What would you like to search for?

Our News

WWF-Україна провів зустріч у Інформаційному центрі Дунайського біосферного заповідника щодо збереження осетрових видів риб

22 травня 2024 року команда WWF-Україна провела зустріч з представниками громади міста Вилкове (Одеська область) та Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Одеській області (Одеський рибоохоронний патруль) для обговорення питання збереження осетрових видів риб.  

 

Осетрові види риб існували на Землі ще за часів динозаврів — понад 200 мільйонів років тому. На жаль, через будівництво гребель, надмірний вилов, забруднення та інші фактори, осетрові сьогодні перебувають під загрозою зникнення і є найвразливішою групою хребетних у світі.

 

Лише за 200 років діяльність людини привела осетрових до межі зникнення. Збереження цих унікальних видів для наступних поколінь є нашою спільною соціальною відповідальністю.
 

В Україні осетрові найчастіше трапляються у басейнах великих річок, зокрема, Дунаю. Усі шість видів занесені до Червоної книги України. При цьому двоє — зі статусом “зниклий” (осетер атлантичний та осетер шип)! Основною причиною цього є втрата оселищ, перекриття міграційних шляхів, а також браконьєрство та прилов у Нижньому Дунаї та Чорному морі. Існуючі популяції осетрових риб відновлюються повільно через їхнє пізнє статеве дозрівання.

 

Для прикладу, білуга досягає статевої зрілості лише у 13-18 років. Ось, чому важливо зберігати молодь цих видів риб. Одним з ефективних заходів на цьому шляху є тимчасова заборона вилову осетрових під час нересту та скату. 


28.06.2023 при здійсненні науково-дослідного лову було зареєстровано початок масового скату молоді білуги, який зазвичай триває 7-10 діб. Подібний масовий скат молоді білуги на українській ділянці Дунаю не спостерігався вже 5 років. Як результат, 28.06.2023 Одеським управлінням рибоохорони прийнято наказ №211 про тимчасове припинення промислу сітками в нижній течії річки Дунай на строк до 07.07.2023 для запобігання загибелі молоді осетрових”, — зазначає Сергій Бушуєв, старший науковий співробітник ДУ “Інститут морської біології НАНУ”, який також був присутній на зустрічі у Вилкове.

Сергій Бушуєв, старший науковий співробітник ДУ “Інститут морської біології НАНУ” (фото: WWF-Україна)

Історично осетрові відігравали важливу роль у житті місцевих жителів міста Вилкове, Одеської області. Лов осетрових був одним з основних джерел доходу для багатьох міцевих родин. Однак, за останні десятиріччя кількість осетрових у Дунаї значно скоротилася, що (разом із російською збройною агресією проти України) негативно впливає не лише на риболовецький промисел міста, але й його туристичну привабливість. Про що розповіла представниця Дунайського біосферного заповідника Тетяна Балацька.

Тетяна Балацька, представниця Дунайського біосферного заповідника (фото: WWF-Україна)

На зустрічі експерти WWF-Україна та представники Державного агентства меліорації та рибного господарства у Одеській області (Одеський рибоохоронний патруль) представили інформацію про стан осетрових видів риб у Дунаї та про те, які заходи вживаються для їх збереження. Також було обговорено, як місцева громада може допомогти у цій роботі. Залучення місцевих жителів до проєктів із захисту осетрових може підвищити їхню обізнаність про важливість збереження цих риб і спонукати до участі в їх охороні.

Микола Заріцький, Головний державний інспектор, Управління державного агентства меліорації та рибного господарства у Одеській області (фото: WWF-Україна)

Також учасникам презентували інформацію щодо міжнародного проєкту LIFE-Boat 4 Sturgeon, який покликаний врятувати від вимирання чотири види осетрових, що залишилися в Дунаї. З 2022 по 2029 рік партнери проєкту реалізують шість природоохоронних заходів для порятунку російського осетра, стерляді, севрюги та білуги.

Одним із цих заходів є будівництво плавучої селекційної станції на Дунаї у Відні. За період реалізації проєкту на судні планується розвести близько 1,6 мільйона осетрових риб. Додатково, для мінімізації ризиків, подібний інкубатор для маточного стада буде побудовано на річці Кьорьош (Угорщина). Ще один інкубаційний контейнер буде встановлено на березі річки Мура (Словенія).

Додаткові заходи, які будуть впроваджені в межах реалізації проєкту LIFE-Boat 4 Sturgeon: 

  • Створення генетично різноманітного маточного стада статевозрілих плідників дунайського походження.
  • Здійснення відтворення, вирощування та випуску молоді з використанням найсучасніших методологій щодо імпринтингу та придатності для виживання.
  • Захист залишків популяцій осетрових та реінтродукованої молоді в Нижньому Дунаї та Чорному морі шляхом тісної співпраці з рибоохоронними органами та підвищення обізнаності в місцевих рибальських селищах.
  • Впровадження стандартизованої програми моніторингу в усіх країнах, що беруть участь у проєкті, з використанням ДНК, отриманої з довкілля (еДНК), та тегування для відстеження розвитку популяцій і успішності заходів з реінтродукції.
  • Сприяння широкому залученню громадськості до проєкту для значного підвищення обізнаності щодо важливості здорових річкових екосистем і таких видів, як осетрові.

Серед партнерів проєкту – Віденський університет природних ресурсів і природничих наук, Федеральне міністерство сільського, лісового, регіонального та водного господарства Австрії, viadonau, місто Відень, WWF Австрія, WWF Румунія, WWF Україна, WWF Болгарія, Revivo і MATE. ЄС забезпечує більшу частину фінансування через Програму LIFE.

Дар’я Болдарєва, проєктна менеджерка напряму “Вода” WWF-Україна, під час патрулювання річки Дунай (WWF-Україна)

За підсумками зустрічі у Вилкове спільно з Одеським рибоохоронним патрулем було здійснено патрулювання річки Дунай, під час якого експертам WWF-Україна вдалось поспілкуватись з представниками громади рибалок. На жаль, за спостереженнями рибалок, осетрові види риб все рідше трапляються у водах Дунаю. Що лише демонструє необхідність подібних проєктів, як LIFE-Boat 4 Sturgeon. 

Зустріч зібрала учасників із різноманітними експертними знаннями та досвідом роботи в галузі охорони довкілля. Основною метою заходу стало обговорення актуальних проблем, пов'язаних із загрозами, що стоять перед осетровими видами, і розробка конкретних стратегій для їхнього збереження, а саме:

  • Заходи, яких вживає уряд і місцеві органи влади для захисту осетрових видів, а також ефективність чинного законодавства і контрольних механізмів.
  • Важливість підвищення обізнаності громадськості про необхідність збереження осетрових видів риб та їхніх екосистем.
  • Останні наукові дослідження та інновації, спрямовані на захист і відновлення осетрових видів риб та їхніх оселищ.

Ця зустріч стала важливим кроком у напрямку узгодженої роботи зі збереження осетрових видів риб в Україні. Учасники наголосили на необхідності подальшої співпраці та спільних зусиль для забезпечення сталого майбутнього для цих унікальних видів.

 

 
 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію