What would you like to search for?

Our News

У пошуках скарбів Червоної книги України: лісові лілії та орхідеї

Орхідні та лілійні рослини — не лише прикраса для лісу, а й індикатори здорових лісових екосистем. Проте їх існуванню загрожує прямий збір, знищення природних середовищ, рекреаційне навантаження й несталі практики лісового управління. Суттєвому зниженню цих ризиків й збереженню біорізноманіття сприяє створення охоронних зон та виділення особливо цінних для збереження територій. Саме з цією метою щороку експерти лісового напряму WWF-Україна вирушають в експедиції.


Минулого сезону, у травні-червні 2023 року, WWF-Україна виявив численні знахідки рідкісних лісових орхідей та лілій у Філіях «Шепетівське лісове господарство» та «Старокостянтинівське лісове господарство» ДП «Ліси України» у Хмельницькій області. Для досліджень цих територій залучались експерти у галузі ботаніки, що мають великий практичний досвід проведення таких робіт: Володимирець Віталій Олександрович (кандидат біологічних наук, доцент Національного університету водного господарства та природокористування) та Панченко Сергій Михайлович (доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу Гетьманського національного природного парку). До польових обстежень також долучились працівники лісогосподарських підприємств, на території яких вони проводились.
Найчисленніші знахідки були виявлені на територіях Грицівського, Сковородецького, Плесенського та Климентовицького лісництв, а саме:
1.
Гніздівка звичайна

Занесена до Червоної книги України та Додатку ІІ CITES

Цікавий факт: Належить до сапрофітів — тобто таких рослин, які харчуються відмерлими залишками інших організмів). Тому для неї важлива наявність у лісі мертвої деревини.
2.
Коручка чемерникоподібна

Занесена до Червоної книги України та Додатку ІІ CITES

Цікавий факт: для проростання насіння орхідні вступають у симбіоз (взаємодію) з грибами. Цей складний взаємозв’язок відіграє ключову роль у зміцненні здоров’я рослин і життєздатності екосистеми

3. Лілія лісова

Занесена до Червоної книги України

Цікавий факт: Єдиний вид лілій, який росте в Україні в дикорослому стані.

4. Любка дволиста

Занесена до Червоної книги України та Додатку ІІ CITES

Цікавий факт: Запилюються нічними метеликами, для приваблення яких квітка виділяє приємний аромат. Зорієнтуватися комахам допомагає химерна форма та білий колір квітки, що також нагадує метелика.

5. Любка зеленоквіткова

Занесена до Червоної книги України та Додатку ІІ CITES

Цікавий факт: Цвітіння відбувається раз на 2-3 роки й триває у травні-липні. Як і любка дволиста, вид приваблює метеликів-запилювачів запахом та формою квітів, але її цвітіння наступає на 2-3 тижні раніше.

6. Булатка червона

Занесена до Червоної книги України зі статусом рідкісний

Цікавий факт: В товстих коренях рослини відкладаються запаси поживних речовин, що дозволяють булатці тривалий час існувати у несприятливих умовах. Квіти не мають нектару, тому булатка червона приваблює запилювачів, імітуючи квіти дзвоників.

Результати досліджень та рекомендації експертів стануть основою пропозицій WWF-Україна для офіційного встановлення режиму охорони, що необхідний для збереження і примноження того чи іншого виду або оселища. WWF-Україна має на меті зберегти якомога більше старих цінних лісів, де можуть знайти прихисток більшість червонокнижних видів. Тільки через спільні зусилля громадськості та держави ми можемо зберегти скарби Червоної книги України та природне розмаїття.

 
 

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію