What would you like to search for?

Our News

В Українських Карпатах щороку вбивають 15 ведмедів, найбільше – на кордоні з Румунією

Інтерв'ю з Богданом Процем, старшим радником з природоохоронної роботи WWF в Україні.

Богдан Проць, старший радник з природоохоронної роботи та координатор проектів WWF в Україні, розповідає про те, як бурим ведмедям живеться в нашій країні - скільки їх залишилося, де вони мешкають, що їм загрожує та багато іншого.

На території українських Карпат бурих ведмедів налічується приблизно 150-200 особин. При цьому у сусідній Румунії їх понад п’ять тисяч. Причина  – браконьєри. Аби захистити тварин, потрібно внести зміни до законодавства.

У недалекому минулому бурий ведмідь був широко розповсюджений на території Європи. Зараз ситуація істотно змінилася: в деяких країнах (Австрії, Німеччині та Швейцарії) вид перебуває на межі зникнення. Загалом у Карпатському регіоні Європи – близько 7000 особин. Ситуація з бурими ведмедями є дуже непростою. Міністерство екології і природних ресурсів України вже років десять вважає, що у нас у Карпатах є 350 ведмедів. Однак у результаті тривалих фрагментарних досліджень можна сказати, що їх налічується від 150 до 200 особин.

Зараз їх кількість трохи збільшується, оскільки бурі ведмеді мають статус зникаючого виду.
«Однак від цього кількість браконьєрів не зменшується, – зауважив еколог, – а навпаки зростає. Люди отримують нові види рушниць з оптичним прицілом, тепловізори».

Богдан Проць повідомляє, що у середньому в Українських Карпатах щороку нелегально вбивають 15 ведмедів. Найбільше – на українсько-румунському кордоні, приблизно 7-8 тварин. Браконьєрів не зупиняє те, що це природоохоронна територія. Люди спокушаються на великі гроші, які готові віддати багатії за шкуру, кістки, м’ясо і жир ведмедів.

«За останніх 40 років рівень браконьєрства лише зростає. Без серйозної законодавчої підтримки, зокрема - забезпечення функціонування екологічних коридорів, контролю за рівнем браконьєрства неможливо вберегти ведмедів. Україна – критична територія для збереження карпатської популяції ведмедів. Ці тварини мігрують між Південними, Східними і Західними Карпатами, а ми знаходимося посередині. Популяція мусить обмінюватися генами у межах Карпатського регіону», – наголосив науковець.

Водночас Богдан Проць розповів, що у сусідній Румунії ведмедів набагато більше – приблизно п’ять тисяч.

«У Румунії бурий ведмідь не занесений у Червону Книгу. Існує лише обмеження щодо полювання на нього: видається певна кількість ліцензій для відстрілу. Якщо ведмідь небезпечний, його також знешкоджують», – розповів Богдан Проць.

Він зазначив, що до Другої світової війни в Українських Карпатах також було так багато ведмедів, як і в Румунії.

«Під час діяльності колгоспів ведмідь був оголошений сільськогосподарським шкідником. Його труїли: на полонинах залишали заражену ціанідом натрію тушу коня, приходили ведмеді, з’їдали коня і гинули. Так тривало протягом 40 років. На жаль, це призвело до такої малої кількості ведмедів на нашій території», – пояснив науковець.

Богдан Проць також наголосив, що в Україні виросло покоління, яке розучилося співіснувати з великими хижаками: «Раніше ґражди будували як фортеці для захисту від хижаків. Люди вміли жити у гірських умовах серед хижаків. Зараз гірські громади не знають, як давати собі раду у відповідних ситуаціях. Зафіксовані випадки, коли ведмідь з’їдає худобу, яка тижнями пасеться на полонинах. І це обурює людей».

Він зазначив, якщо б не румунська популяція, то з роками кількість ведмедів в Україні була б майже нульовою: «Постійно відбувається «підживлення» з румунської популяції (рідко польської чи словацької). Тому молоді ведмеді змушені мігрувати в Україну, щоб шукати нові місця».

На думку науковця, аби збільшити популяцію ведмедів, потрібно здійснювати патрулювання.
«Неурядові організації та працівники природоохоронних територій, які зацікавленні у збільшенні популяції ведмедів, повинні разом з поліцією патрулювати ліси у Карпатах. Ця практика нічим не відрізняється під того, що роблять багато країн, особливо в Африці, аби оберігати слонів, тигрів та інших великих хижаків. Тобто, є патрулі зі зброєю, які охороняють звірів. Місця перетину Румунії з Україною мають бути зоною патрулювання. Природоохоронна територія зараз не гарантує безпеки ведмедям: браконьєри здатні пройти десятки кілометрів з однією метою, аби чекати ведмедів у місцях переходу», – наголосив Богдан Проць.

За матеріалами Надії Сапіги, портал zik.ua

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію