What would you like to search for?

Our News

Захист худоби та пасік від нападів великих хижаків. Інструменти сталого співжиття

Одне із завдань фермерів під час випасу — захистити худобу від нападів диких тварин. 100-150 років тому у багатьох регіонах Європи великі хижаки — ведмідь, рись та вовк — були винищені, тому потреба в захисті від них відпала. Але з поверненням великих хижаків, важливість захисту пасовищних господарств знову відчутно зростає.

В Україні також трапляються конфлікти “людина-дика природа”. Здебільшого вони стаються в Українських Карпатах на локальних господарствах — фермах, пасіках. Окрім вовків, на полонинські господарства нападають рисі та ведмеді. Часто це спричиняє вороже ставлення місцевого населення до великих хижаків, аж до вбивства тварини, хоч деякі з них включені до Червоної книги України (ведмідь, рись).

З досвіду WWF-Україна відомо, що кількість убитої худоби внаслідок нападів великих хижаків залежить від ефективності заходів захисту, а не від чисельності популяцій видів у регіоні. Тому, щоб максимально уникнути нападів на худобу та пасіки, необхідно системно впроваджувати інструменти сталого співжиття. До таких інструментів відносять електричні огорожі та пастуші собаки. 

За даними WWF-Україна, з 2018 року великі хижаки завдали збитків на суму близько 15 000 євро у 16 господарствах. Зокрема, убито або поранено 80 голів худоби та знищено або пошкоджено 6 пасік (91 вулик). Після того як WWF-Україна надав електричні огорожі, упродовж 2019-20 років великі хижаки не завдавали шкоди цим господарствам. Якщо дикі тварини й навідувалися поласувати медом чи худобою, то після стикання з електричною огорожею швидко покидали місце. 

Брошура “Захист худоби та пасік від нападів великих хижаків” розповідає про ефективні інструменти та способи сталого співжиття. Матеріал розроблено в межах проєкту LIFE “Життя великим хижакам Європи” (EuroLargeCarnivores), з врахуванням міжнародного досвіду фермерів, вівчарів, пастухів і власників овець, мисливців та інших спеціалістів з диких тварин. Брошуру адаптувала команда WWF-Україна відповідно до ситуації в Україні.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію