What would you like to search for?

Our News

МСОП оновив Червоний список: нові види опинилися під загрозою зникнення

Міжнародний союз охорони природи (МСОП) оприлюднив оновлений список видів із оцінкою їхнього природоохоронного статусу. Цей список було започатковано 1964 року і він є найповнішим джерелом інформації про статус рідкісних видів тварин, грибів та рослин в світі.
 
За останніми опублікованими даними, Червоний список МСОП перетнув бар'єр у 100 тисяч видів. Зокрема, зараз до нього включено 105 732 види, 28 338 з яких перебувають під загрозою зникнення. 

Оновлений список показує, що діяльність людини штовхає все більшу кількість видів за межі виживання. Надмірний вилов риби призвів до того, що дві родини скатів перебувають на межі зникнення, а незаконна вирубка лісу поставила під ще більшу загрозу мадагаскарскі палісандри. Тим часом, забруднення навколишнього середовища, греблі і нестале використання прісної води є причиною серйозного скорочення популяцій прісноводних видів від Мексики до Японії, а знищення оселищ та полювання збільшило вирогідність зникнення сімох видів приматів.  

Особливе занепокоєння викликає оновлення статусу гітарних скатів і скатоподібних, відомих під назвою рініди (Rhinidae).
 
Риніди живуть в неглибоких теплих водах світу. Як правило, вони мають низькі репродуктивні показники, що робить їх особливо вразливими до перевилову риби у прибережних територіях, що часто погано регулюється або взагалі не регулюється. Скати потрапляють у прилов або їх цілеспрямовано виловлюють. Їхнє м'ясо споживається на місцевому рівні, а плавці експортуються, оскільки високо цінуються у китайській кухні. Усі, крім одного з 16 видів скатів, наразі мають статус “у критичній небезпеці”.
 
За словами глобального координатора WWF щодо акул та скатів доктора Енді Корніша,  Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES) повинна діяти швидко, аби включити ці види до списку, що регулює міжнародну торгівлю. Крім того, на думку Корніша, важливим також є захист ключових оселищ цих видів скатів. 

Засідання Конференції Сторін СІТЕС (CITES CoP18) відбудеться в серпні і розгляне пропозиції щодо регулювання торгівлі цими видами.  

Крім того, у серпні буде обговорюватися ситуація із лісами на Мадагаскарі та інші питання, пов'язані з рожевою деревиною.

Відтепер до Червоного списку додана більшість видів дерев сухих лісів на Мадагаскарі, включно з оновленими оцінками 23 видів роду Дальбергія (Dalbergia). Серцевина цих дерев, як правило, має темно-червоне або чорне забарвлення і дуже міцна, що робить її популярною для виготовлення меблів у Східній Азії. Тропічні ліси Ацінанани на Мадагаскарі, які є Світовою спадщиною ЮНЕСКО, особливо постраждали від незаконних рубок. 

CITES включила всі види ебонітового (чорного) та рожевого дерева з палісандрів до Додатку II 2013 року і досягла прогресу в технічних аспектах впровадження списків. Проте невідповідності та лазівки у законодавстві, а також політичний тиск у країні стримують переслідування злочинців високого рівня. 

Коментуючи оновлення до Червоного списку МСОП, Марко Ламбертіні, генеральний директор WWF-International, сказав:
 
“Публікація останніх оновлень до Червоного списку є черговим доказом того, що ми підштовхуємо природу та біорізноманіття до межі зникнення. Зрозуміло, що потрібно діяти швидко і амбітно, щоб змінити цю пригнічуючу і небезпечну втрату природи та екосистемних послуг. Ми знаємо, що збереження здорових природних систем і багатого біорізноманіття є не лише етичним питанням. Воно має фундаментальне значення для нашого виживання, сталого і справедливого розвитку, для економіки наших країн, для здоров'я та добробуту людства. Сьогодні, більше ніж будь-коли, нам потрібен “Новий курс для природи і людей” (англ. New Deal For Nature and People), який змінить негативні тенденції і відновить здоров'я планети для  майбутнього людства і природи”.

“Україна не є виключенням зі світової тенденції - нестале ведення лісового господарства та незаконні рубки є однією з загроз, що веде до деградації лісів і втрати рідкісних видів та оселищ. Особливо турбують випадки, які мають місце в об’єктах природно-заповідного фонду. Реальне врахування біорізноманіття при проведенні лісовпорядкування та врахування потреб рідкісних видів при веденні лісового господарства - ті речі, які можуть запобігти негативним наслідкам господарської діяльності”, — прокоментував оновлення списку координатор лісових проектів WWF Україна Андрій Плига.
© Wikimedia / BS Thurner Hof
Знищення оселищ та полювання збільшило вирогідність зникнення сімох видів приматів
© WWF / naturepl.com / Nick Garbutt
Відтепер до Червоного списку додана більшість видів дерев сухих лісів на Мадагаскарі

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію