What would you like to search for?

Our News

WWF-Україна зібрав природоохоронців, щоб обмінятися кращими практиками залучення громадськості до збереження лісів

Природоохоронний рух в Україні був би неможливим без активного залучення громадськості: активістів, волонтерів, місцевих громад, освітян. Саме тому для природоохоронних організацій, і для WWF-Україна зокрема, освітній компонент є обов’язковою складовою усіх проєктів. Освіта є ключовим процесом, який допомагає підвищити загальний рівень обізнаності щодо охорони навколишнього середовища та суспільну екологічну свідомість.

19 лютого 2021 року WWF-Україна організував семінар, на якому зібралися представники різних природоохоронних організацій України та об’єктів природно заповідного фонду, щоб поділитися один з одним досвідом та кращими практиками залучення громадськості до протидії незаконним рубкам й іншим активностям по збереженню лісів.

“У кожного з нас за роки роботи накопичилась ціла низка  практик, проєктів та підходів до залучення громадськості: частина з них була успішна, а частина ні. Багато ідей були інноваційними і реалізовувалися в Україні вперше. Дуже корисно було зібратися та поділитися один з одним не лише успіхом та сильними сторонами своїх практик, а і розказати про проблеми та подумати над тим, як має відбуватися залучення громадськості у майбутньому”,  — зазначив Андрій Плига, керівник напряму “Ліси” WWF-Україна.

На семінарі учасники детально розказали про проєкти та інструменти залучення громадськості, успішні кейси та перепони, з якими вони стикнулися під час реалізації практик в рамках діяльності своїх організацій. Ми зібрали деякі з представлених та згаданих  на семінарі практик, підходів, ресурсів та корисних матеріалів для всіх, хто прагне зробити всій внесок у збереження лісів.

Сайт “Сталий розвиток лісового господарства” та пов’язана з ним однойменна фейсбук спільнота WWF-Україна

Онлайн ресурс для активістів, природоохоронних організацій, науковців, місцевих громад та всіх, хто має інтерес до збереження лісів. На сайті зібрані:найбільш поширені терміни, приклади звернень, інструкція з користування картами; актуальні можливості у різних регіонах України; описи усіх інструментів участі та покрокові інструкції як ними користуватися. 

Фейсбук спільнота — експертний майданчик для конструктивної дискусії та обміну інформацією і досвідом, як для активістів-природоохоронців, так і працівників лісових господарств.

Волонтерська спільнота WWF-Україна

Волонтерська програма WWF-Україна була започаткована у жовтні 2015 року для налагодження співпраці між небайдужою і активною громадськістю та установами природно-заповідного фонду України. В рамках програми WWF реалізував багато цікавих волонтерських заходів, спрямованих передусім на допомогу науковим відділам установ природно-заповідного фонду (волонтерські обліки тварин та рослин: сов, журавлів, бобрів чи орхідей тощо) , та рекреаційним відділам (облаштування та підтримка екостежок, місць відпочинку населення тощо). Зараз волонтерська програма тимчасово призупинена. Але фейсбук спільнота залишилася.,  в ній можна знайти актуальні запити про допомогу в рамках проєктів WWF-Україна та інших природоохоронних організацій.

Лісова варта WWF-Україна

Діяльність проєктів під загальною назвою концепту “Лісова варта” розгорталася протягом 2016- 2019 років. Він був покликаний допомогти активній громадськості виявляти незаконні рубки й протидіяти їм, завдяки створенню ефективної системи громадського моніторингу. В рамках проєктів експерти проводили тренінги для активістів і правоохоронних органів, реагували на повідомлення громадськості й разом з волонтерами оглядали місця потенційних нелегальних рубок, а висновки направляли у відповідні правоохоронні органи, публічно висвітлюючи всі етапи співпраці із лісокористувачами. Усі освітні матеріали для громадськості можна знайти на сторінці проєкту.

Лісовий  курс WWF-Україна 

Лісовий курс — це перший курс онлайн-вебінарів від WWF для тих, хто переймається долею лісів і хоче отримати відповідну базу знань для їхнього ефективного збереження.Курс проходив онлайн, але знання учасники закріплювали під час практичних виїздів у ліс. Зараз на сайті доступні теоретичні матеріали курсу.

Мапа для фіксації та візуалізації правопорушень у лісовій сфері від "Екосфери"

Інтернет-ресурс для фіксації та візуалізації правопорушень у лісовій сфері. До нього також існує мобільний додаток, за допомогою якого кожен, хто побачить правопорушення у лісі, зможе зробити фото, відео та розмістити його на цьому сайті через мобільний додаток. Після відповідного фактчекінгу ваша інформація стане доступною для усіх користувачів сайту. За фактами правопорушень експерти формують офіційні звернення до ДЕІ у Закарпатській області та Національної поліції. Результати цих звернень відображаються на сайті (червоним або зеленим кольором).

Дитячі екоосвітні заходи на лісову тематику від НПП “Голосіївський”

НПП "Голосіївський" проводить активну екологічну освітньо-виховну роботу. Особливо цікавими і корисними вони будуть для дітей. Працівники відділу еколого-освітньої роботи проводять постійні  екскурсії  різними екостежками, а також організовують екоквести. Під час таких заходів діти можуть ознайомитися із біорізноманіттям парку, лісовими екосистемами, рослинним і тваринним світом. 

