What would you like to search for?

Our News

Позиція WWF-Україна щодо рубок переформування та змін до Правил поліпшення якісного складу лісів

У вересні Державне агентство лісових ресурсів оприлюднило проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання наближеного до природи ведення лісового господарства та проведення рубок в умовах воєнного стану», яким передбачено зміни до Правил поліпшення якісного складу лісів, а саме до так званих рубок переформування. 

Потенційно цей документ може стати прогресивним кроком,  адже його основна мета — врегулювати правила рубок для всіх лісокористувачів задля трансформації штучних насаджень у більш природні та стійкі. 

Чинна редакція правил визначає рубки переформування як комплексні, що спрямовані на поступове перетворення одновікових чистих лісів (наприклад, штучних соснових лісів) у різновікові мішані багатоярусні насадження. Як науковий експеримент такі рубки застосовувались в природних та штучних мішаних лісах.

Проведення та планування таких заходів у лісах природного походження і, зокрема, в межах природно-заповідного фонду викликає чимало запитань. Раніше експертами WWF-Україна були зафіксовані необґрунтовані рубки в межах ділянок лісів природного походження та старовікових дерев (наприклад,  дуба звичайного та ялиці білої, у ландшафтному заказнику “Моршинський”). Науковий супровід цих рубок не передбачав зміну та вплив на біорізноманіття даних ділянок.

У новій редакції проєкту постанови пропонується розширити поняття рубок переформування і дозволити їх застосовувати у лісах як штучного, такі й природного походження де-юре.  

Проєктом передбачена лише заборона на такі рубки у лісах природного походження у межах антропогенних ландшафтів та буферній зоні біосферних заповідників, в господарських зонах і зонах регульованої рекреації національних природних і регіональних ландшафтних парків, та заказниках.

WWF-Україна категорично виступає за розширення заборони рубок переформування на всі ліси природного походження незалежно від категорії. Проте підтримує застосування цих рубок у штучних лісах всіх категорій задля реалізації принципів наближеного до природи лісництва та формування більш стійких та різноманітних насаджень.

Затвердження поточної редакції постанови може призвести до необґрунтованого застосування рубок в рекреаційних і захисних лісах природного походження, для яких отримання деревини не є основним призначенням. Окрім того, в зоні ризику опиняться ділянки старовікових лісів, які досі не мають природоохоронного статусу

Поділіться цим!

Допоможіть нам поширити інформацію