What would you like to search for?

Our News

Що становить основну небезпеку для осетрів, виду під загрозою зникнення в Європі?

  • Майже 1/3 осетрової ікри та осетрового м’яса у чотирьох ключових країнах були продані незаконно
  • 214 випадків, пов'язаних з браконьєрством, було зафіксовано органами влади
  • 7 із 8 видів осетрових в Європі знаходяться під загрозою зникнення


Усі, крім одного, види осетрових, що залишилися в Європі, знаходяться під загрозою зникнення. У новому звіті WWF йдеться про масштаби браконьєрства та нелегальної торгівлі дикою осетровою ікрою та м’ясом у нижньому Дунаї та Чорному морі, що є ключовою загрозою виживанню цих знакових риб.

 

Опубліковане нове дослідження ринку WWF, показало, що третину продуктів з осетрового м’яса та ікри в чотирьох ключових країнах, де є оселища осетрових риб - Болгарії, Румунії, Сербії та Україні - було здобуто та продано незаконно. Зокрема, 19% усіх зразків були отримані з диких осетрових, вилов та торгівля якими є забороненими будь-де в регіоні, тоді як ще 12% не відповідали нормам міжнародної торгівлі.

 

"Осетрові вже є найбільш вразливою родиною під загрозою зникнення на Землі, і цей тривожний звіт детально описує одну з найсерйозніших загроз для їх виживання: браконьєрство осетрових у нижньому Дунаї та Чорному морі для задоволення попиту на нелегальну дику ікру та м'ясо", сказала Беата Штрібель, керівниця напрямку Global Sturgeon Всесвітнього фонду природи, Цей звіт доводить, що злочини проти дикої природи стосуються не лише шкур тигрів, бивнів слонів та рогів носорогів, а й продуктів диких осетрових і це відбувається прямо зараз, тут, у Європі. Нам усім потрібно працювати разом, щоб це зупинити".

 

Зразки осетрової ікри та м'яса були зібрані в Нижньому Дунаї та на північному заході Чорноморського регіону двох останніх місцях у Європі, де все ще зберігається природне відтворення популяцій осетрових риб. Зразки були взяті з усіх ланок торгового ланцюга, включаючи ресторани, бари, магазини, супермаркети, місцеві ринки, об'єкти аквакультури, рибалок та онлайн-пропозиції. Всі зразки пройшли як ДНК, так і ізотопне тестування.

 

"Існує дуже мало досліджень ринку торгівлі осетровими рибами. Наше є наразі єдиним, що поєднує два найсучасніші криміналістичні методи. Це має вирішальне значення для виявлення незаконної торгівлі", стверджує Арне Людвіг, експерт-генетик Інституту зоології та дикої природи (IZW), Cпівголова групи спеціалістів Міжнародного союзу охорони природи (IUCN) по осетрових і співавтор звіту.

 

Дослідження також включає офіційні дані про браконьєрство та незаконну риболовлю. Загалом у 2016-2020 роках було зафіксовано 214 випадків, пов’язаних з браконьєрством: у Румунії (82 випадки), Болгарії (82 випадки) та Україні (50 випадків) країнах, де заборонено будь-який вилов та торгівля дикими видами дунайських осетрових.

 

Ці випадки включали вилучення осетрових риб з човнів або рибальських сіток, вилучення незаконних знарядь лову осетрових, транспортування та продаж  виловленого браконьєрами осетрових, ікри або м’яса осетрових. Так, у Болгарії було виявлено 594 переметів із сотнями великих гаків, що передбачають вилов осетрових методом багріння, їх загальна довжина склала понад 23,5 км. В Україні у березні та на початку квітня цього року вже було зареєстровано кілька нових випадків браконьєрства.

 

“В українському Дунаї ще недавно траплялося 6 видів осетрових, станом на сьогодні підтверджено існування тільки 4 з них, всі – охороняються Червоною книгою України, каже Інна Гоч, керівниця напряму “Вода” WWF-Україна та координаторка проєкту “Життя Дунайським осетровим”, — Є кілька вагомих причин їх зникнення, але, безперечно, ключову роль тут треба віддати браконьєрству. WWF-Україна реалізує декілька проєктів, направлених на збереження осетрових та запобігання браконьєрству  серед них “Життя дунайським осетровим” та ”SWiPE - Ефективне розслідування злочинів проти дикої природи у Європі”. Та, щоб зберегти осетрів в Україні, потрібні спільні зусилля держави, природоохоронних служб та громадськості”. 

 

Поряд з ключовими статистичними висновками, звіт також рекомендує ряд заходів для активізації зусиль щодо припинення браконьєрства та незаконного обігу продукції з осетрових у всьому регіоні. Серед них: посилений контроль внутрішньої торгівлі; поліпшення міжвідомчої співпраці та координації; посилений прикордонний контроль; а також використання більш сучасного криміналістичного аналізу та періодичні дослідження ринкуринку. У країнах, де маркування ікри CITES ще не впроваджено для внутрішніх ринків, введення такого положення необхідно терміново.
 

© (c) M. Yakovlev / WWF Ukraine
Білуга, виловлена браконьєрами у Вилково, 2016 рік

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію