What would you like to search for?

Our News

Річка Батар, а також Батарська осушувально-зволожувальна система, міліють через посухи (фото)

Спека палила нещадно, висушуючи колись багату на зелень землю та повноводну річку Батар, однієї з приток Тиси. Річка Батар хоч й каналізована, але ціла низка меліоративних каналів забезпечувала її водність. Внаслідок широкомасштабних меліоративних та протипаводкових робіт, які проводилися на Затисянщині, гідрографію місцевості було істотно змінено.


А зараз під палючим сонцем навіть трохи дивно було чути спогади Євгена та Йосипа, працівників Виноградівського міжрайонного управління водного господарства — кожен з них присвятив цій справі 20 років свого життя. Вони добре пам'ятають ще з дитинства мальовничі береги річки Батар, де  купалися, ловили рибу, насолоджуючись багатством водних ресурсів.


Н
а жаль, сьогодні вони змушені констатувати жахливу ситуацію: до кінця літа канали й річки ризикують повністю пересохнути.
Нещодавно команда "Вода" WWF-Україна відвідала Закарпаття, де ми на власні очі побачили негативний вплив посух на річкові екосистеми України, зустрілися з місцевими мешканцями та розпитали їх про дану проблему.
Зокрема, наші експерти досліджували річку Батар, а також Батарську осушувально-зволожувальну систему, яка відіграє критичну роль у сільськогосподарській діяльності місцевих громад. Однак рівні води системи, як і самої річки, стрімко зменшуються. Вже зараз канали дуже маловодні, а деякі ділянки й зовсім пересохли.
“Хоча й існує можливість покращити менеджмент водних ресурсів та збільшити об'єми води в каналах, головною проблемою залишається відсутність можливості акумулювати та використовувати паводкові води”, — зауважують Євген та Йосип.
Це лише один із прикладів того, як зміна клімату негативно впливає на водні ресурси України.
Закарпаття, як і інші області Карпат, страждає від чергування паводків з дуже посушливими періодами. Це призводить в першу чергу, неврожаїв, дефіциту води, втрати біорізноманіття,ерозії ґрунту.
WWF-Україна працює над тим, щоб допомогти Україні адаптуватися до зміни клімату та зберегти свої водні ресурси. Ми закликаємо всіх долучитися до нас у цій важливій справі!
Разом ми можемо краще зрозуміти проблеми наших річок та знайти шляхи їх вирішення!



Для довідки:
Батарська осушувальна системи,  має сильний транскордонний вплив на управління водними ресурсами, особливо пропуск паводків, для трьох країн – України, Угорщини і Румунії.
Про фізико-географічні особливості розташування Батарської осушувальної системи, гідрологічний режим, меліоративну систему гідротехнічних споруд, експлуатаційний режим, досвід проходження паводків, характеристики ґрунтів і моніторинг меліоративного стану системи і пропозиції по реконструкції Батарської ОС розповіли спеціалісти Виноградівського міжрайонного управління водного господарства Є.Кедик та Йосип Егреші. Вони, в свою чергу, зупинились на описі угорської території, що примикає до Батарської ОС з півдня і заходу (басейни річок Тиса і Тур), у розгляді проблем, що виникають при господарюванні і захисті цієї території від внутрішніх і паводкових вод, заводненні в посушливий період.
Батарська система побудована в 30-х роках минулого століття, востаннє Батарська осушувальна система реконструювалася на початку 70-х. Наразі система не здатна функціонувати в повній мірі і потребує серйозної реконструкції, особливо це стосується очищення магістральних каналів і ремонту гідротехнічних споруд, що потребує значних капіталовкладень. Однак з часом виникли нові потреби у веденні водного господарства на цій території. Проблема експлуатації Батарської осушувальної системи зараз має комплексний характер – це і відведення внутрішніх вод, і безпечний пропуск паводкових вод, осушення і зволоження сільськогосподарських земель, обводнення староріч, збереження цінних природозахисних територій, Для вирішення цих проблем спеціалісти пропонують спільно розробити проект заявки щодо реконструкції Батарської ОС і подати на фінансування програм  з транскордонного співробітництва.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію