What would you like to search for?

Our News

Україна має посилити боротьбу з незаконною заготівлею та обігом деревини

Цього тижня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та подала на підпис Президенту України Проєкт Закону № 9665 “Про внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини”. Попри резонанс суспільства щодо цього законопроєкту, WWF-Україна закликає не випускати з фокуса уваги проблеми, що були висвітлені у цьому законопроєкті, та продовжити системну нормотворчу роботу у сфері боротьби із незаконною лісозаготівлею та обігом деревини. 
 

Близько третини деревини, що заготовляється, залишається поза повним державним контролем. Це призводить до системних втрат доходів  бюджетів різного рівня та лісових екосистем, що забезпечують українське суспільство доволі широким спектром екологічних, економічних та соціальних послуг. За даними дослідження WWF-Україна, частка самозаготівлі або нелегальних рубок складає 50–70% від усієї заготівлі деревної біомаси зокрема дров та іншої деревини, і даний законопроєкт покликаний посилити боротьбу з тіньовим ринком деревини в Україні. 
 

Боротьба з незаконною заготівлею та обігом деревини є вкрай важливою для країни у стані війні, та для довкілля, що є мовчазною жертвою російської збройної агресії. Крім того, Україна перебуває в переговорному процесі щодо вступу до Європейського Союзу, який має дуже чіткі та суворі правила щодо боротьби із незаконною заготівлею та обігом деревини. Боротьба з незаконною лісозаготівлею через заборону першого розміщення на внутрішньому ринку незаконно заготовленої деревини або продукції, отриманої з такої деревини є одним із зобов'язань передбачених європейським законодавством (Регламентом ЄС №995/2010,  а також Регламентом ЄС 2023/1115, що буде застосований після скасування Регламенту ЄС №995/2010). Саме тому напрацювання ефективних механізмів запобіганню зловживань у сфері лісокористування та обігу деревини є вкрай актуальним і своєчасним  кроком.  

До прикладу, проєкт закону містив такі нововведення, як: 

  • Введення адміністративної відповідальності за порушення при заготівлі очерету.
  • Встановлення кримінальної відповідальності за пошкодження палами або іншими небезпечними способами всіх екосистем, зокрема боліт, лучних та степових ділянок, а не лише стерні та зелених насаджень.
  • Уточнення ст. 246 Кримінального кодексу України, яка вводила відповідальність саме за вирубування, що особливо важливо в контексті лісів, які не мають правового статусу (так звані самосійні ліси). Збільшувалась сума штрафу за такі порушення.
     

Найбільш обговорюваним у суспільстві стала пропозиція ввести нові статті у Кодекс про адміністративні правопорушення (65²) та Кримінальний кодекс України (2461), які передбачали б відповідальність саме за незаконне перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини.

“Не варто забувати, що дрова у господарстві — це остання сходинка у ланцюгу постачання деревини. А зловживання з метою продажу чи подальшого використання деревини часто мають місце ще на етапі самої рубки. Тому дане нововведення, передусім було покликане унеможливити збут та транспортування незаконно заготовленої деревини, і мало б ставити вимоги в першу чергу саме до продавців деревини (які мають мати документальне підтвердження про походження свого товару) — а не до споживачів, які мають право купляти дрова в добросовісних продавців, що мають необхідні документи. Вкрай важливо не зупинився на шляху напрацювання системних та ефективних механізмів у боротьбі з незаконною лісозаготівлею та обігу деревини. WWF-Україна має доволі глибоку експертизу  у цій сфері, тож ми готові як продовжувати ту роботу що здійснювалась нами попередньо, так і долучатися до інших ініціатив що мають з нами аналогічну мету”, — коментує Михайло Богомаз, керівник напряму “Ліси” WWF-Україна.

WWF-Україна закликає громадян України підтримати законний ринок деревної біомаси, та купувати дрова лише встановленого та документально підтвердженого походження, щоб запобігти деградації та знищенню українських лісів.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію