What would you like to search for?

Our News

Європа страждає від рекордних посух: WWF-Україна наполягає на впровадженні Планів управління посухами

Ризики, пов’язані з посухами, стали однією з ключових тем науково-практичної конференції «Сіверський Донець: артерія життя, незламності й надії», присвяченої Дню Сіверського Дінця – 2024. Організатор заходу — Сіверсько-Донецьке БУВР. Експерти Всесвітнього фонду природи WWF-Україна підкреслили, що посуха – це не лише природне явище, а й наслідок нераціонального використання водних ресурсів.

За останні роки у Європі зафіксовано рекордні кліматичні рекорди. Сильніші посухи, що охоплюють великі території та тривають роками, стали новою “нормою”. Ці явища стають дедалі небезпечнішими через зміни клімату, що призводять до серйозних кризових ситуацій. Тривалі посухи завдають значних економічних збитків у багатьох секторах і серйозно погіршують стан водних ресурсів. Україна також зіштовхнулося з проблемою посух! 

Дані Українського Гідрометцентру свідчать про те, що за останні тридцять років середня температура в нашій країні зросла на 1,2°C. Швидкість зростання температури повітря в окремих регіонах України сягає 0,82°C за останні 10 років, тоді як у сусідніх країнах – 0,47-0,59°С/10 р., а в північній півкулі та Європі – 0,34 і 0,47°С/10 р. відповідно. Ці дані свідчать про те, що швидкість підвищення температури повітря в Україні є значно вищою за глобальні та європейські темпи.  

Під час конференції представниця WWF-Україна, докторка філософії за спеціальністю “Науки про Землю” Ганна Больбот розповіла про розробку проєктів Планів управління посухами (ПУП), спрямованих на підвищення стійкості країни до кліматичних викликів. Ці плани, засновані на кращому європейському досвіді, мають на меті допомогти Україні краще підготуватися до посух та зменшити їхній негативний вплив.

Що таке ПУП? Це детальний документ, який визначає заходи для запобігання та пом’якшення посух. WWF-Україна пропонує використовувати розроблені документи як основу для розробки комплексної стратегії боротьби з посухами, яка включатиме: 

  • Впровадження природоорієнтованих рішень для відновлення водних екосистем, таких як відновлення заплав річок, водно-болотних масивів; 
  • Застосування водозберігаючих технологій; 
  • Підвищення обізнаності населення про проблему посух та важливість раціонального використання води; 
  • Вдосконалення системи прогнозування посух та їх раннього попередження;
  • Розробку та впровадження заходів для пом’якшення наслідків посух.

Наразі WWF-Україна завершив розробку проєктів ПУП для суббасейнів річок Прут та Сірет, а також суббасейну річки Тиса. Впровадження цих планів є важливим кроком для забезпечення сталого управління водними ресурсами і Україні в умовах зміни клімату.

Раціональне управління водними ресурсами, прогнозування посух та маловоддя, а також впровадження заходів для мінімізації  їх наслідків є ключами для адаптації до загроз, спричиненими небезпечними природними явищами. 

 

Ознайомитись з проєктами ПУП для суббасейнів річок Прут та Сірет, а також суббасейну річка Тиса можна за посиланнями нижче. 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію