What would you like to search for?

Our News

Масова загибель бджіл на Львівщині: які причини і наслідки


Близько 1000 бджолиних сімей загинуло на Бродівщині після обробітку полів навесні цього року. Як зазначають на Facebook-сторінці члени групи «Бджолярі малого Полісся», постраждали понад один мільйон комах, вимерли цілі бджолині господарства, завдано величезних збитків, понад 20 пасічників звернулися із заявою про скоєння злочину до поліції. 

Масова загибель почалась наприкінці квітня 2023 року. З різних пасік зібрали зразки бджіл. Ветеринарний дослідний інститут надав висновок, що захворювань у комах не було виявлено. Лише після третьої хвилі досліджень Інститут екогігієни та токсикології ім. Медведя знайшли інсектицид — хімічний препарат для захисту рослин. Ця речовина застосовується для обробки полів, безпеки зерна та ґрунту від шкідників. Наразі відкрили кримінальне провадження, оскільки цей інсектицид є в ряді найбільш небезпечних  для комах, зокрема бджіл, а також він заборонений у країнах Європи з 2018 року. Про це розповів Василь Целюх, пасічник та член групи волонтерської ініціативи «Бджолярі малого Полісся» в етері «Українське Радіо.Львів».


WWF-Україна активно досліджує та популяризує тему злочинів проти довкілля. У рамках проєкту «SWIPE – Ефективне розслідування злочинів проти природи у Європі» ми зібрали основні рекомендації як  покращити експертизу, співпрацю відповідних органів влади, а також збільшити на 25% кількість зареєстрованих та розслідуваних злочинів проти природи.

Як притягнути винних до відповідальності та до яких наслідків це може призвести, пояснює експертка з екополітики WWF Україна, адвокатка, заступниця голови комітету земельного, аграрного та двокілевого права НААУ, — Софія Шутяк, спеціально для «Українське Радіо. Львів».

Багато подібних справ є відкритими: якщо зайти в реєстр, можна побачити, що останні справи в цій тематиці були відкриті у вересні 2022 року. Проте, Софія зазначає, що не знайшла жодного вироку та притягнення до відповідальності. Це означає, що весь цей час, до сьогодні, тривають досудові розслідування. 

Причин може бути декілька, в першу чергу — недостатня кількість доказів, або певна плутанина в них. Наприклад: внесення зміни кваліфікації, що вимагає пошуку інших доказів. Завдання правоохоронних органів скласти усі «пазли», що доведуть склад правопорушення. Конкретно в цій ситуації можна спиратись на ст. 247 «Порушення законодавства про захист рослин», оскільки причиною загибелі бджіл є пестициди та хімікати, які використовувались для захисту рослин від шкідників. 

«Порушення правил установлених для боротьби зі шкідниками і хворобами рослин, та інших вимог законодавства про захист рослин, що спричинили тяжкі наслідки.»

Кримінальний кодекс України, ст. 247
 

Є правило використання пестицидів та хімікатів, є заборона на певний їх склад, тому можна притягувати до цієї відповідальності, заявляти окремо цивільний позов, якщо потерпілі вважають, то можна стверджувати і про моральну шкоду. Звісно, це говорити про сукупність й інших злочинів, зокрема, ст. 236 «Порушення правил екологічної безпеки». Але тут треба доводити розмір екологічного забруднення значних територій, що є складнішим з доказової точки зору. 

 

Як запобігти подібним злочинам проти довкілля? Софія Шутяк зазначає: 

  1. Слідкувати  та контактувати з системою моніторингу та відповідними комісіями, аби завжди розуміти актуальний стан довкілля.
  2. Комунікувати з підприємствами та сусідніми господарствами, щоб бути попередженими про всі дії, що можуть впливати на безпосередньо вашу життєдіяльність. 
  3. Досліджувати зовнішні загрози, що є небезпечними для вашого господарства, для швидкого і ефективного реагування у випадку критичної ситуації. 
Повний коментар Софії Шутяк щодо масової загибелі Бджіл на Бродівщині можна прослухати за посиланням.

 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію