What would you like to search for?

Our News

WWF-Україна не підтримує запропоновані Держлісагентством зміни до правил рубок

6 березня під час презентації звіту Державного агентства лісових ресурсів України за 2024 рік його голова Віктор Смаль повідомив про заплановану міжміністерську нараду щодо змін до правил рубок лісу. Одним із запропонованих нововведень є запровадження категорії “рубок для науково-дослідних цілей”, які потребуватимуть лише погодження наукової установи, а також спрощення процедури для деяких інших видів рубок без обговорення з громадськістю та погодження від Міндовкілля. 

 

Всесвітній фонд природи WWF-Україна висловлює глибоке занепокоєння такими нововведеннями, адже вони можуть призвести до масового використання такого виду рубок як механізму обходу стандартних екологічних обмежень та громадського контролю. Це створює серйозні загрози для України, сталого лісокористування та збереження природних екосистем. 

 

WWF-Україна вважає, що основні ризики запропонованих змін:

 
  • Обхід екологічного контролю — узаконення "наукових" рубок без дотримання стандартних процедур планування у лісах, в яких не проводиться промислова заготівля деревини, може призвести до неконтрольованої заготівлі деревини.
  • Відсутність прозорості — запропоновані зміни фактично виключають необхідність погодження з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.
  • Потенційне погіршення іміджу України на міжнародній арені — ЄС неодноразово наголошував на необхідності посилення незалежного контролю за лісокористуванням.
 

WWF-Україна принципово виступає за наступні ключові положення:

 
  1. Наукові рубки повинні проводитися виключно в лісах, де дозволено рубки головного користування.
  2. Лісові дороги, протипожежні розриви, рубки переформування та лісовідновні мають бути проєктовані виключно під час розробки матеріалів лісовпорядкування.
  3. Норма щодо збереження заборони на проведення кінцевого прийому поступових рубок в букових лісах в період з 1 травня по 30 вересня має бути збережено.
  4. За факт приховування або надання неправдивої інформації щодо видів Червоної книги України не надавати лісорубний квиток.
  5. Лишати неліквідну стоячу та лежачу відмерлу деревину (VI категорії) для всіх типів рубок.
 

Закликаємо Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України не допустити ухвалення запропонованих змін, які суперечать принципам сталого лісокористування та європейським екологічним стандартам.
 

Лісова сфера — одна з найкорумпованіших в Україні. Корупційні схеми, застарілий погляд на ведення лісового господарства та зловживання ставлять під загрозу цінні екосистеми України та біорізноманіття. Дослідження про найпоширеніші корупційні ризики у лісовій сфері України нещодавно представили Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) спільно зі Всесвітнім фондом природи WWF-Україна, Спеціалізованою екологічною прокуратурою Офісу Генерального прокурора та Базельським інститутом управління.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію