What would you like to search for?

РИСЬ ЄВРАЗІЙСЬКА
© Staffan Widstrand / WWF

Найбільша кішка Європи — рись. У Карпатах вона зазвичай мешкає "там, де не чути як півень співає" — у горах вище 1000 м над рівнем моря. На Поліссі плямиста хижачка обирає важкодоступні заболочені рівнини та ліси. Карпати та Полісся — останні території в Україні, де сьогодні ще можна зустріти рись у дикій природі.

Розміри: 80-130 см
Вага: 15-38 кг
Тривалість життя: 10-15 років

Територія, необхідна для проживання: 120-1800 км2 для самців, 80-500 — для самиць

© Tomas Hulik

Рись має багато спільного з усіма котовими — гострий зір, особливо у нічний час, і хороший слух. Саме це допомагає їй вести нічний спосіб життя, полювати у сутінках та добре відчувати здобич чи небезпеку на відстані. Завдяки міцним кігтям і сильним лапам, особливо заднім, рись вправно стрибає по скелях і лазить по деревах. Цю кішку одразу можна впізнати по короткому хвосту і китицях на вухах, які роблять її слух ще кращим.

Хоч рись і любить своє усамітнене та потаємне життя, вона все одно цікавиться людьми, але ніколи не нападає. А от овечка чи коза на гірській полонині можуть стати її здобиччю. Взимку у Карпатах, коли високогір'я засипає снігом, рись спускається полювати нижче. Свою здобич вона вистежує і атакує з засідок. В раціоні кицьки, головним чином, козулі, зайці, птахи та гризуни, іноді олені та кабани.
 
А от сама рись стала здобиччю для людини. Її сіро-руде плямисте хутро цінувалося і як трофей, і як предмет розкоші та матеріал для коштовного одягу. Ще донедавна полювання на неї було дозволено, у радянські часи цей вид закликали знищувати як шкідників мисливського господарства, оскільки через свою здобич рись вважалася "конкурентом" для мисливців.

У 1994 році рись внесли до Червоної книги України зі статусом “рідкісний вид”. Вона охороняється Червоним списком МСОП, CITES та Бернською конвенцією. Сьогодні популяція рисі в Україні оцінюється приблизно в 500 особин — від 400 до 430 особин у Карпатах, і до 100 особин на Поліссі.