What would you like to search for?

Our News

WWF-Україна не підтримує поточну редакцію законопроєкту 9516

В експертному середовищі продовжують активно обговорювати Проєкт Закону 9516 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття в лісах”. Основною ідеєю запропонованих змін у поточній редакції законопроєкту є скасування оцінки впливу на довкілля для суцільних санітарних рубок незалежно від причин.
 

WWF-Україна не підтримує законопроєкт 9516 та вважає, що його положення не розв’язують питання суцільних санітарних рубок та суперечать євроінтеграційним  зобов’язанням України. WWF-Україна переконаний, що:

  1. Через прийняття законопроєкту 9516 під загрозою необґрунтованих рубок опиняться 80% лісів природного походження, багато з яких є цінними старовіковими лісами. Не дивлячись на прогрес охорони старовікових лісових масивів протягом останніх років, переважна більшість таких лісів в Україні досі знаходиться поза державною охороною. Особливо критичною ситуація може стати для Карпатського регіону, де нині обмежені так звані рубки головного користування (промислові рубки для отримання деревини). Крім того, згідно з Лісовою стратегією ЄС до 2030 року, всі старовікові ліси мають бути збережені.
  2. Ухвалення законопроєкту в чинній редакції щодо скасування обмежень є поверненням до найгірших радянських практик. Саме переруби після Другої світової війни без жодних екологічних вимог і створення на їх місці штучних, в першу чергу, соснових і смерекових лісів, зробили більшість українських лісів пожежонебезпечними насадженнями, що нестійкі до хвороб та змін клімату. Даний законопроєкт фактично повертає нас до старих норм, дозволяє повторювати помилки минулого і призведе лише до погіршення стану лісів в Україні.
  3. Законопроєкт 9516 нехтує євроінтеграційними зобов’язаннями України, оскільки в ньому не розкриті питання Смарагдової мережі, охорони оселищ відповідно до Бернської конвенції тощо. Водночас перед країнами-членами ЄС стоїть завдання взяти під охорону всі старовікові ліси, навіть якщо в минулому там відбувались лісогосподарські заходи.
  4. Суцільні санітарні рубки заблокують можливість продажу деревини до ЄС, що стане додатковим випробуванням для економіки України. Відповідно до Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградації лісів (EUDR), будь-які суцільні рубки в старовікових лісах з подальшим створенням на їх місці лісових культур будуть вважатися порушенням — таку деревину та вироби з неї не можна буде експортувати до країн Євросоюзу. Україна зазнає економічних збитків та вчергове може опинитися в епіцентрі міжнародного скандалу. 

Наразі більше ніж 20% всіх природоохоронних земель України постраждали та продовжують потерпати від російської збройної агресії або знаходяться в тимчасовій окупації. Виходом з даної ситуації має стати фокус уваги ДП “Ліси України” саме на штучних лісах, які внаслідок інших типів рубок в Україні складають 50%. Саме вони мають взяти на себе навантаження війни та післявоєнної відбудови, оскільки й були створені, в першу чергу, для закриття потреб у деревині.
 

WWF-Україна закликає депутатів не віддавати свій голос за законопроєкт 9516, оскільки він призведе до деградації лісів природного походження, поверне лісове господарство України до радянських часів, уповільнить євроінтеграцію та завдасть суттєвих економічних та репутаційних збитків державі. WWF-Україна пропонує  продовжити засідання Робочої групи, щоб напрацювати альтернативний законопроєкт, який стосуватиметься саме суцільних санітарних рубок та буде спрямований на захист лісових екосистем, збереження біорізноманіття та відповідність європейському законодавству.
 

Вплинути на прийняття законопроєкту 9516 може кожен — напишіть звернення до депутатів за інструкцією Української природоохоронної групи.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію