The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Як зберегти ранньоквітучі рослини?
Тетяна Карпюк, координаторка з екоосвіти та волонтерства WWF Україна
Перші теплі весняні дні не лише радують нас, а й створюють ідеальні умови, щоб тендітні перші рослини могли квітувати. Вони навіть отримали спеціальну наукову назву – ранньовесняні ефемери та ефемероїди, тобто такі, що цвітуть дуже швидко. В тому є своя тактика – поки на деревах немає листя, а густа трава не піднялася – вони мають шанс отримати потрібну кількість світла, запастися поживними речовинами, щоб розмножитися.
Що ж таке ці загадкові ранньоквітучі рослини?
Найвідоміші з них – підсніжники. Саме їх найчастіше можна побачити в букетах. Всі три види підсніжників, що зростають в Україні, внесено до Червоної книги (2009). Мова про підсніжник ельвеза (Galanthus elwesii), підсніжник складчастий (Galanthus plicatus) та підсніжник білосніжний або звичайний (Galanthus nivalis). Перший поширений лише в Одеській та Миколаївській областях. Другий вид характерний для гірського Криму. Єдина популяція підсніжника складчастого на рівнинній Україні знаходить на території Холодного Яру. Найпоширенішим в Україні є третій вид – підсніжник звичайний. В деяких регіонах України, зокрема у Карпатах, ця рослина трапляється доволі часто. Враховуючи загрозу знищення та динаміку популяцій, вид включено до Червоної книги, і як бачимо, не дарма. Незважаючи на десятиліття просвітницької діяльності, так і не можна подолати в нашому суспільстві звичку купувати навесні маленькі білі букетики. Звичайно останнім часом об'єми продажу зменшились, проте не завжди це пов'язано зі зменшенням попиту. Іноді це пов’язано з тим, що підсніжники просто зникли з деяких місцезростань.
Торгівля червонокнижними видами заборонена та карається кількома статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема стаття 88-1 (порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу) передбачає накладення штрафу від 100 до 215 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Стаття 90 (порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України), а також статті 159 і 160 (порушення правил торгівлі на ринках і торгівля з рук у невстановлених місцях) теж передбачають штрафи. Крім того, згідно Постанови Кабінету міністрів України від 7 листопада 2012 року №1030 за кожну зірвану рослину з Червоної книги має нараховуватися штраф Так, для підсніжника звичайного, білоцвіту весняного, шафрану Гейфеліва штраф становить 62 гривень за одну рослину.
На жаль, всі ці закони діють в основному на папері, навіть якщо є протокол про адміністративне порушення, але суди майже завжди приймають рішення не на користь природи. Тут є кілька варіантів – або не купувати та зменшувати попит, або ж частіше викликати поліцію та складати протоколи щодо порушень та засипати ними суди.
Сумна доля “первоцвітів” не лише у підсніжників. До ранньоквітучих рослин можна віднести близько 500 видів рослин, проте лише частина з них включена до останнього видання Червоної книги України (2009). Серед них, окрім підсніжників, найчастіше продають зірвані крокуси, сон-траву, білоцвіт, цикламен тощо. Більшість цих рослин є цибулинними, можуть розмножуватись, як вегетативно, так і насінням, але при неправильному збиранні не поновлюються, внаслідок чого втрачаються цілі місцезростання (!). Тож коли продавці починають пояснювати, що “зривання рослини без коріння їй не шкодить”, це невірна інформація.
Якщо ж хочете насолоджуватися красою – можете відвідати найближчий національний парк або просто парк. Також можна вирощувати першоцвіти на присадибній ділянці або на підвіконні. Головне пам’ятати, що в наших руках, як знищити ці рослини, так і відновити їх.