Природоохоронні школи: онлайн курс і школа від “Екологія-Право-Людина”

ЕПЛ вже 5 років поспіль проводить онлайн курси з екологічного права, міжнародного екологічного права, екологічного права та управління. З того часу щороку до участі у курсі запрошуються студенти та випускники юридичного, екологічного, біологічного, географічного, міжнародних відносин, журналістики та інших факультетів, які цікавляться питаннями охорони довкілля, міжнародного права та  управління природними територіями. Курс також відвідують екологічні активісти, члени громадських організацій, працівники органів державної влади та місцевого  самоврядування. Щороку оголошення про початок набору студентів на курс можна знайти на сайті організації.

Лісова екоосвіта: досвід турклубу “Слідопити” 

Турклуб об’єднує мандрівників, дослідників і любителі природи та проводить цікаві екоекскурсії і походи. Відмінною рисою є природоохоронний компонент під час усіх активностей клубу: у поході або на екскурсії  можна не лише побачити цікаві локації і навчитися читати сліди, а і отримати інформацію  про життя тварин і рослин від професійних дослідників-біологів, познайомитися ближче з дикою природою та дізнатися як її оберігати.

Залучення громадськості до відновлення лісів в НПП Пирятинський. Фонд "Peli can live" 

Проєкт складається із трьох блоків. Перший блок проєкту полягає у відновленні лісових насаджень, що історично притаманні територіям України, тобто мішані ліси в яких фігурує дуб звичайний. Додатковою метою було збереження ділянки лісу в Національному природному парку “Пирятинський”, яка страждає від верхівкового короїда. Другий блок – еко-просвітницькі лекції "Саджай", з майстер-класом висадки жолудів та вирощення дубу в домашніх умовах. Також було запущено флеш-моб у соціальних мережах, де було запропоновано всім охочим проростити дуб із жолудя та восени 2020-го року висадити свої саджанці разом із фондом.

Карта цінних лісів України WWF-Україна 

Онлайн-інструмент дасть змогу відшукати на карті України праліси, квазіпраліси та природні ліси. По кожному цінному лісу можна дізнатися його точне місце розташування: у якій області, лісгоспі та лісництві, у якому виділі і кварталі знаходиться та чи інша ділянка лісу. Додатково на карті зображено інформацію про вік лісу, його видовий склад, площу, кількість ярусів та мертвої деревини. Але найголовніше — можна побачити, які ліси вже набули офіційного статусу, які ще в процесі, які не були погодженні лісгоспами і статус не отримали. Цінним лісам без статусу потрібна особлива увага громадськості, адже вони офіційно не захищені й можуть стати жертвами рубок.

Інтерактивний інструмент WWF-Україна “Погодження вирубок лісу в Україні” 

Інтерактивний інструмент, який допоможе розібратися із заплутаною системою погодження рубок у різних категоріях лісів, складним процесом прийняття рішень, що стоїть за кожним випадком офіційної вирубки та низкою документів і рішень, потрібних для проведення рубки без порушення законодавства.

Платформа зі збору даних з біорізноманіття iNaturalist 

Платформа iNaturalist — один з найбільших у світі проєктів зі збору даних з біорізноманіття, підтримуваний National Geographic та California Academy of Science. Основною ідеєю проєкту є широке залучення аматорів і любителів природи до збору даних, однак користувачами платформи є чимало професійних науковців. Саме професіонали, які регулярно перевіряють нові надходження, забезпечують перехресну перевірку визначень і контроль якості даних. Детальну інструкцію з користування платформою можна знайти на сайті Української природоохоронної групи.

Національна мережа інформації з біорізноманіття UkrBIN

UkrBIN – це єдина в Україні краудсорсингова платформа для накопичення та обміну даними з біорізноманіття у режимі вільного доступу. За допомогою UkrBIN кожен охочий має унікальну можливість долучитися до створення загальнонаціональної бази даних із біорізноманіття, дізнатися більше про поширення та чисельність видів рослин і тварин в Україні та світі та допомогти зберегти природний потенціал нашої планети. Обговорення біорізноманіття України та світу відбувається у фейсбук спільноті платформи.

Курси "BirdID"

У 2017 році ЗУОТ розпочало перші в Україні курси з визначення птахів у природі. Курс, розроблений Nord University, призначений для навчання визначення птахів в природі за виглядом (240 видів) та голосом (170 видів). Навчання проводиться на базі навчального веб-сайту http://www.birdid.no/, який доступний українською мовою та вкінці оцінюється онлайн екзаменами. Навчальні групи наразі є у Львові, Києві, Дніпрі та Кам'янець-Подільському, а у фейсбуці є спільнота для всіх учасників курсу BirdID.

Семінар реалізовано Всесвітнім фондом природи WWF-Україна в рамках проєкту “Building capacity in Ukraine to help to combat illegal logging in forests – supporting the 6-th phase of the Forest Watch project”, за підтримки  United States Forest Service.
На семінарі учасники детально розказали про проєкти та інструменти залучення громадськості
Природоохоронний рух в Україні був би неможливим без активного залучення громадськості
Освіта допомагає підвищити загальний рівень обізнаності щодо охорони навколишнього середовища

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію