What would you like to search for?

Our News

Чи спить річка взимку?

З приходом зими природа ніби завмирає в очікуванні тепла. Дерева скидають листя, тварини ховаються в свої нірки… А що ж відбувається з річками? Чи справді вони "сплять" під крижаною ковдрою? 

 

Річки не "сплять" взимку в буквальному сенсі, але їхня активність дійсно змінюється в цей період: 

1. За низьких температур на поверхні річки утворюється крига. До речі, період, протягом якого спостерігається нерухомий крижаний покрив на річці, називається льодоставом. Цей крижаний покрив захищає воду під ним від впливу низьких температур, а водних мешканців — від промерзання. Під кригою температура води залишається відносно стабільною.

2. Не всі річки замерзають взимку! Швидкі річки з сильною течією або ті, що живляться теплими підземними водами, можуть не замерзати повністю.

3. Цікаво, що під льодом потік води часто не зупиняється. Проте рівень води у річці взимку значно зменшується через відсутність дощів — це період зимової межені. Узимку річки живляться переважно підземними водами.  

4. Зниження біологічної активності. З пониженням температури метаболізм водних організмів сповільнюється. До прикладу, риби й амфібії уповільнюють свою активність або ховаються в глибших ділянках річки, де температура стабільніша. Вони перебувають у стані, подібному до сплячки, щоб пережити несприятливі умови. Водорості та мікроорганізми продовжують функціонувати, але їхній метаболізм сповільнюється через низьку температуру та меншу кількість світла.

5. Крижаний покрив перешкоджає надходженню та розчиненню кисню у воді. Справжня небезпека чатує на підводних мешканців наприкінці зими, коли тривалий льодостав виснажує запаси кисню у водоймах. У цей період утворюються так звані "мертві зони" – ділянки з критично низьким вмістом кисню. В цей момент риба масово виходить із зимувальних ям в пошуках багатих на кисень джерел.

Зимовий спокій допомагає річковій екосистемі відновитися та підготуватися до нового сезону, коли життя знову вируватиме у її хвилях. 

 

А які ще зимові поради має природа, шукайте у нашому святковому адвент-календарі "Знайди природу в собі" за посиланням.

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію