Відновлення водно-болотних угідь | WWF ukraine
Водно-болотні угіддя - легені та фільтр регіону.
Під водно-болотними угіддями (ВБУ) розуміють природні комплекси боліт, заплавних лук і лісів, а також плавні та мілководні водойми чи їх ділянки глибиною до 6 метрів.

Такі мілководні водойми та заплави відіграють дуже важливу роль для людини – вони очищують воду, виділяють багато кисню, є домівкою для багатого біорізноманіття, захищають від повеней та ще багато іншого.Нажаль у середині минулого століття береги Дунаю та Придунайських озер, а також інших водойм та ВБУ України, були відрізані дамбами, а більшість заплавних земель та островів перетворилися на сільськогосподарські угіддя, водний режим озер став регульованим. Все це призвело до того, що більшість функцій ВБУ були підірвані, а природні процеси призупинилися чи були змінені. В дельті Дунаю, наприклад, дві третини плавнів були знищені.

Наша робота

WWF в Україні вже більше 20 років працює над відновленням водно-болотних угідь на Дунаї до природного стану. Разом з партнерами ми успішно реалізували найбільші та найамбітніші проекти в Україні в цьому секторі – відновлення двох дунайських островів – о. Єрмаков (2300 га) та о. Малий Татару (738 га). Після відновлення на островах активно розвивається екологічний туризм. На о. Малий Татару було випущено стадо української сірої худоби. Тварини з’їдають надлишкову рослинність для підтримання природного балансу на острові.

Проект з відновлення озера Катлабух, який мав повернути озеру зв’язок з Дунаєм та сприяти очищенню води у водоймі, нажаль, призупинено на останньому етапі реалізації.

Також успішним був проект WWF з відновлення болота Чорне Багно на Закарпатті. Відразу ж після завершення відновлювальних робіт на болото повернулися вода та бобри.

Рамсарська конвенція

Крайдунавските гори имат важна укрепваща роля 
© WWF DCP Ukraine

Цінні ВБУ світу охороняються «Рамсарською конвенцією про водно-болотяні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів». В Україні конвенцією офіційно визнані 33 ВБУ, ще 19 за участі WWF в Україні подані на розгляд.