What would you like to search for?

Our News

На варті вільнотекучих річок: найважливіші здобутки напряму "Вода" WWF-Україна у 2024 році

2024 рік був без перебільшення визначним для нашої роботи зі збереження прісноводних екосистем України. Це був рік наполегливої праці і важливих партнерств, завдяки яким ми не лише подолали чимало викликів, а й заклали фундамент для більш ефективного управління водними ресурсами в контексті євроінтеграційних зобов’язань України.

 

Ця робота набуває особливого значення з огляду на нові виклики, які постають через зміну клімату. Наша команда вже сьогодні працює над пошуком рішень, які дозволять адаптувати водні екосистеми України до цих викликів і забезпечити їх стійкість у майбутньому.

 

Пропонуємо вам разом з нами підбити підсумки роботи напряму "Вода" WWF-Україна цього року: 

1. Урядом України затверджено 8 Планів управління річковими басейнами (ПУРБ).

ПУРБи — це стратегічні євроінтеграційні документи для 8 основних річкових басейнів України. Йдеться про басейни Дніпра, Дону, Дністра, Вісли, Південного Бугу, річок Приазов'я, Причорномор'я, а також Криму до 2030 року. Наступний крок – реалізація заходів планів управління річковими басейнами. Це є одним із ключових індикаторів у секторі "Якість води" під час переговорного процесу щодо вступу України до ЄС.

Ми пишаємось, що наші експерти долучилися до консультацій та розробки положень ПУРБів. Ми продовжуємо активно надавати підтримку у питаннях впровадженні цих планів, сприяючи їх реалізації для збереження водних ресурсів України та забезпечення гармонійного співіснування природи і людей. 

Ми вдячні нашим партнерам — Державне агентство водних ресурсів України — за довіру нашій експертизі! 

2. Перші в Україні проєкти Планів управління посухами (ПУП).

Ми розробили документи, які стануть основою для пом'якшення руйнівного впливу посух в нашій країні — проблема, яка щороку стає все більш актуальною.   

Саме WWF-Україна вперше представив Плани управління посухами для басейнів річки Тиси і річок Прут та Сірет.

Основна мета ПУП — мінімізація негативного впливу на економіку, соціальне життя та навколишнє середовище при виникненні посухи, а також спрямованість на розширення критеріїв та цілей Водної рамкової директиви (ВРД) для реалізації управління посухами.

Більш детально ознайомитись із проєктами ПУП для басейнів річки Тиси та річок Прут і Сірет можна за посиланням

3. Дослідження перешкод, що блокують вільну течію річок у Чернівецькій області. 

Цього року завершився перший етап масштабного дослідження WWF-Україна та Басейнового управління водних ресурсів (БУВР) річок Прут та Сірет за активної участі місцевих громад.

Під час досліджень у Чернівецькій області ми виявили близько 60 перешкод, що блокують вільну течію у басейнах річок Прут та Сірет, та рекомендуємо для знесення 11 з них. Наступний крок — підготовчі роботи та впровадження демонтажу, щоб повернути річкам природний баланс та забезпечити здорове майбутнє для екосистем і місцевих громад.

Робота виконувалась завдяки  міжнародному європейському проєкту "Відкриті річки", який підтримує нідерландський фонд-грантодавець Open Rivers Programme.

Вдячні Басейновому управлінню водних ресурсів річок Прут та Сірет за активну співпрацю та підтримку! 

Дізнатися більше про результати дослідження можна за посиланням

4. Ми ініціювали дискусію та підкреслили важливість розробки методики визначення екологічного стоку, а також необхідність його впровадження у законодавство України.

Це важливий крок на шляху збереження біорізноманіття, підтримки водних екосистем і пошуку балансу між діяльністю людини та потребами природи. 

Ба більше, експерти WWF-Україна розробили методологічний підхід щодо встановлення екологічного стоку, ознайомитись з яким можна за посиланням

 

5. Ми продовжуємо працювати над захистом червонокнижних осетрових риб. 

Осетрові види риб — справжні релікти минулого, які з’явилися понад 200 мільйонів років тому, коли “володарями” Землі були динозаври. Зовнішній вигляд осетрових з тих пір майже не змінився, тому науковці часто називають їх "живими викопними". 

Хоча осетри пережили динозаврів, сьогодні вони опинилися на межі зникнення! Міжнародний союз охорони природи (IUCN) визнав осетрових найвразливішою групою видів на Землі: до 23 з 26 видів перебувають на межі зникнення.

Цього року наші експерти представили унікальні напрацювання щодо створення штучних нерестовищ, важливих для їхньої міграції та розмноження.

Штучні нерестовища — це спеціальні конструкції, які імітують природні умови для відкладання ікри. Вони можуть бути розташовані у водоймах, де природні місця для нересту були знищені або деградували. Такі конструкції дозволяють рибам здійснювати репродуктивний цикл навіть у змінених умовах середовища. Дізнатися більше про це можна за посиланням

6. Ми провели серію різноманітних освітніх заходів та воркшопів для фахівців водного сектору, студентів та місцевих громад, щоб підвищити обізнаність та сформувати спільну відповідальність за збереження водних ресурсів України. 

Зокрема, WWF-Україна провів навчальний семінар, лекторкою якого виступила Мія Сведанг (Mia Svedäng) — експертка з водних ресурсів та представниця Шведського товариства охорони природи (Naturskyddsföreningen – Swedish Society for Nature Conservation). Тема лекції була присвячена важливості прибережних (буферних) зон та їхній ролі у збереженні екосистем, підтримці біорізноманіття та зменшенні негативного впливу людської діяльності на водойми.

Переглянути лекцію від Мії Сведанг можна за посиланням

Це лише частина наших досягнень і ми не зупиняємось! Попереду нас чекає ще багато роботи, і ми впевнені у нашому спільному успіху. 


 

Дякуємо, що залишаєтесь з нами!

Разом ми створюємо майбутнє, де природа і люди співіснують у гармонії.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію