What would you like to search for?

Our News

Екологічна безпека і економічна стабільність. Чому стале управління лісами має бути основою реформування лісової галузі

 

Один з ключових кроків, який має зробити лісова галузь у контексті руху країни до Євроінтеграції та забезпечення економічної стабільності – це дотримання екологічних вимог та підвищення стійкості лісових насаджень. 

 

Такого спільного висновку дійшли учасники ІV Форуму “Української лісової платформи”, присвяченого питанням реформування управління лісової галузі*. 

 

До заходу долучилися понад 150 учасників, зокрема, представники державних органів, природоохоронних організацій, деревообробного бізнесу, лісівничої науки.

 

Експерти, серед яких Сергій Зібцев (доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри лісівництва НУБіП України, директор Регіонального Східноєвропейського  центру моніторингу пожеж), Петро Тєстов (керівник експертного відділу Української природоохоронної групи (UNСG), Сергій Розвод (директор  ТОВ “Легалліс”), презентували своє бачення впливу лісової реформи на різні аспекти функціонування лісової галузі. 

 

Зокрема, в умовах зміни клімату, яку посилила російська військова агресія проти України, для лісової галузі критично важливим є підвищення стійкості лісових насаджень. Це можливо зробити шляхом широкого впровадження кращих практик ведення лісового господарства: наближеного до природи лісівництва, використання природного поновлення, інтегрованого управління ландшафтними пожежами та передчасної підготовки до нового пожежонебезпечного періоду 2023 року, яка ускладнюється через війну.

 

Крім того, за основу реформування лісової галузі має бути взята концепція сталого управління лісами, адже саме вона у перспективі не лише не зменшить прибутки, а дозволить залучати додаткові кошти від реалізації недеревної продукції лісу, рекреації  тощо. Тому важливо, щоб це усвідомлення прийшло як до очільників галузі, так і пересічних працівників,  а кожне рішення приймалося на користь стійкості лісів, а не лише прибутковості. 

 

“Стале управління лісами, використання кращих практик, співпраця з науковцями – це запорука екологічної безпеки та економічної стабільності. Екологічне значення лісів багатогранне і важливо на етапі реформування не забувати про нього, а навпаки – розвивати, підтримувати. У лісових регіонах України подекуди чи не основним наповнювачем місцевого бюджету є лісогосподарські підприємства, а ліси – основним джерелом доходу громадян”, – підкреслила Ганна Лобченко, менеджерка проєктів напряму “Ліси” WWF-Україна. 

 

Впровадження кращих практик, зокрема, наближеного до природи лісівництва, дозволить забезпечити сталість економічних й екологічних вигод від ведення лісового господарства, покращить взаємодію лісогосподарського виробництва, науковців,  природоохоронців, створить нові робочі місця та допоможе відновити країну. За даними Всесвітнього економічного форуму, збереження, відновлення та стале управління лісами може створити 190 мільярдів євро можливостей для бізнесу та 16 мільйонів робочих місць у всьому світі до 2030 року.  

 

Час реформ – це час діяти на випередження. Лісова галузь повинна ініціювати широке впровадження кращих практик і сформувати окремий напрям своєї роботи - збереження цінних лісових ділянок  й біорізноманіття. 

 

Щодо ризиків, які наразі виникли у питанні Лісової реформи, учасники Форуму погодились, що воєнний стан зменшив прозорість лісової галузі, у т.ч. стосовно кадрової політики та доступу до інформації, залишається невизначеним питання моніторингу лісових насаджень, що може нести загрози для втілення кращих практик ведення лісового господарства.

 

Подальші  кроки WWF-Україна полягатимуть в отриманні інформації на основі питань від учасників Української лісової платформи від відповідних інституцій, Державного агентства лісових ресурсів та ДП “Ліси України”.  Важливо, що частина питань учасників, зокрема щодо ринку деревини, регіональних особливостей, юридичних аспектів реформування, викликанні недостатньою взаємодією з місцевими громадами,  дотичними бізнесами, іншими лісокористувачами, природоохоронцями. 

 

WWF-Україна закликає до конструктивного діалогу та готові підсилити екологічну складову реформування лісової галузі завдяки експертному супроводу  впровадження кращих практик ведення лісового господарства: наближеного до природи лісівництва, ідентифікації та збереженню найбільш цінних лісових екосистем із застосуванням оселищного підходу.  

 

* відповідно до Постанови КМУ № 1003 від 7 вересня 2022 року  та відповідного проєкту Закону України “Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України»”
 

Ще більше інформації — на оновленій сторінці “Української лісової платформи”. “Українська лісова платформа” — це багатосторонній незалежний майданчик для обговорення і формування спільного бачення та цілей майбутньої лісової політики, створений за ініціативи Всесвітнього фонду природи WWF-Україна. Головною метою платформи є організація ефективного діалогу та співпраці між усіма зацікавленими сторонами для вироблення спільного бачення принципів та цілей лісової політики, які рівноправно враховують економічні, екологічні та соціальні аспекти розвитку лісової галузі в Україні.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію