What would you like to search for?

Our News

Яким має бути лісоуправління під час війни та післявоєнна відбудова?

15 вересня 2022 року відбувся IIІ Форум “Української лісової платформи”. Він був присвячений актуальним питанням впливу війни на ліси та післявоєнній відбудові. WWF-Україна та Регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж проаналізували проблеми забруднення лісів вибухонебезпечними предметами для лісового господарства і природно-заповідного фонду України. Результати цих досліджень можна знайти у звіті “Лісоуправління на територіях, забруднених вибухонебезпечними предметами”.

Ліси є найбільш складним об’єктом для розмінування. Міжнародний досвід показує, що швидкого та ефективного розв'язання проблеми замінованих лісів у світі поки що не знайдено. За пів року війни розмінування та очищення від вибухонебезпечних залишків потребують майже 200 тисяч км² лісів України. Що з цим робити і як управляти замінованими лісами обговорили ключові представники лісової галузі на ІІІ Форумі “Української лісової платформи”.

Головні результати обговорення учасників ІІІ Форуму:

  • В України напрацьовано законодавчу базу щодо ліквідації наслідків впливу воєнних дій, але є брак нормативно-правових документів та процедур щодо розмінування, які спеціалізуються саме на роботі з лісами.
  • Більшість офіційно акредитованих міжнародних організацій з розмінування зараз працюють в Україні та можуть бути залучені до робіт в лісах. Але розмінування потребує великої кількості часу та належного фінансування, якого завжди бракує.
  • Попередньо встановлено лісові площі, які постраждали від воєнних дій та пожеж. Вони набагато менші за площі, позначені на загальнодоступних картах щодо забруднень боєприпасами. 
  • У разі запровадження менеджменту “невтручання” на пошкоджених ділянках сформують стійкі до змін клімату ліси, які будуть мати більшу екологічну цінність.
  • Всі роботи з виявлення територій забруднених вибухонебезпечними предметами та їх позначення мають проводитись у тісній співпраці з Державною службою надзвичайних ситуацій. Наразі ця взаємодія майже не відбувається належним чином.

На даний час масштаб забруднення лісів в Україні є одним з найбільших у світі. Чинне протимінне законодавство в Україні не визначає спеціальних дій у лісах. Це вимагає включення всіх гілок влади на національному та регіональному рівнях, громадянського суспільства та міжнародних організацій у розробку Національної довгострокової стратегії управління лісами, забрудненими ВНП та мінами.

Важливим аспектом очищення лісового фонду від ВНП є юридична сторона проблеми, зокрема, наявність регламентуючих нормативно-правових актів, які визначають порядок очищення, процедури та перелік документації, яка повинна оформлюватись під час включення ділянок у небезпечні або виключення їх з переліку небезпечних. Цей аспект важливий у випадку нещасних випадків з точки зору безпеки праці та оформлення подальшого відшкодування, а також для припинення або відновлення міжнародних сертифікатів лісових господарств (FSC, PEFС).


Подальшими кроками мають стати:
  • Розробка зміни до законодавства щодо впровадження найкращих практик лісоуправління на територіях, які зазнали впливу війни.
  • Встановлення площі та ступенем пошкоджень лісового фонду із застосуванням сучасних технологій.

Ще більше інформації — на оновленій сторінці “Української лісової платформи”.

“Українська лісова платформа” — це багатосторонній незалежний майданчик для обговорення і формування спільного бачення та цілей майбутньої лісової політики, створений за ініціативи Всесвітнього фонду природи WWF-Україна. Головною метою платформи є організація ефективного діалогу та співпраці між усіма зацікавленими сторонами для вироблення спільного бачення принципів та цілей лісової політики, які рівноправно враховують економічні, екологічні та соціальні аспекти розвитку лісової галузі в Україні.

© © REEFMC
Накладення контурів зони військових дій за даними ДСНС України та американського інституту вивчення війни ISW
© Serhii Korovayny / WWF-Ukraine
Ліси забруднені спаленою технікою. Поблизу с. Демидів, Київська область.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію