What would you like to search for?

Our News

Понад 200 га лісів гірського масиву “Аршиця” мають отримати охоронний статус на загальнодержавному рівні


На північно-східних ділянках хребта Аршиця за ініціативи WWF-Україна буде створено лісовий заказник загальнодержавного значення. Таке рішення підтримали й погодили ДП “Ліси України” у березні 2024 року. Наступним етапом є розробка проєкту створення заказника для Указу Президента України. Надання охоронного статусу високогірним старовіковим лісам природного походження дозволить зберегти одні із найстаріших лісових кластерів у Карпатах.

    
Унікальність даного об'єкту полягає в тому, що більшість його лісових ділянок сягає віком понад 300 років і є мішаними лісами, де зростає ялиця біла — головна прикраса цієї природоохоронної території, а також бук лісовий, явір та смерека. Приблизно саме так виглядали більшість лісів Горган до їх активного лісогосподарського використання людиною.


Майбутній заказник охопить площу понад 200 га та прилягатиме до кількох пралісових пам'яток природи місцевого значення, де охороняються праліси та квазіпраліси Ілемнянського, Лугівського, Суходільського та Липовицького лісництв.

    
Історія створення об'єкта стартувала ще у 2018 році, коли відбулась перша експедиція WWF-Україна з вивчення цих унікальних старовікових масивів. Друга експедиція відбулась у серпні 2021 року. Польові виїзди засвідчили високу природоохоронну цінність території, а їх здобутком стало виявлення багатьох рідкісних видів, зокрема і тих, які підтверджують, що лісова екосистема цих масивів добре збережена. Серед трав’янистих рослин експерти WWF-Україна знайшли плаун річний, баранець звичайний, лілію лісову, гніздівку звичайну, серед грибів — гриб-баран та герицій коралоподібний. Серед тваринного світу науковці виявили дятла трипалого, сову довгохвосту, саламандру плямисту, тетрадедрофору блакитну та рідкісного равлика — аргону карпатську, а також бурого ведмедя. Впродовж останніх п'яти років близько 33000 га попередньо ідентифікованих WWF-Україна старовікових лісів офіційно отримали статус старовікових лісів, що супроводжувалося створенням 110 пам'яток природи старовікових лісів загальною площею близько 16000 га. 


“Збереження нашої природної спадщини, в тому числі лісів, є пріоритетом діяльності WWF-Україна в контексті післявоєнного відновлення, адже любов до природи це частина української національної ідентичності. Тому ми й надалі активно працюватимемо над збільшенням частки природоохоронних території України та доведення її до європейського показника у 30%, який зараз становить менш як 7%, і включає знищені війною території”, — коментує Богдан Вихор, виконавчий директор WWF-Україна.

Згідно з європейською лісовою стратегією до 2030 року всі старовікові ліси мають бути збереженими, оскільки вони підтримують збереження біорізноманіття та адаптацію до зміни клімату. Для України питання охорони територій найцінніших лісів особливо важливо у контексті війни, адже приблизно п'ята частина від всієї площі природно-заповідного фонду, а це близько 800 тис. гектарів зазнали пошкоджень чи перебувають в окупації. Закликаємо Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Кабінет міністрів України та Офіс Президента України підтримати рішення про надання відповідного охоронного статусу для понад 200 га лісів гірського масиву “Аршиця”.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію