The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Our News
Закарпатська облрада не надала 5038,3 га лісів статусу пралісових пам'яток природи
Нещодавно WWF-Україна повідомив, що Закарпатська обласна рада стоїть на порозі історичного рішення — створення 40 пралісових пам’яток природи площею 8485,4 га, що було ініційоване WWF-Україна. Цим рішенням останні недоторкані і ще не заповідані праліси Закарпаття мали б отримати найвищий охоронний статус, а регіон стати лідером із заповідання.
У понеділок 22 лютого, президія Закарпатської облради одноголосно підтримала створення пралісових пам’яток природи. Представники WWF-Україна були запрошені на засідання президії і відповіли на питання, що хвилювали окремих депутатів. Були всі підстави вважати, що рішення буде прийнято.
Однак, 25 лютого на сесії Закарпатської обласної ради було проголосовано за створення лише 21 пам’ятки на площі 3447,1 га в межах Рахівського, Великобичківського, Ужгородського, Великоберезнянського та Свалявського лісгоспів. Питання заповідання пралісів у Мокрянському, Перечинському, Воловецькому, Міжгірському лісгоспах залишилося невирішеним.
Причиною того, що дві третини пралісів не отримали найвищий заповідний статус стали виступи представників однієї з політичних сил, що не підтримали створення пралісових пам’яток природи на Закарпатті. Цікаво, що лідер саме цієї партії у 2017-му році підписав Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно з Рамковою конвенцією про охорону та сталий розвиток Карпат”, яким передбачено заповідання пралісів у складі пралісових пам'яток природи. Під час виступів представники невірно трактували факти, пов’язані із охоронним режимом пралісів . Червоною лінією проходило питання впливу заповідання пралісів на права місцевих громад, які, начебто, після заповідання не матимуть доступ до лісу для збору грибів та ягід, а також не зможуть випасати худобу.
WWF-Україна розуміє стурбованість місцевих громад, і поділяє важливість інформування щодо питань, які можуть мати вплив на життя громади. Нижче ми наводимо пояснення, чому озвучені на сесії побоювання не відповідають дійсності.
По-перше, згідно зі статтею 39 Лісового кодексу України, збір грибів, ягід та лікарських рослин у непромислових масштабах дозволено в межах пралісових пам’яток природи — місцеві жителі будуть мати доступ до лісу та зможуть збирати його дари.
По-друге, значна частина пралісів у Мокрянському, Перечинському, Воловецькому та Міжгірському лісгоспах є протиерозійними лісами.Такі ліси виконують захисну функцію, тому в них випасання худоби вже заборонено згідно зі статтею 42 “Порядку заготівлі другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних лісових користувань в лісах України”. Отримання пралісами статусу пралісових пам’яток природи ніяк не вплине на чинну заборону випасу худоби на окремих ділянках лісу.
Однак, під час погодження пралісів з лісовими господарствами, було додатково враховано коментарі і зауваження щодо можливого використання приполонинних ділянок для прогону худоби. Такі ділянки за можливості й при потребі було виключено зі списків. Як можна пересвідчитися з наведених у додатках карт, абсолютна більшість ділянок на заповідання не є приполонинними та не становить проблем для перегону худоби.
По-третє, ділянки з запропонованими пралісовими пам’ятками природи знаходяться у віддалені — переважна більшість з них розташовані на відстані не менше ніж 2-4 км від найближчих населених пунктів, а зазвичай значно далі. Пересвідчитися в цьому можна завдяки картам-схемам пралісових пам’яток природи місцевого значення за цим посиланням або у додатках до статті.
Крім того, ділянки на заповідання становлять лише невеликі розрізнені острівці з-поміж значних лісових масивів. Залежно від площі лісгоспів, запропоновані пралісові пам’ятки займають незначний відсоток від їхніх територій:
- 2,83% Перечинського (загальна площа лісгоспу — 37920,6 га, площа пралісових пам’яток природи — 1074 га),
- 6,51 % Мокрянського (загальна площа лісгоспу — 47000 га, площа пралісових пам’яток природи — 3061,4 га),
- 1,19 % Воловецького (загальна площа лісгоспу — 27281 га, площа пралісових пам’яток природи — 326,3 га,
- 1,82% Міжгірського (загальна площа лісгоспу — 31513 га, площа пралісових пам’яток природи 573 га).
Крім того, більшість цих ділянок знаходяться у важкодоступних районах високогір’я або на крутосхилах, і належать до захисних лісів, тобто вже мають обмежений режим використання. Власне, завдяки своїй важкодоступності цим ділянкам і вдалося зберегтися у малозміненому людиною стані.
По-четверте, всі винесені зараз на заповідання ділянки лісів вже набули офіційного статусу пралісів, квазіпралісів та природних лісів. Висновок про їхню належність до цих підкатегорій лісу була погоджена усіма лісовими господарствами у тісній співпраці із Закарпатським ОУЛМГ. На погоджених лісгоспами ділянках, згідно з Лісовим кодексом України, вже вступили в дію обмеження, пов’язані з набуттям ними офіційного статусу — зокрема, заборона всіх видів рубок.
Стосовно ж Ясінянського лісгоспу, який згадувався на сесії, спірні ділянки в його межах ще не були офіційно погоджені й питання створення пралісових пам’яток природи на цю сесію не виносилося.
Надання ділянкам статусу пралісових пам’яток природи є фінальним кроком на шляху заповідання останніх недоторканих лісів Європи, якими є наші карпатські праліси. Їх збереження дозволить зберегти цінні старовікові ліси, збільшити туристичну привабливість Закарпаття та підтримати статус України як лідера з вивчення та збереження пралісових екосистем в Європі.
WWF-Україна сподівається, що Закарпатська обласна рада об’єднає свої сили довкола питання заповідання пралісів і зробить фінальний крок у справі збереження неоціненої природної спадщини Карпат.
Зусиллям WWF-Україна, за останні два роки, понад 25000 га пралісів, квазіпралісів та природних лісів у межах лісгоспів Закарпаття та Івано-Франківщини набули офіційного статусу пралісів, що є передостаннім кроком перед їхнім заповіданням.
А протягом 2020 року було створено 9 пралісових пам’яток природи загальною площею 880,3 га на Закарпатті і 34 пралісові пам’яток природи загальною площею 4527,5 га в Івано-Франківській області. Минулого тижня за ініціативи WWF-Україна на Закарпатті було створено 21 пралісову пам’ятку природи на площі 3447,1 га в межах Рахівського, Великобичківського, Ужгородського, Великоберезнянського та Свалявського лісгоспів.
Очікуємо, що Закарпатська обласна рада позитивно проголосує за створення ще 19 пралісових пам’яток і надасть 5038,3 га найцінніших лісів Закарпаття найвищий охоронний статус.
© Michel Gunther / WWF