявною дозвільною документацією, та які відбуваються з порушенням законодавства. Процедури погодження рубок прописані в низці нормативно-правових документів, проте, часто недостатньо чітко. Це створює конфлікти і системні порушення.
Показники обсягу незаконних рубок різняться залежно від методології оцінки і визначення самого поняття незаконної рубки: значення коливаються від 0,1% до 20-30%*. Згідно з даними Державного агентства лісових ресурсів, у 2016 році незаконна заготівля деревини становила 27 000 кубометрів, тобто 0,17% від загальної кількості деревини. За оцінками незалежних експертів та Світового Банку цей показник може становити приблизно 3,2-4,8 млн кубометрів деревини.
Окремою загрозою є рубки у старих лісах природного походження, зокрема пралісах та квазіпралісах. Молоді насадження не здатні компенсувати втрати, пов'язані з порушенням старолісся, зокрема втрату оселищ грибів, тварин і рослин, що потребують старих лісових ділянок. Саме тому, одне з основних завдань — збереження цінних лісів, їх ідентифікація та запуск офіційних процедур надання їм природоохоронного статусу.
У випадку офіційних дозволених рубок лісів, мова може йти про “недоцільні рубки”. Це екологічно не обгрунтовані рубки, проведення яких призводить до непотрібного знищення лісових оселищ у лісах, що мають велику природоохоронну цінність.
*Nellemann, C. (Editor in Chief); Henriksen, R., Kreilhuber, A., Stewart, D., Kotsovou, M., Raxter, P., Mrema, E., and Barrat, S. (Eds). 2016. The Rise of Environmental Crime – A Growing Threat To Natural Resources Peace, Development And Security. A UNEP INTERPOL Rapid Response Assessment. United Nations Environment Programme and RHIPTO Rapid Response–Norwegian Center for Global Analyses, www.rhipto.org - доступно тут)
WWF-Україна працює над підвищенням інституційної спроможності правоохоронних органів, місцевих громад і активістів у боротьбі з незаконними рубками лісів. Зокрема у проєкті громадського моніторингу “Лісова варта”.
Зараз WWF-Україна продовжує роботу з протидії незаконним рубкам з акцентом на їхнє попередження. Це включає тренінги, рекомендації і методики WWF, які можуть сприяти реалізації громадського контролю у процесі погодження рубок, дотриманню законності та конструктивному діалогу між місцевими громадами та лісовими господарствами. Місцеві жителі зможуть захищати цінні для них ліси, беручи активну участь у процесах прийняття рішень, а лісові господарства знизять рівень напруженості у відносинах з ОТГ та зможуть без перешкод здійснювати свою діяльність, враховуючи екологічні та соціальні аспекти лісового господарства.
Інша діяльність WWF з протидії нелегальним та надмірним рубкам:
-
підвищення обізнаності правоохоронних органів в питаннях управління цінними лісами,
-
розробка змін до законодавства для боротьби з незаконними рубками,
-
регулярні моніторингові виїзди у ліси найбільшої природоохоронної цінності для перевірки на наявність незаконних або не доцільних рубок.
-
дослідження “Аналіз прогалин: Україна” для кращого розуміння лісової злочинності та виявлення викликів в рамках мережі правозастосування,
-
матеріали тренінгів для волонтерів і активістів щодо виявлення та фіксації лісових порушень проєкту “Лісова варта”,
-
онлайн-тренінг “Лісовий курс” для тих, хто прагне отримати знання для ефективного збереження лісів в Україні.
-
“Рекомендації щодо поліпшення правозастосування у сфері лісової злочинності”, щоб краще зрозуміти виклики в мережі правозастосування та нормативні норми, необхідні для боротьби зі злочинністю на регіональному рівні.
(Тисніть на назву, щоб побачити опис)
- Мета: допомогти громадам та лісовим господарствам налагодити відносини й побудувати взаємовигідну співпрацю, щоб забезпечити стале ведення лісового господарства.
- FSC сертифікація,
- процедура оцінки впливу на довкілля,
- лісовпорядкування,
- процес створення об’єктів ПЗФ
Робота з громадами наразі проводиться на пілотних територіях – у Рівненській, Житомирській та Київській областях, а моніторинг рубок в лісах Карпат і Полісся.
Проєкт є подальшим розвитком концепту “Лісової варти”.
- Фінансова підтримка проєкту: United States Forest Service
- Мета: забезпечити збереження сталих, стійких до змін клімату та багатих на біорізноманіття лісових ландшафтів, які здатні забезпечити повною мірою екосистемні послуги та добробут для місцевих громад у країнах Центральної та Східної Європи.
- Саме тому, основним акцентом проєкту в Україні буде:
Інші важливі напрями роботи включають:
- заповідання і збереження старовікових лісів,
- збільшення рівня залученості громадськості до процесу управління лісами шляхом посилення механізму лісової сертифікації FSC,
- протидію нелегальним і екологічно необґрунтованим рубкам
Проєкт відбувається у межах 7-ї фази партнерства з IKEA, яка є партнером WWF з 2002 року.
Проєкт мав кілька цілей:
- подальше навчання громадськості по темі боротьби з незаконними рубками,
- ГІС-моніторинг змін лісового покриву,
- польові обстеження ділянок із потенційно незаконними рубками.
Польові обстеження лісів у межах лісових заказників тривали в Чернігівській, Житомирській, Київській, Львівській та Закарпатській областях.
Фінансова підтримка: United States Forest Service
- Мета: забезпечити ефективне правозастосування шляхом посилення спроможності правоохоронних органів виявляти та протидіяти лісовим злочинам.
- Географія проєкту охоплює 4 країни-експортери деревини: Україну, Болгарію, Румунію, Словаччину та дві країни-імпортерів: Бельгію та Францію.
- Фінансова підтримка: European Union’s Internal Security Fund – Police
- Мета: допомогти активній громадськості виявляти незаконні рубки й протидіяти їм, завдяки створенню ефективної системи громадського моніторингу.
Концепт діяв переважно на території Українських Карпат: у Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Закарпатській областях
- Фінансова підтримка: Посольство Фінляндії, United States Forest Service та WWF Німеччини.