What would you like to search for?



Запобігання злочинам проти природи
© James Morgan

Існує багато причин, чому рись євразійська, ведмідь бурий та осетрові риби, які живуть в Україні, потрапили до Червоної книги. Серед них — нелегальне полювання заради трофея чи продажу різних частин тварини (дериватів), викрадення з дикої природи для продажу “любителям” дикої природи, браконьєрський вилов риби заради ікри.

Через браконьєрство та незаконну торгівлю на межі зникнення перебуває чимало видів тварин. За даними Інтерполу, незаконна торгівля видами має оборот в 6-20 млрд доларів на рік, і займає третє місце після торгівлі зброєю та наркотиками. Щорічно у світі в обхід закону продаються близько 30 тисяч мавп, 5 мільйонів птахів, 10-15 мільйонів рептилій, 500-600 мільйонів декоративних риб.

У 2020 році WWF-Україна проаналізував дані про стан популяцій рисі та ведмедя за останні десять років і виявив, що їх чисельність не зростає, попри довготривалий охоронний статус. За приблизною оцінкою експертів WWF-Україна, щороку у Карпатах вбивали заради трофея і через побутові конфлікти, а також викрадали у приватні звіринці близько 40-50 ведмедів (дані за 2003-2020 роки)

Злочини проти дикої природи є критичною загрозою біорізноманіттю, проте базових відомостей про їх характер та поширення в Україні недостатньо. Через прогалини у законодавстві, недостатність моніторингу, низький рівень правозастосування та непублічність теми такі дії можуть сприйматися як можливість отримати великий незаконний заробіток із низькими ризиками.

© naturepl.com / Mark Carwardine / WWF
Злочини проти дикої природи є критичною загрозою біорізноманіттю
РОБОТА WWF-УКРАЇНА

Діяльність WWF у найближчі роки буде націлена на попередження та істотне зниження кількості незаконно знищених особин диких видів у співпраці з одинадцятьма європейськими країнами. В Україні це передбачає активну взаємодію з Міністерством юстиції України, Держрибагентством, Мінекології, Державною прикордонною службою України, Держекоінспекцією та правоохоронними органами для покращення експертизи, а також більш ефективної міжвідомчої та транскордонної співпраці у попередженні та боротьбі зі злочинами проти природи.

WWF-УКРАЇНА ВДАЛОСЯ

  • За сприяння WWF, Державна митна служба України долучилася до всеєвропейської системи EU TWIX (The European Union Trade in Wildlife Information eXchange - EU-TWIX), у якій відбувається обмін інформацією з торгівлі видами дикої природи в Європейському Союзі. Завдяки цьому інструменту українські та європейські митники отримали можливість обмінюватися експертизою та відповідною оперативною інформацією.  

ПРОЄКТИ

(Тисніть на назву, щоб побачити опис)

“SWiPE – Ефективне розслідування злочинів проти дикої природи у Європі” — міжнародний проєкт, що об’єднав зусилля команд WWF та партнерів в 11 країнах: Румунія, Сербія, Словаччина, Угорщина, Україна, Польща, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Хорватія, Іспанія, Італія.
  • Мета: попередити та істотно знизити кількість незаконно знищених особин диких видів в Європі, покращити експертизу, міжвідомчу і транскордонну співпрацю відповідних органів влади, а також збільшити на 25% кількість зареєстрованих та розслідуваних злочинів проти дикої природи.
  • Проєкт фінансується: European Commission LIFE
  • Провідний партнер: WWF Болгарія.