The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Коли річки вільні, вільні ми: чому відновлення річок важливе для природи і нас?
Лише трохи більше третини (37%) із 246 найдовших річок світу досі залишаються вільнотекучими* Греблі та інші штучні перешкоди значно обмежують ті численні екосистемні послуги, які здорові річки можуть нам надавати.
Один із напрямків роботи команди “Вода” WWF-Україна — відновлення та збереження вільної течії річок. Нам у цьому допомагають масштабні європейські проєкти, такі як Open Rivers Programme та RESTORIVER.
У чому ж краса та цінність вільнотекучих річок?
Лише річки, які не зазнали значного впливу людської діяльності та зберегли свій природний плин, здатні підтримувати крихкий баланс усієї екосистеми:
- Мул, наноси та інші природні матеріали вільно рухаються її течією, створюючи природні руслові форми та забезпечуючи гарну якість води у річці.
- Мігруючі риби, як-от червонокнижні осетрові, можуть безперешкодно переміщатися вздовж течії до нерестовищ.
- Вільна від перешкод річка природно змінює свій рівень, тече в гармонії з природними циклами та відновлює запаси підземних вод.
- Річки, які не стримуються греблями або іншими штучними бар'єрами, природно більш стійкі до зміни клімату.
- Неперервний плин річок створює гармонійне середовище для існування великої кількості видів — риб, ракоподібних, земноводних, птахів та багатьох інших живих істот. Ба більше, річки з'єднують різні екосистеми, що дозволяє тваринам мігрувати та знаходити їжу.
Відновлення вільної течії річок є ключем до досягнення їхнього доброго екологічного стану. Вільнотекучі річки — це не лише вимога національного екологічного законодавства, а й важливе євроінтеграційне зобов’язання України як країни-кандидата на вступ до Європейського Союзу.
Разом ми можемо зберегти цей безцінний дар природи для майбутніх поколінь!
Коли річки вільні, вільні й ми!
*Згідно з дослідженням, опублікованим у науковому журналі Nature у 2019 році.
Програма «Відкриті Річки» була створена після двох років досліджень та співпраці з експертами, які виявили серйозну проблему: річки Європи розділені майже мільйоном перешкод. Це створює унікальну можливість для екологічного відновлення шляхом їхнього демонтажу. Дослідження показали, що бар’єри на річках негативно впливають на біорізноманіття, тоді як демонтаж гребель швидко відновлює природний потік води та екосистеми. Однак, проблема полягала в тому, що лише деякі організації в Європі розуміли важливість таких дій і активно підтримували та фінансували демонтаж бар’єрів на річках.
Усвідомивши масштаб проблеми, нестачу фінансування та можливість позитивного впливу, благодійний фонд Arcadia, що займається захистом природи та культурної спадщини, підтримав створення Програми Open Rivers Programme навесні 2021 року. Для керування Програмою в Нідерландах 25 червня 2021 року була заснована неприбуткова організація «Stichting European Open Rivers Programme».
Програма офіційно розпочала свою роботу в жовтні 2021 року, надаючи гранти для демонтажу невеликих гребель та відновлення річок Європи, які перебувають під загрозою.