What would you like to search for?



Збереження пралісів
© Bogomaz Conservation Photography/WWF-Ukraine
ЩО ТАКЕ ПРАЛІСИ

Найбільш цінними для збереження лісами є праліси та подібні до них квазіпраліси та природні ліси, а також старі ліси природного походження. Праліси, квазіпраліси та природні ліси сформувалися без значного впливу людини та стали еталонами добре збережених лісових екосистем та осередками біорізноманіття. Вони природна лабораторія, яка може дати відповіді на питання, як має виглядати наближене до природи лісництво. Вони домівка для більшості рідкісних видів, рослин та тварин, які не можуть існувати в господарськи освоєних лісах чи лісах штучного походження.

Загалом праліси та недоторкані ліси становлять 1/3 від усіх лісів планети. У Центральній та Східній Європі залишилось менше ніж 320 тисяч гектарів таких лісів, 100 тисяч з яких, за оцінкою WWF, може знаходитися в Україні. Це робить нашу країну унікальним європейським центром дикої природи та недоторканості.


 

© Bogomaz Conservation Photography / WWF Ukraine
Ялинові праліси у долині річки Чорний Черемош у Верховинському національному природному парку
РОБОТА WWF-УКРАЇНА

WWF-Україна працює над тим, щоб захистити від вирубки  або господарського втручання якомога більшу кількість цінних старовікових лісів. Для цього вже понад 10 років триває ідентифікація таких лісів. Важливою є робота з надання їм охоронного статусу.

Експертами WWF-Україна разом з партнерськими організаціями було попередньо описано приблизно 97 тисяч гектарів пралісів та старовікових лісів у Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій областях і частково на Поліссі. Станом на початок 2021 року, 64 тисячі гектарів цих лісів вже отримали високий охоронний статус, або перебуваючи в складі заповідних зон біосферних заповідників та національних парків, або отримавши офіційний статус пралісів, квазіпралісів та природних лісів в межах лісових господарств. Понад 10 000 гектарів із загальної площі досі без або мають низький охоронний статус. Вони не отримали офіційний статус пралісів, квазіпралісів та природних лісів, але частково перебувають у складі заказників, буферних зон біосферних заповідників чи господарських нацпарків. Щонайменше 12 000 гектарів належать до протиерозійних або водозахисних лісів, які також мають обмежений режим лісокористування.

 
 

WWF-УКРАЇНА ВДАЛОСЯ

КАРТА НАЙЦІННІШИХ ЛІСІВ УКРАЇНИ
Детальна інформація про статус пралісів, квазіпралісів та природних лісів і їхнє розташування.
ПРОЄКТИ

(Тисніть на назву, щоб побачити опис)

Проєкт “Підтримка відповідального управління лісовим господарством для сталого розвитку в регіоні Центральної та Східної Європи”
  • Мета: забезпечити збереження сталих, стійких до змін клімату та багатих на біорізноманіття лісових ландшафтів, які здатні забезпечити повною мірою екосистемні послуги та добробут для місцевих громад у країнах Центральної та Східної Європи. 
Цього можна досягти шляхом  докорінних реформ лісової галузі й переходу до сучасних практик управління лісами. 
  • Саме тому, основним акцентом проєкту в Україні буде:
вироблення спільних, для всіх зацікавлених сторін, принципів лісової політики, які однаково враховують економічні, екологічні та соціальні аспекти в лісовому господарстві.

Інші важливі напрями роботи включають:
  • заповідання і збереження старовікових лісів,
  • збільшення рівня залученості громадськості до процесу управління лісами шляхом посилення механізму лісової сертифікації FSC, 
  • протидію нелегальним і екологічно необґрунтованим рубкам
Географія проєкту охоплює країни Центральної та Східної Європи: Україну, Словаччину, Румунію й Болгарію.

Проєкт відбувається у межах 7-ї фази партнерства з IKEA, яка є партнером WWF з 2002 року.
Проєкт “Підтримка відповідального лісового господарства в Дунайсько-Карпатському регіоні” 

Проєкт мав декілька цілей:
  • сприяння законодавчим змінам в напрямку більш сталого ведення лісового господарства,
  • підтримка розвитку лісової сертифікації 
  • збереження пралісів та старовікових лісів у Карпатах 
У межах проєкту, зокрема, відбувалася робота з ідентифікації пралісів та надання їм згодом офіційного статусу.

Географія проєкту охоплювала 4 країни Центральної та Східної Європи: Україну, Словаччину, Румунію й Болгарію. 

Проєкт відбувався в рамках 6-ї фази партнерства з IKEA, яка є партнером WWF з 2002 року.