What would you like to search for?

Our News

23 кроки, що ще можуть врятувати осетрових: до Всесвітнього дня міграції риб WWF публікує останні рекомендації світових науковців

Ділимося ключовими рекомендаціями щодо збереження осетрових риб 🐟 у всьому світі.

21 квітня по всьому світу пройдуть заходи, присвячені Всесвітньому Дню міграції риб, об'єднані спільною темою — збереженню річок для людей та риб. Спеціально до цьогорічної події Всесвітній фонд дикої природи WWF та Всесвітнє товариство охорони осетрових риб (WSCS) опублікували Віденську декларацію — ключові рекомендації щодо збереження осетрових риб у всьому світі.

🐟 Яка мета Віденської декларації?

Цей документ, по суті, є інструкцією із переліком заходів, які мають бути реалізовані для збереження диких популяцій осетрових риб, які нині, згідно Міжнародного союзу охорони природи, вважаються найбільш вразливою родиною Червоного списку — 85% усіх видів осетрових є під загрозою зникнення. Документ оновлює та розширює ключові пункти, запропоновані у 2005 році. Віденська декларація була розроблена за ініціативи WSCS науковцями та природоохоронцями.

Декларація складається з 23 рекомендацій для державних органів і містить практичні настанови, як впроваджувати ці рекомендації.

“Зазначені рекомендації — на сьогодні найбільш сучасна й компактна інструкція для забезпечення виживання цих унікальних риб. Товариство охорони осетрових є провідною науковою установою у світі, що опікується саме осетровими рибами, тож я можу впевнено сказати, що ці 23 кроки є останньою можливістю зупинити втрату популяцій та видів осетрових риб. Ми обов’язково передамо Віденську декларацію відповідним українським установам й будемо максимально сприяти впровадженню цих рекомендацій”, — підкреслює координаторка проекту “Життя дунайським осетровим” та представниця WWF в Україні Наталія Гозак.

🐟 Ключові пункти декларації

Осетрові риби живуть лише у північній півкулі і десятиліттями зазнають негативного тиску через надмірний вилов та інші антропогенні навантаження, що призвели до депресивного стану більшості популяцій. Віденська декларація звертається до державних органів вжити негайних заходів в першу чергу у таких напрямках:
  1. Забезпечити, щоб важливі для осетрових риб оселища були придатними для їх розмноження, зимування та міграції;
  2. Мінімізувати негативний вплив рибного господарства на види;
  3. Створити стабільні стада місцевих популяцій у штучних умовах (ex situ);
  4. Розглядати зариблення як тимчасовий захід із обов’язковим моніторингом його ефективності;
  5. Забезпечити й узгодити контроль за нелегальною торгівлею продукцією осетрових на міжнародному та внутрішньому ринках, зокрема підсилити експертний супровід правосуддя;
  6. Моніторити аквакультурне виробництво й забезпечити простежуваність її продукції, у виняткових випадках — співпрацювати щодо створення стабільних стад місцевих популяцій;
  7. Залучати громадськість до підтримки й лобіювання перерахованих заходів.

🐟 Питання греблі

Будівництво гребель чи не найнегативніше впливає на осетрових: греблі відрізають рибам доступ до їхніх нерестовищ та полегшують браконьєрам їхню “місію”. Старі рибалки розповідають історії, як біля стіни зведеної греблі на Залізних воротах скупчувалися осетри, безуспішно намагаючись знайти шлях вгору до своїх нерестовищ (річки в Австрії та Німеччині). Навіть гірше — місцеві рибалки, озброївшись кранами, виловлювали ці скупчення сітками. Навіть через багато років нечисленні популяції осетрових, що залишилися, все ще не здатні подолати цей непереборний бар'єр.

Віденська декларація вимагає значно зменшити негативний вплив від будівництва гребель на річки, що слугують міграційними шляхами для осетрових риб. Для цього потрібно оснастити вже збудовані об'єкти так званими рибними проходами для двосторонньої (вверх-вниз) міграції риб. Сучасні інструменти моделювання дозволяють адаптувати попуски води та переміщення седиментів для кожної річки та екосистеми, і це приносить користь як людям, так і природі. Необхідно також запровадити безперервний моніторинг, щоб переконатись, що заходи є ефективними, і за необхідності — вносити зміни.

Документ також вимагає знести греблі, які є застарілими і такими, що уже не виправдовують себе через зміну клімату, навіть за можливості облаштування їх рибоходами.

Заходи, зазначені у декларації, щодо збереження та пом'якшення наслідків впливу на осетрові риби мусять застосовуватися цілісно, а ще краще — з урахуванням всієї діяльності людини у зоні впливу.

За підтримки проекту "ЖИТТЯ дунайським осетровим", державні органи  з чотирьох ключових країн — Болгарії, Сербії, Румунії та України — будуть ознайомлені з Віденською декларацією. Зараз документ доступний англійською мовою, але невдовзі його редакція буде опублікована та поширена українською мовою.

🐟 Завантажити Віденську декларацію (версія українською мовою).
🐟 Завантажити Віденську декларацію (версія англійською мовою).
© Hartmut Jungius WWF-Canon
Спеціально до цьогорічної події Всесвітній фонд дикої природи WWF та Всесвітнє товариство охорони осетрових риб (WSCS) опублікували Віденську декларацію — ключові рекомендації щодо збереження осетрових риб у всьому світі.
Until the 19th century, giant Beluga sturgeons migrated from the Black Sea up the Danube as far as Germany and were important mainstays for many fishing communities.
© naturepl.com / Frei / ARCO / WWF
85% усіх видів осетрових є під загрозою зникнення.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію