What would you like to search for?

Our News

WWF-Україна не підтримує положення постанови № 454 щодо рубок переформування


23 квітня Кабінет Міністрів України затвердив постанову № 454  “Деякі питання ведення лісового господарства у період дії правового режиму воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. №724”. Основна мета цього документу — врегулювати питання лісогосподарських заходів в зоні бойових дій та лісів, що пошкоджені війною. 


Нова редакція постанови частково обмежить через 3 роки суцільні рубки у Карпатах — а саме рубки головного користування, але водночас вже зараз повсюдно розширює можливості рубок переформування, основне покликання яких — змінювати породний склад лісу з моновидового (наприклад, чистого соснового або ялинового) на різновидовий. Це особливо актуально для хвойних штучних лісів, які стали вразливими через зміни клімату.


Враховуючи важливість забезпечення деревиною під час воєнного стану та післявоєнного відновлення, наповнення бюджетів та адаптації лісових насаджень до змін клімату, особливо штучних хвойних насаджень,  громадські природоохоронні організації підтримували  розширення дії даного типу рубок на всі одновікові ліси штучного походження та інвазійні види дерев, у тому числі у межах природно-заповідного фонду.


Натомість нова редакція дозволяє проводити рубки переформування в будь-якому лісі на думку лісокористувача, якщо головна порода займає 70% і більше, зокрема у лісах природно-заповідного фонду. Фактично будь-який старовіковий ялиновий чи буковий ліс опинився під загрозою рубки.

Існує ризик, що нова норма необґрунтованого збільшить рубки та посилить корупційні прояви в галузі. Разом з тим нова редакція норми суперечить євроінтеграційним зобов'язанням України та загострює ймовірність чергових міжнародних скандалів у випадку заготівлі деревини у старовікових природних лісах та інших цінних лісових екосистемах.

Нову редакцію не було офіційно оприлюднено на сайті Державного агентства лісових ресурсів України. Тобто, усі надані пропозиції та зауваження громадськості й науковців, проведені зустрічі за ініціативи народної депутатки Юлії Овчинникової та громадських природоохоронних організацій з експертами з приводу цього документа, зокрема, щодо рубок переформування — стосувались іншої редакції. Таким чином затверджена КМУ постанова жодним чином не відображає позицію експертного середовища

WWF-Україна закликає Кабінет Міністрів України вилучити з постанови 454 положення пункту 30, що стосується рубок переформування в деревостанах природного походження як такого, що не відповідає євроінтеграційним процесам, сталому післявоєнному відновленню та цілям сталого розвитку держави.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію