What would you like to search for?

Our News

Закарпаття готується збільшити вдесятеро площу пралісових пам’яток природи

Прийняття відповідного рішення очікується 25 лютого

У четвер, 25 лютого, на сесії Закарпатської обласної ради очікується прийняття рішення про створення 40 пралісових пам’яток природи площею 8485,4 га. Статус пралісової пам’ятки природи забезпечить найвищий рівень охорони і допоможе зберегти найцінніші ліси Закарпаття недоторканими.

Карпатські гори є одним з останніх європейських бастіонів дикої природи, що містить найбільшу в Центральній Європі кількість пралісів — відносно недоторканих людською діяльністю лісів. Вони формувалися без значного впливу людини і стали еталонами добре збережених лісових екосистем та осередками біорізноманіття. Чільне місце тут належить Україні. Зусиллями WWF-Україна та інших природоохоронних та наукових організацій, в Українських Карпатах було попередньо ідентифіковано приблизно 93000 га пралісів, квазіпралісів та наближених до них лісів, в той час, як у Румунії ця цифра становить 66000 га, а у Словаччині  —  орієнтовно 10000. 

Значення і важливість збереження останніх недоторканих лісів Європи призвели до занесення цілої низки ділянок до єдиного в Україні об’єкта природної спадщини ЮНЕСКО “Букові праліси Карпат та інших регіонів Європи”. 15 із 78 кластерів об’єкта розташовані в Україні, а після останнього розширення у 2017 році, понад чверть площі пралісових масивів припадає саме на нашу країну (з 12 інших країн). 

Наразі ключовим питанням залишається набуття офіційного охоронного та заповідного статусу українськими пралісами, які досі його не мають. Завдяки зусиллям WWF-Україна, за останні два роки, понад 25000 га пралісів, квазіпралісів та природних лісів у межах лісгоспів Закарпаття та Івано-Франківщини набули офіційного статусу, що є перед останнім кроком перед їхнім заповіданням.

Протягом 2020 року було зроблено перші важливі кроки: Івано-Франківська обласна рада проголосила про створення 34 пралісових пам’яток площею 4527,5 га, а Закарпатська — про 9 пралісових пам’яток природи площею 880,3 га. 

Зараз на розгляді Закарпатської обласної ради 9 проєктів рішень про створення 40 пралісових пам'яток природи в межах Закарпатської області на території 9 лісових господарств. Голосування за пам’ятки природи відбудеться у найближчий четвер. Ствердне рішення по цьому питанню може вивести Закарпаття в лідери із заповідання недоторканих лісів, надавши заповідного статусу 8485,4 га первісних лісів.

Створення пралісових пам’яток природи є фінальним кроком довгого процесу, який почався разом з підписанням сімома карпатськими країнами Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат. В процесі подальших робіт сторони конвенції устійнили загальний набір критеріїв та індикаторів, що слугує для ідентифікації пралісів та старовікових лісів, і які були взяті за основу при розробці національних критеріїв. 

Національне пралісове законодавство з’явилось у 2017-18 роках, коли був прийнятий Закон України  № 2063-19 від 23.05.2017 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно з Рамковою конвенцією про охорону та сталий розвиток Карпат”. На виконання цього Закону було розроблено “Методику визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів і природних лісів”, затверджену Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №161 від 18.05.2018 р. та  “Методику  визначення належності територій до пралісових пам’яток природи”, затверджену наказом №162 від 18.05.2018 р. Ці нормативно-правові акти покликані були надати інструментарій для визначення останніх недоторканих лісів України, і взяття їх під охорону у вигляді пралісових пам’яток природи. 

Після прийняття відповідного законодавства, почався процес верифікації попередньо ідентифікованих пралісів, квазіпралісів та природних лісів. Для цього відбувались додаткові виїзди в лісові господарства області, під час яких додатково переглядалась вся доступна документація для перевірки фактів рубок в минулому, присутність доріг, використання лісів населенням тощо. В разі виникнення спірних питань, проводилися  додаткові верифікаційні виїзди на ділянки. Процес відбувався в тісній співпраці з Закарпатським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та держлісгоспами, які, як лісокористувачі, надали всі необхідні погодження для надання пралісам, квазпралісам та природним лісам офіційного статусу, і створення пралісових пам'яток природи на їх місці. На створення пралісових пам’яток природи процедурно можуть подаватися лише ділянки, по яких відсутні спірні моменти щодо їхнього статусу. 

Прийняття рішень щодо заповідання 8485,4 га первісних лісів буде продовженням традицій охорони лісів Закарпаття, що були розпочаті ще в 1908-13 рр. створенням перших букових та буково-ялицевих резерватів у верхів’ях річки Уж, та створенням мережі лісових резерватів на початку 1930-х років. 

WWF-Україна сподівається на прийняття історичних для карпатських лісів рішень вже у найближчий четвер!
© Bogomaz Conservation Photography / WWF Ukraine
Праліси та квазіпраліси на схилах гір Дарвайка та Стримба, НПП Синевир
© Bogomaz Conservation Photography / WWF Ukraine
Ялиновий квазіпраліс, Карпатський біосферний заповідник

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію