WWF Україна розпочинає збір коштів для відновлення течії струмка на Прикарпатті | WWF ukraine
WWF Україна розпочинає збір коштів для відновлення течії струмка на Прикарпатті

Posted on 10 February 2020

WWF Україна, за підтримки WWF Нідерландів, розпочинає  проект з відновлення проточності річок та потічків, що знаходяться на території Національного природного парку Верховинський. Він розташований поблизу села Криворівня, в Івано-Франківській області, на кордоні з Румунією. 

Лише наприкінці 19 століття, у лісах Прикарпаття (що входило до складу Австро-Угорської імперії) розпочалась промислова заготівля деревини. Керманичі (так називали людей, які займалися транспортуванням лісу) сплавляли стовбури смерек, зв'язуючи їх у плоти. Високо у горах річки маловодні, тому для створення потоку здатного переносити плоти, будували клявзи – дерев’яні греблі. Вище клявзи накопичувалась річкова вода і створювалось водосховище. Керманичі відкривали шлюзи клявзи й вода бурхливим потоком мчала вниз, несучи із собою плоти. У серпні 1979 року останній пліт було сплавлено карпатськими річками. Після цього жодна клявза на використовувалася. Вони руйнуються, але все ще залишаються штучною перешкодою на міграційних шляхах риби. 

Наразі, на території Нацпарку є близько п'яти клявз, що потребують якнайшвидшого демонтажу. Ми починаємо свій проект з часткового демонтажу залишків клявзи Лостунець, що була побудована у 1880-1890 рр. на струмку Лостун. Цей струмок є притокою річки Чорний Черемош.

Координати першої клявзи: 47°51'07.1"N24°49'25.5"E

Необхідно демонтувати частини споруди, що перешкоджають струмковій форелі та червонокнижному лососю дунайському вільно мігрувати вгору, до місць своїх нерестилищ. Допоможіть нам зібрати за рахунок краундфандингу необхідну суму грошей 16 000 евро аби наш проект став реальністю, а річки вільнотекучими. Навіть 20 евро можуть нам допомогти! 
WWF Україна, при підтримці WWF Нідерланди, розпочинає проект з відновлення проточності річок та потічків, що знаходяться на території Національного природного парку Верховинський.
© Iryna Kostenko / WWF Ukraine