What would you like to search for?



Природоохоронне законодавство
© beatriz-perez-moya / Unsplash

Сильне природоохоронне законодавство, яке відповідає вимогам часу — це шанс для рідкісних видів відновитися в Україні. Їх охорона потребує комплексних рішень і підходів, що можуть забезпечити Національна стратегія збереження біорізноманіття, Національні плани дій по управлінню окремими видами та низка спеціальних законів. Ці документи не лише визначають заходи для охорони окремих видів, але і їх виконавців, а також передбачають державні кошти на охорону рідкісних видів. 

law writing
© scott-graham / Unsplash
Сильне природоохоронне законодавство, яке відповідає вимогам часу — це шанс для рідкісних видів відновитися в Україні
РОБОТА WWF-УКРАЇНА

Одним з перших в Україні був прийнятий “Національний план дій щодо збереження осетрових риб (родина Acipenseridae) в Україні на 2021-2029 роки”, до розробки якого безпосередньо долучилися експерти WWF-Україна. Цей нормативний документ є комплексом конкретних дій з відновлення та збереження самовідтворюваних популяцій осетрових риб, який дозволить втілювати рекомендовані заходи ефективно.
 
У 2020 році експерти WWF-Україна закінчили роботу над проєктами Національних планів дій щодо збереження двох найбільших хижаків України — ведмедя бурого та рисі євразійської — і передали їх в Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Національні плани є частиною концепту Стратегії збереження біорізноманіття, але більш детальними її елементами. 

Для протидії браконьєрству WWF-Україна ініціював законопроект №2765 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони водних біоресурсів та середовища їх існування", прийнятий Верховною Радою у першому читанні 16 червня 2020 року. Проєктом Закону пропонується більш ефективний механізм щодо припинення порушень, який не переглядався з 2003 року і не відповідає сучасним соціально-економічним вимогам та викликам в контексті збереженням біорізноманіття.

Відповідні закони можуть зменшити кількість конфліктів між людьми та великими хижаками і запобігати вбивству рідкісних тварин. Цьому може сприяти механізм компенсації завданої шкоди, наприклад, майну фермерів та пасічників, які живуть на одній території з великими хижаками, такими, як рись та ведмідь. 

WWF-Україна проаналізував чинне національне законодавство, щоб знайти передумови механізму такої компенсації, а також сформував рекомендації щодо його створення. Експерти напряму сприятимуть розгляду і впровадженню компенсаційного законодавства на державному рівні.